Ayvalık Çamlık

Ayvalık’ın Çamlık kısmı, yemyeşil doğanın içinden yükselen şık binalarıyla Güney Fransa’nın soylu bir kasabasını andırıyor. Ayvalık Çamlık adını hakedecek derecede çam ağacının bulunduğu mevkideki tarihi köşk ve yalıların güzelliği büyüleyici. 19. yy sonlarında Ayvalık sakinlerinin yazlık olarak kullandığı bu şirin semt, sessizliği ve güzelliğiyle hayranlık uyandırıyor.

Ayvalık Devlet Hastanesi’nden, Sarımsaklı’ya doğru ilerleyen yol boyunca, Paşa Limanı mevkisine kadar geniş bir alanı kaplıyor Çamlık.  Geçmişten günümüze dokunulmadan gelen bu özel semtin sokakları sahil yoluna açılıyor. Tepeden bakıldığında her sokak arasından masmavi denizi görmek mümkün. Rum mimarisinin hakim olduğu tarihi evler kadar bahçeleri de dikkat çekici. Ayvalık Çamlık’taki sokak isimleri de çiçek isimlerinden oluşuyor. Kasımpatı Sokak, Itır Sokak, Begonya Sokak, Sarıgül Sokak gibi pek çok sokak mevcut.

Ayvalık Çamlık’ta teknelerin demirlediği, piknik alanı ve çay bahçeleri bulunan özel bir koy mevcut. Çamlık Koyu, Tımarhane Burnu’nun hemen karşısında yer alıyor. Koydan bu adayı ve rengarenk tekneleri izlemek oldukça keyifli.