Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık, Kuzey Ege Bölgesi’nde Balıkesir’e bağlı şirin bir ilçemizdir. Bölgeye, bilinen tarihe göre ilk Midilli’den veya Girit’ten gelenlerin yerleştiği düşünülmektedir.

Ayvalık’ın, Antik Çağdaki ismi Kidonia idi. Ayvalık’ın öne çıkan birçok güzelliği bulunmaktadır. Özellikle, bitki örtüsü zengin, toprakları verimlidir. Çok sayıda meyve ağacının ve benzersiz şifalı Ege otlarının bölgeye katkısı çok büyüktür. En önemli geçim kaynağı zeytin ve zeytin türevleridir. Zeytine bağlı olarak yapılan zeytin yağ ve sabunu, bölgeye katma değer yaratan ürünler arasındadır.

Ayvalık’ın, tarım zenginliğinin yanı sıra turizm faaliyetleri de öne çıkmaktadır. Antik çağlardan bu yana, sayısız medeniyetlere beşiklik yapan bu yöre, tarihi güzellikleri ile gezilecek yerlerdendir. Upuzun kumsalları, mavi bayraklı denizi ile mutlaka gezilecek yörelerin başında gelir. Ayvalık’ın iklimi de burada yaşamayı cazip hale getirmektedir. Ilıman iklimi ile yaz ve kış yaşanacak sayılı güzel yörelerimiz arasındadır.

Ayvalık’ta Gezilecek Belli Başlı Yerler

Ayvalık merkezinde çok güzel mesire ve dolaşma yerleri bulunur. Ayvalık içinden sürekli kalkan motorlarla, Cunda Adası’na gidilebilir. Eskiden, Ayvalık yakınlarında bir ada olan Cunda Adası, şu an karadan yapılan bağlantı sayesinde, bir yarımada olmuştur. Kendi halinde bir ada olan Cunda, yazın nüfusu oldukça artan bir tatil beldesidir.

Mübadele öncesinde, Rum nüfusu fazla olan ada, mübadele sonrası, Yunanistan’dan getirilen Türk Vatandaşlarının çoğunlukla yaşadığı bir adamızdır. Temel geçim kaynağı, balıkçılık ve turizmdir. Sahil boyunca birbirinden güzel balık lokantaları ve eşsiz Ege lezzetlerini tatmak mümkündür. Tarihi yerleri olan bu ada, şirin bir tatil beldesidir.

Ayvalık içerisinde bir başka tatil yöresi de Sarımsaklı ve Badavut’tur. Sarımsaklı’nın en çok göze çarpan özelliği, uçsuz bucaksız plajıdır. Çok sayıda rivayete dayanan kumunun en önemli özelliği, yapışmaz yapıda olmasıdır. Şeytan Sofrası da Ayvalık ve Ege kıyılarının, tepeden kuşbakışı görünümü için gidilecek seyirlik tepelerindendir.

Ayvalık’ta öne çıkan belli başlı plajlar şunlardır:

• Sarımsaklı Plajı

• Altınova Plajı

• Badavut Sahil Şeridi

• Cunda ya da diğer adıyla Alibey Adası Plajları öne çıkan birkaç isimdir.

Ayvalık’ın Eşsiz Lezzetleri

Ayvalık’ın en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz, mutfağı olacaktır. Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini bulmak mümkündür. Özellikle, ot yemekleri ile öne çıkan Ayvalık, Rum ve Türk mutfağının birleşimidir. Balık yemekleri, zeytinyağlı yemek çeşitleri ile öne çıkan beldelerimizdendir. Yemek kültürüne katkıları açısından, Girit göçmenlerinin de izleri oldukça fazladır.

Ayvalık’ın Eşsiz Doğası ve İklimi

Ayvalık’ın eşsiz bir doğası bulunmaktadır. Türkiye’nin oksijen cenneti olarak ta nitelendirilebilir. Çam ağaçları, yöreye güzellik katarken, çam fıstığı yetiştiriciliği, ekonomik bir zenginlik unsurudur. Yüksek yerlerinde çam fıstığı yetiştiriciliği yaygındır. İklim olarak, ılıman bir iklime sahiptir. Yazları oldukça sıcak geçerken, akşamları esen rüzgârlar, yöreye serinlik verir. Kışları ise ılık olup, yağışlı bir iklime sahiptir. Havası, doğası, tarihi ile Ayvalık, gezilip, görülecek sayılı güzellikteki yörelerimizdendir.