Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi | 47 Harika Yer!

Hap niteliğinde bilgiler

Şehir Hakkında: Balıkesir ilinin en güzel tatil beldelerinden Ayvalık, gittiğinizde görmeniz gereken pek çok yere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a yakınlığıyla da çok fazla tercih edilen tatil noktalarından biri olan Ayvalık, doğal güzellikleri ve sosyal yaşantısıyla tatillerin vazgeçilmezi. Ayvalık, 68 binlik nüfusa sahip olsa da -genellikle yaz aylarında- turistler tarafından da fazla ziyaret edildiği için oldukça kalabalık oluyor.

Kaç Günde Gezilir? Ayvalık’ı 3 günde gezmek mümkün ancak yaz tatili için gitmeyi düşünüyorsanız, sizin planlarınıza göre bu durum değişebilir. 🙂

Gidilecek En iyi Zaman? Yaz aylarında çok sıcak olsa da, gidilecek en iyi ve en popüler zaman bu tarihlerdir.

Şehir İçi Ulaşım: Ayvalık’ta şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz araçlar; motor, taksi, dolmuş ve belediye otobüsleridir. Motorları, Ayvalık’tan Cunda adasına gitmek için kullanabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin! Ayvalık sokaklarında gezinin ve meşhur Ayvalık tostunu yiyin. 🙂 Birbirinden güzel plajlarında güneşlenin, adalarını yeniden keşfedin…

İçindekiler
*Ayvalık Gezilecek Yerler Videosu
*Ayvalık Gezilecek Yerler Haritası
*Ayvalık Gezilecek Yerler-Simgesel Yapılar
-Müzeler
-Meydanlar/Popüler Sokaklar
-Ulusal ve Milli Parklar
-Seyir Terasları
-Plajlar
-Koylar
-Adalar
-Kamp Alanları
-Yaylalar
-Çarşı / Pazarlar

*Ayvalık’ta Gezilecek Alternatif Yerler-Eğlenceli Yerler

*Ayvalık Çevresinde Gezilecek Yerler-Civar Köy ve Kasabalar
-Yakınındaki Turistik Şehirler

*Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler-Günlük Turlar

*Ayvalık Gezilecek Yerler Videosu

<span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start”></span>

*Ayvalık Gezilecek Yerler Haritası

<span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start”></span>

*Ayvalık Gezilecek Yerler

-Simgesel Yapılar

1.Tarihi Değirmenler

Tarihi DeğirmenlerTarihi Değirmenler

Burası neresi? Ege Bölgesi’nde bulunan tatil beldelerinin en bilindik temsilcileri de tarihi yel değirmenleri. Bodrum’un, Çeşme’nin değirmenleri her ne kadar daha çok bilinse de, Ayvalık Cunda Adası’nda bulunan tarihi değirmenler de gün geçtikçe daha da bilinmeye başlıyor ve Ayvalık gezilecek yerler listesinde bir numarayı alıyor.

Cunda Adası’nda 3 tarihi değirmen bulunuyor. Bunlardan birisi; özel bir işletme tarafından restore edilerek restoran ve şarap evine dönüştürülmüş. İkinci değirmen ise; günümüzde Rahmi Koç tarafından restore edilerek kurulan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bitişiğinde bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Restore edilen değirmen, adanın en bilinen simgelerinden biri haline gelmiş. Diğer değirmenle ilgili ise herhangi bir çalışma yapılmadığından atıl bir biçimde duruyor. Ancak tarihi dokusunu kaybetmediği ve manzarası harika olduğu için, en çok ziyaret edilen ve fotoğraf çekilen değirmenlerden biri.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumNamık Kemal, 10405 Ayvalık/Balıkesir

-Müzeler

2.Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent KitaplığıSevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Burası neresi? Cunda’da bulunan eski bir kilise olan Agios Yannis Kilisesi, mübadele dönemiyle birlikte yıkılacak hale geldiğinden, Rahmi Koç tarafından satın alınıp, restore edilerek 2007 yılında Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve müze haline getirilmiş. Eski devlet adamı ve diplomat Necdet Kent’in bağışladığı kitaplarla oluşturulan kütüphane, geniş bir koleksiyondan oluşuyor.

Neden gitmeliyim? Bu değerli kitaplığın yanında, mekanın en çok sevilen özelliklerinden birisi de harika bir manzaraya sahip olan kafesi. Hakim tepeden Cunda Adası’nı seyredebileceğiniz kafe, günün yorgunluğunu atıp, hoş vakit geçirebilmeniz için Ayvalık’ın en güzel noktalarından.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumNamık Kemal Mahallesi, Agios Yaninis Kilisesi, 10405 Ayvalık/Balıkesir

09:30 – 17:30

giriş ücretigiriş ücretiÜcretsiz

3.Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç MüzesiRahmi Koç Müzesi

Burası neresi? Burası aslında 1873 yılında yapılan Taksiyarhis Kilisesi. 1944 yılında yaşanan büyük deprem sonrası kendi haline bırakılan kilise, bakımsız bir haldeyken, Rahmi Koç tarafından satın alınarak restore sürecine girmiş.

