Cunda’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Cunda’da nerede kalınır

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası her geçen gün popülaritesini arttırıyor, siz de yakın bir zamanda Cunda Adası’na seyahat etmeyi planlıyorsunuz ama Cunda’da Nerede Kalınır? diye düşünüyorsanız hazırladığım bu mini Cunda konaklama rehberi yazısında bölgede konaklama hakkında bilgileri ve Cunda otel tavsiyelerimi bulabilirsiniz.

Cunda’da Nerede Kalınır?

Son yılların en popüler destinasyonlarından olan Cunda Adası, Balıkesir‘in Ayvalık ilçesine bağlı. Burası ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan 4. büyük adası. Sahip olduğu tarihi yapıları kadar deniz tatili imkanları ile de ünlü bir yer.

Aşıklar Tepesi ve burada yer alan Sevim ve Necdet Kitaplığı, Rahmi M. Koç Müzesi, Taş Kahve, Ayışığı Manastırı, Tımarhane Adası, dar sokaklar arasında yer alan birbirinden güzel evleri ve liman çevresinde yer alan ünlü restoranları ile meşhur bir yer Cunda.

Cunda Adası ve Ayvalık’ta yer alan tüm önemli gezi noktaları Cunda Adası Gezilecek Yerler ve Ayvalık Gezilecek Yerler yazılarımda anlattım, peki Cunda’da Nerede Kalınır?

Cunda’da nerede kalınır
Cunda Adası, Ayvalık, Balıkesir

Adada yaklaşık 80 adet tesis yer alıyor ama 2 ve üzeri yıldız sayısına sahip tesis bir elin parmağı kadar yok bile. Buradaki oteller daha çok eski taş konakların restore edilerek kaliteli butik otellere çevrilmesinden oluşuyor.

Konaklar genellikle 5-15 oda kapasiteli. Butik otel deyip geçmeyin, bazıları ekonomik iken bazıları ise oldukça pahalı ama kaliteli olabiliyor.

Cunda otel tavsiyesi
Görselde de görebileceğiniz üzere Cunda’nın hareketli noktası adanın solunda kalıyor. Sahilde ve üst kısımlarda otopark sorunu yok lakin orta kısımda gördüğünüz alan dar ve çok taşlık sokaklardan oluşuyor. Seçeceğiniz otelin konumuna göre aracınızı otelden biraz uzağa koymak zorunda kalabilirsiniz.

Cunda son yılların en popüler tatil yerlerinden fakat Cunda’da konaklama ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular var. İlk olarak ulaşım konusu. Cunda Adası, Ayvalık’ın hemen karşı kıyısında yer alıyor. Karşılıklı olarak gün boyu tekne seferleri düzenliyor.

Bu noktada güzel bir ayrıntı var, o da Cunda Adası’na karayolu ile de ulaşabilirsiniz. Ayvalık merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk ile hatta “Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü” üzerinden adaya ulaşabilirsiniz. Cunda Adası’na ulaşımda sıkıntı yok ama otoparkta var.

Şöyle ki, Cunda’nın tarihi sokakları arasında yürüyerek gezmek çok zevkli fakat tek arabalık, taşlık sokaklarda araba ise oldukça stresli. Bölgede yer alan gezi notlarını araba ile gezmeye kalkmış biri olarak söylüyorum. Sadece gezmek değil bu sokaklarda park etmek de çok zor.

Bu yüzden ara sokaklarda yer alan butik otellerde konaklama yapmayı düşünüyorsanız otopark konusunda hazırlıklı olun. Arabanızı sahile bırakıp otelinize yürüyebilirsiniz ya da otoparkın daha rahat olduğu tesisleri tercih edebilirsiniz.

Cunda’da nerede kalınır
Görselde gördüğünüz sokak Cunda standartlarına göre bulvar gibi. Normalde bazı sokaklarda tam 1 araba genişliğinde. Bırakın aracınızı sokaklara park etmeyi bazı sokaklara aracınız ile giremeyebilirsiniz.

Cunda’da Nerede Kalınır? rehberimizde dikkat etmemiz gereken 2. konu çocuk misafir konusu. Cunda Adası’nda yer alan otellerin büyük çoğunluğu butik otellerden oluşuyor dedik. Bu otellerin maalesef bazı kuralları olabiliyor, bunlardan bir tanesi çocuk misafirin kabul edilmeyişi.

Bölgedeki sessizlik konseptinden dolayı otellerin ciddi bir bir kısmı belli yaş aralığından düşük çocukları parası ile bile kabul etmiyor. Bu yüzden yanınızda 14 yaşından küçük çocuğunuz olacaksa otellerin “Çocuk ve ekstra yatak” gibi şartlarını dikkatlice inceleyin. Otel rezervasyonunuzu Booking.com’dan yaparsanız bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Booking.com otel tanımlarında bu konu açıkça belirtiliyor.

