Ayvalık’a Nasıl Gidilir? – Ayvalık Nerede?

Ayvalık’a Nasıl Gidilir? – Ayvalık Nerede?

Ayvalık gezilecek yerleri, Sarımsaklı gezilecek yerleri, Cunda gezilecek yerleri anlattık ama bir de Ayvalık’a nasıl gidilir konusunu anlatalım tabii. Ayvalık, Balıkesir iline bağlı ve Balıkesir’in şehir merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta. Bununla birlikte Ayvalık’ın İzmir’e de sınırı var ve İzmir’e uzaklığı ise yaklaşık 200 kilometre. Ayvalık’a İzmir gibi çevre illerden otobüs ve şahsi araç ile ulaşım mümkün. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden ise direkt uçuşlar mevcut.

Ayvalık’a Uçak İle Ulaşım: Ayvalık’a uçak ile ulaşmanız mümkün. Ayvalık’a komşu ilçelerden biri olan Edremit ilçesinde havalimanı bulunuyor ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan yaz aylarında haftanın her günü karşılıklı seferler gerçekleştiriliyor. Uçaktan inince ise Ayvalık ve Burhaniye ilçelerine giden minibüsler ve otobüsler var. Görevlilere sormanız durumunda sizi kolaylıkla yönlendirebilirler. Zaten çok büyük bir havalimanı olmadığı için bulmak oldukça kolay.

Ayvalık’a Otobüs İle Ulaşım: Ayvalık’a direkt olarak çeşitli otobüs firmaları ile ulaşmanız mümkün. İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden direkt olarak Ayvalık’a giden otobüsler oluyor yaz aylarında. Neredennereye.com adresinden seferleri ve fiyatları kontrol edebilirsiniz.

Peki, Ayvalık’a Balıkesir’den nasıl ulaşılır? Balıkesir şehir merkezinden önce Ayvalık’a sonra ise Sarımsaklı’ya giden otobüsler var. Bunların saati döneme göre değiştiği için mutlaka Balıkesir Belediyesinin sitesinden kontrol edin önceden. Çünkü sefer saatleri çok sık değil. Bununla birlikte Balıkesir Otogarından, özel otobüs firmaları da daha sık olarak otobüs seferi koyuyor.

Ayvalık’tan Sarımsaklı ya da Cunda Adasına gitmek ise oldukça kolay. Şehir merkezinden her iki yöne de giden minibüsler var ve sefer sıklıkları da yoğun.