Neden gitmeliyim? Restorasyon sonrasında, 2014 yılında açılan yapı, müze olarak hizmet vermeye başlamış. Rahmi Koç’un koleksiyon ürünlerine yer verilen müzede gezerken, hem kilisenin eski dokusunu hissedecek, hem de sergilenen koleksiyonun şahaneliğini seyredeceksiniz. Ayrıca Ayvalık’ın diğer müzelerini merak ediyorsanız, Ayvalık Tarihi Yerler yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumNamık Kemal Mahallesi, Şeref Sk., 10405 Ayvalık/Balıkesir

10:00 – 19:00 **Pazartesi kapalı

giriş ücretigiriş ücretiYetişkin: 5 TL / Öğrenci: 2 TL

-Meydanlar/Popüler Sokaklar

4.Ayvalık Sokakları

Ayvalık SokaklarıAyvalık Sokakları

Burası neresi? Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın cıvıl cıvıl görüntüsünün yanında tarihi ruhunu da hissedebileceğiniz harika bir atmosfere sahip. Daracık ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollarında yürürken Ayvalık’ı keşfedebilirsiniz. Rum ustaları tarafından yapılan evler, genellikle sarımsak taşından inşa edilmiş. Günümüzde bazıları restore edilerek butik otele, kafeye dönüştürülse de pek çoğu hala konut olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Neden gitmeliyim? Sokaklarda yürürken renkli renkli çiçekleri ve sizden kaçmayan sokak hayvanlarını görünce yüzünüzde ister istemez bir gülümseme oluşuyor. Çeşit çeşit dükkanlar ve kafelerin bulunduğu sokaklarda yürürken, ruhunuzu dinlendirebilir, cumartesi günleri kurulan antika pazarından ve perşembe günleri kurulan perşembe pazarından harika alışverişler yapabilirsiniz.

Kaçırmayın! Günün yorgunluğunu atmak için mavi – beyaz dekor konsepti, harika el yapımı pastaları ve antikalarıyla meşhur Cafe Caramel’de kahvenizi yudumlamayı unutmayın!

5.Macaron Sokağı

Macaron SokağıMacaron Sokağı

Burası neresi? Ayvalık sokakları arasında en popüler olanı da Macaron Mahallesi. Ayvalık’ın en güzel sokaklarına sahip Macaron, Ayvalık merkezdeki Migros’un hemen arka kısmında kalıyor. Macaron Mahallesi’nin en bilindik yeri ise meşhur Macaron Kahvesi. Macaron Konağı’nın hemen ilerisinde yer alan kahve, yanındaki işletmelerle beraber sokakta harika bir ambiyans oluşturmuş durumda.

Neden gitmeliyim? Yolun üstüne atılmış renkli renkli ahşap sandalyelerle insanın içini açıyor. Sokak özellikle öğlen saatlerinde, tıklım tıklım doluyor. Kahvenin hemen karşısındaki fırından taze taze çıkmış bir poğaça alıp, Macaron Kahvesi’ne oturup çay içmenin keyfi ise bambaşka.

Kaçırmayın! Eğer denemediyseniz meşhur bademli muhallebisini de denemenizi tavsiye ederiz. 🙂

-Ulusal ve Milli Parklar

6.Ayvalık Adalar Doğal Tabiat Parkı

ayvalık adaları tabiat parkı ayvalık adaları tabiat parkı

Burası neresi? Ayvalık Adaları Tabiat Parkı denildiğinde aklınıza ilk olarak, ormanlık bir alan gelmiş olabilir. Ancak tabiat parkı alanı, Ayvalık ilçe sınırları içinde bulunan 19 adayı da kapsıyor.

Neden gitmeliyim? Büyüklü küçüklü pek çok adanın bulunduğu Ayvalık’ta en bilinen Cunda Adası’ndan, Masko Adası’na, birbirinden çeşitli ekosistemler mevcut. Doğayı keşfetmeyi sevenlerdenseniz ve kendi keşif turu rotanızı oluşturacaksanız, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı bünyesinde bulunan 17.950 hektarlık alanı listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumÜçkuyular Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir

7.Sarımsaklı Tabiat Parkı

Sarımsaklı Tabiat ParkıSarımsaklı Tabiat Parkı

Burası neresi? 1.5 hektarlık bir alanı kapsayan Sarımsaklı Tabiat Parkı, Ege Denizi kıyı bölgesinin kuzeyinde yer alıyor. Birçok farklı ağaç çeşidine yer veren parkta, sevdiklerinizle ya da yalnız başınıza yürüyüş yapabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Tam bir doğa harikası olan Sarımsaklı Tabiat Parkı, sessiz ve sakin olmasının yanı sıra, sizi stresten uzakta tutacak ve adeta dertlerinizden arınmanızı sağlayacak. Aynı zamanda burada piknik yapabilir ve yanınıza bir top alırsanız, arkadaşlarınızla veya ailenizle oyunlar oynayabilirsiniz.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumKüçükköy, 10410 Ayvalık/Balıkesir

-Seyir Terasları

8.Şeytan Sofrası

Şeytan SofrasıŞeytan Sofrası

Burası neresi? Ayvalık dendiğinde akla ilk gelen yerlerden en önemlisi de Şeytan Sofrası. Mitolojik rivayete göre Cennetten kovulan Şeytan’ın, dünyada cennet ararken bulduğu Ayvalık’ta bastığı ayağın iz olarak kaldığı söylense de, daha farklı pek çok hikaye bulunuyor. Şeytanın ayak izi olduğu düşünülen ayak şeklindeki oyuk, etrafı tellerle kapatılmış şekilde korunuyor. Ziyaretçiler ise tellerin etrafına dilek kumaşlarını bağlayarak dilek diliyorlar.