Cunda Adası Otel Tavsiyeleri

Cunda Adası’nda nerede kalınır
Cunda Fora Hotel, konaklama yapabileceğiniz kaliteli butik otellerden biri. Oteli incelemek için tıklayın.

Açıkçası ben Ayvalık seyahatimde bölgede yer alan tüm otelleri detaylıca inceledim ve biraz da denize girmek istediğim için Sarımsaklı bölgesini tercih ettim. Ama Cunda’da Nerede Kalınır? rehberimi hazırlarken bölgede yer alan tüm otelleri sil baştan tekrar inceledim ve karşıma çıkan en güzel tesisleri burada paylaşmak istedim.

Eğer konaklama konusunda tercihiniz Cunda Adası olursa şu otellere göz atabilirsiniz:
•Cunda Fora Hotel Çok şık butik otellerden biri. 10 üzerinden 9,4 puana sahip. İlave yatak yoksa 6 yaş altı çocuklar ücretsiz konaklayabilir.
•Fikretbey Konağı Toplam 11 odalı ve 10 üzerinden 9,4 puana sahip güzel bir butik otel.6 yaş altı çocuklar ücretsiz konaklayabilir.
•Cunda Esen Otel 10 üzerinden 9,3 puana sahip güzel bir tesis. Otel çocuk misafir kabul etmiyor.
•Cundavilla Hotel Adanın üst kısmında, sahil tarafında yer alan 10 odalı butik bir otel. İlave yataklar ücretlendiriliyor.
•Ziyabey Konagi Çocuk misafirin kabul edildiği ve 10 üzerinden 9,2 puana sahip otel.
•Nisi Hotel 14 yaş altı misafirin kabul edilmediği, 10 üzerinden 9,1 puana sahip 17 odalı butik otel.
•Ortunc Hotel – Cunda Island (Adult Only) Cunda sahilde yer alan, 40 odalı lüks bir tesis Fiyatlar biraz yüksek olabilir. Adından da anlaşıldığı üzere çocuk kabul edilmiyor.
•Mola Cunda Hotel Sahile yakın bir konumda 10 üzerinden 9 puanlı otel. Ekstra yataklar ücretlendiriliyor.
•Hotel Erol – Adult Only Adından anlaşılacağı üzere sadece yetişkinlere özel tesis. 10 üzerinden 8,7 puana sahip.
•Cunda Hotel 2 yıldızlı otel sahilde yer alıyor. 10 üzerinden 8,5 puana sahip. Otelde çocuk ağırlanmıyor.
•Cunda Basel Hotel Adanın tek 3 yıldızlı oteli. Cunda’nın üst kısmında yer alıyor. Aracı olmayana ulaşım zor. Konaklama ücreti dönemsel pahalı olabilir.

Ayvalık ve Sarımsaklı’da Nerede Kalınır?

Cunda Adası konaklama
Hotel Musho benim Ayvalık & Cunda seyahatimde konakladığım ve memnun ayrıldığım bir tesis. Oteli incelemek için tıklayın.

Cunda Adası dışında Ayvalık merkezinde ya da Sarımsaklı bölgesinde de konaklayabilirsiniz. Özellikle Sarımsaklı, deniz tatili için çok güzel bir lokasyon. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Ayvalık’ta Nerede Kalınır? başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

Ben Cunda’ya alternatif olarak Ayvalık merkez ve Sarımsaklı’da yer alan birkaç otel tavsiyemi burada kısaca paylaşayım:
•Hotel Musho Benim Ayvalık & Cunda Adası seyahatimde konakladığım tesis. Sarımsaklı Plajı’nın hemen yanında yer alan otel yeni açılmış. 4 yıldızlı tesiste her şey dahil konaklama imkanı var. Deniz tatili için çok güzel bir seçim. Aracınız varsa Ayvalık ve Cunda’ya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tekrar gitsem yine ilk bakacağım otel burası olur.
•Bacacan Otel 4 yıldızlı otel yeni açılmış. Musho ve bu tesis arasında çok kararsız kalmıştım. Bu otel tam Ayvalık sahilinde yer alıyor. Deniz tatilinden ziyade hafta sonu için bölgeye gidiyorsanız güzel bir seçenek olabilir. Hem otopark sorunu da çok yok.
•Kidalyo Hotel Ayvalık sahilde yer alan otel 10 üzerinden 9,4 gibi çok yüksek bir değerlendirme puanına sahip. Konaklama ücreti de çok yüksek değil.
•Murat Reis Ayvalik Eğer Ayvalık ve Cunda seyahatinizde lüks ve güzel bir tesiste kalmak isterseniz Şeytan Sofrası yolu üzerinde çok güzel bir konumda sahip. Sahili ve imkanları ile lüks bir konaklama seçeneği. 5 yıldızlı otelde çocuk misafir de kabul ediliyor.

Özetle yazı boyunca Cunda’da nerede kalınır? sorusuna elimden geldiğince detaylı cevap vermeye çalıştım. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar.