Ayvalık Adaları

Ayvalık ilçesine bağlı olan toplamda 22 adet küçük ada bulunuyor. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası, diğer yaygın kullanılan adıyla Cunda Adası.

Balıkesir Adaları

1964 yılında Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak anılan köprü ile Lale Adası’na, Lale Adası’ndan da ilçe merkezine bağlanmış. Cunda Adası köprü ile ilk olarak Lale Adası’na daha sonra da dolgu yapılarak Ayvalık ilçesine bağlanması sebebiyle günümüzde yarımada özelliği taşıyor.

Ayvalık bölgesinde yer alan bu adalarda hizmet veren tesislere göz atmak, fotoğraflarından hareketle adaları görmek için ayvalık otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Alibey Adası dışında bulunan bütün Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşime yasaklanmış durumda. Adalarda sadece balıkçılar mola veriyor ve motorlarla bu adalara geziler düzenleniyor.

Ayvalık Adaları içinde turistik ve tarihi öneme sahip bir diğer ada da Tımarhane Adası. Bu adayı Türkler üzerindeki manastırdan dolayı eski dönemlerde Taşlı Manastır ismi ile de adlandırmışlar. Ada uzun bir süre psikoterapi merkezi olarak kullanılmış ve adanın ilginç şekilli kayaları rüzgarlı havalarda çıkardıkları uğultularla biliniyor.