Neden gitmeliyim? Şeytan Sofrası’nın mitolojik hikayesinin dışında önemli diğer özelliği ise manzarası. Ayvalık’ı panaromik olarak en net ve harika şekilde görebileceğiniz manzaraya sahip. Ayvalık merkezden, Cunda’ya ve Yunan Adaları’na kadar pek çok noktayı seyre dalabileceğiniz seyir tepesi, özellikle akşam gün batımı saatlerinde, güneşin batışını izlemek isteyenlerle doluyor.

Kaçırmayın! Şeytan Sofrasında manzarayı izlerken yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoran ve kafeler de mevcut. Daha ne olsun!

Nasıl ulaşırım? Ayvalık’tan Sarımsaklı yolunda giderken Badavut yolundan girdiğinizde, Şeytan Sofrası tabelasını takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumKüçükköy, 10400 Ayvalık/Balıkesir

9.Cennet Tepesi

Cennet TepesiCennet Tepesi

Burası neresi? Ayvalık’ı seyredebileceğiniz seyir noktalarından birinin Şeytan Sofrası olduğunu yukarıda bahsettik, ancak bir tepe daha var ki, burası Şeytan Sofrası kadar kalabalık olmayan, herhangi bir tesisin bulunmadığı bir tepe. Cennet Tepesi adıyla bilinen seyir tepesi, Ayvalık’ı panaromik olarak uçtan uca görmenizi sağlıyor.

Uyarı! Ayvalık’ın Armutçuk mevkisinin üst kısmında olan tepe, yeni açılan Ayvalık Hastanesi yolu üzerinde bulunuyor. Tepeye çıkan yol, araçsız gelmek için pek uygun değil. Araçla gelirseniz de yanınıza içecek bir şeyler almanızı öneririz çünkü tepede herhangi bir tesis yok.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumAli Çetinkaya, 10400 Ayvalık/Balıkesir

-Plajlar

10.Sarımsaklı Plajı

sarımsaklı plajı sarımsaklı plajı

Burası neresi? Küçükköy Mahallesi’ne bağlı Sarımsaklı’da yer alan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’a tatile gelenlerin en çok tercih ettiği plaj. Sarı renkli yumuşacık kumu ve taşsız, tertemiz deniziyle, bir görenin bir daha gitmek istemeyeceği güzelliğe sahip.

Neden gitmeliyim? Ayvalık’ta oteller sıklıkla Sarımsaklı’da olduğundan, plajın hemen arkasında konaklayabilirsiniz. Pek çok restoran, kafe ve dükkanın yer aldığı sahil şeridi, kumsalın hemen arkasında olduğundan, pek çok ihtiyacınızı da giderebiliyorsunuz.

Uyarı! Plaj yaz sezonu döneminde, özellikle öğlen saatleri, oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığı tercih etmiyorsanız, sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz.

İpucu: Çocuklar için sığlık mesafesinin bulunuyor olması, çocuklarınızdan ziyade sizleri daha çok rahatlatacak. Plaj halk plajı olduğundan, şemsiyenizi havlunuzu alıp rahat rahat keyfinize bakabilirsiniz, dilerseniz plaj işletmelerine ödeme yaparak şezlong ve şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolay. Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta olan plaja, sürekli olarak minibüsler ulaşım sağlıyor.

Google Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da AçGoogle Haritalar’da aç

konumkonumaspen, Millet CAD no 16 gül apt a-3, 10400 Ayvalık/Balıkesir

08.30 – 19.30 / Perşembe: 08.30 – 19.00 / Cumartesi: 09.30 – 17.50 **Pazar kapalı

11.Badavut Plajı

Badavut PlajıBadavut Plajı

Burası neresi? Sarımsaklı’nın hemen yanı başında yer alan Badavut, Şeytan Sofrası’nın eteğinde, sakinliği ve dinginliğiyle Ayvalık’ın gözde plajlarından.

Neden gitmeliyim? Kumsal kısmının hemen ilerisinde yer alan basamak şeklindeki kayalıklar, doğa severlerin en sevdiği yerlerden. Sarımsaklı plajına göre çakıllı olsa da, halk plajı olduğundan rahatlıkla -kendi başınıza- keyif yapabilirsiniz.

İpucu: Kendi aracınızla Sarımsaklı yolundan Badavut tabelalarını takip ederek plaja ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise; Ayvalık’tan kalkan Sarımsaklı minibüslerine binip, son durak olan Badavut’ta inip, indikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek de plaja ulaşabilirsiniz.