Ayvalık Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık’ın bir diğer simge bölgelerinden olan Cunda Adasında gezilecek o kadar şahane yerler var ki anlatamayız. Hiçbir şey yapmasanız dahi adanın sokaklarında yürüyüp cumbalı evleri görüp fotoğraflarını çekmek bile büyük bir zevk. Bununla birlikte adada çeşitli müzeler, kiliseler de var tabii. Cunda Adası, Ayvalık’a ve bir köprü ile bağlı ve köprünün girişinde “Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü” yazıyor.

Ayvalık Cunda Adası doğal güzelliği ile büyüleyici bir yer. Eğer Cunda Adasını gezmek için vaktiniz bol ise ziyaret için akşam vaktini seçmenizi tavsiye ederiz. Ayvalık’ın paplina isimli özel balığını yemeden dönmeyin deriz. Etrafı çam ve zeytin ağaçlarıyla dolu Cunda Adasında mutlaka görülmeye değer.

#1 Cunda Adası Agios Yannis Kilisesi

Cunda Adasının en ikonik yerlerinden biri bu kilise. Cunda’nın tepesinde değirmenin yanında hemen ve Cunda Adasının en güzel manzaralarından birine sahip. Kilise biraz tepede kaldığı için yürüyerek gitmesi biraz zorlayıcı olabilir ama yukarıda dedik ya yürüyürek, sokaklarda kaybolarak giderseniz aldığınız keyif inanın artar.

Neyse gelelim Agios Yannis Kilisesine. Bu kilise aslında 18.yüzyılda falan Hristiyanlık için oldukça önemli bir kiliseymiş. Ama mübadeleden sonra önemini yitirmiş ve cemaati de olmadığı için uzun bir süre atıl durumda kalmış. Taa ki 1997 yılında Koç Ailesi kiliseyi restore ettirene kadar. Şimdi içi oldukça şahane bir hale gelmiş ve kilisenin hemen yanına çok şirin bir cafe açılmış. Kiliseyi gezdikten sonra soğuk bir şeyler içmeyi ihmal etmeyin bu cafede.

#2 Cunda Yel Değirmeni

Ege kıyılarında tarihi yel değirmenleri görmek çok mümkün. Foça’da da Bodrum’da da bunları görmeniz mümkün. E bu yel değirmenleri rüzgar ile çalıştığı için hakim tepeler üzerine kurulur. Bu da, değirmenin orada harika bir manzara sizleri bekliyor demektir. Agios Yannis Kilisesinin yanında bulunan tarihi değirmene uğramadan geçmeyin bize kalırsa.

#3 Rahmi Koç Müzesi

Ayvalık Cunda Adası gezilecek yerler arasında bizim en çok hoşumuza giden yer Rahmi Koç Müzesi. Gerçekten şahane koleksiyonlar ve parçalar var içeride. Bir kilise binası içerisinde bulunan müzede çeşitli arabalar, denizcilik aletleri, oyuncaklar ve daha onlarca parça bulunuyor. Giriş ücreti de 5 lira idi sanırız. Müzekart da geçiyor. Cunda Adasına geldiyseniz Cunda gezi rehberi listenize muhakkak ekleyin.

#4 Ayışığı Manastırı Cunda

Cunda Adasının en güzel yapılarından biri hatta belki de en güzel yapısı adanın taa bir ucunda bulunuyor ve ulaşım da hiç kolay değil. Ama görmeye değer mi kesinlikle değer. 1700’lü yıllarda Aynaroz keşişleri tarafından inşa edildiği düşünülen Ayışığı Manastırı hakkında aslında çok da derinlemesine bir bilgimiz yok. Yaklaşık 150 yıl manastır olarak kullanıldıktan sonra nüfus mübadelesi sonraso işlevsiz hale gelmiş ve yine mübadele ile gelen Katrinli ailesi bu evin yeni sahibi olmuştur. Şu anki sahipleri ise Sabancılar. Suzan Sabancı Dinçer bu metruk binayı aslına uygun olarak çok da güzel bir şekilde restore ettirdi. Gerçekten de denizden şahane görülüyor. Ayvalık gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz.