Ayvalık Gezi Rehberi

Bu içeriğimizde Ayvalık Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizlerde Marmara bölgesinde bulunan bu cennet gibi olan şirin bölgeyi merak ediyorsanız eğer bu içeriğimizi mutlaka okumalısınız. Ayvalık hakkında bilinmesi gereken, merak ettiğiniz tüm soruları açıklık getireceğiz. İyi okumalar.

Ayvalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayvalık, Marmara bölgemizin Balıkesir ilinde bulunan küçük bir ilçesidir. Balıkesir ilimizin Ege Bölgesinde yer alan Ayvalık, yeşil ormanları, eski görünümlü taş evlerinden tutun mavi bayraklı plajlarına kadar sizlere cenneti sunuyor. Ayvalık sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından misafirlerini ve hayranlarını ağırlamaktadır. Geçmişten günümüze kadar turistler ağırlama potansiyeli artan Ayvalık, gelişmeye devam etmektedir.

Ayvalık, Midilli Adasının tam karşısında yer almasından dolayı unutulmaz bir tatil geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği tatil noktalarından biridir. Ayvalık’ın Balıkesir’e uzaklığı 2 saattir. Geçmişten günümüze kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ayvalık halen daha bu izleri koruyarak gelen misafirlere tarih ziyafeti sunmaktadır.

Yaz aylarında beldeye olan yoğun ilgiden dolayı ilçe olmasına rağmen küçük illerin nüfusunu aşmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı Ayvalık’ın daha önceki ismi “Kidonia” dır. Anlamı Antik Çağda Ayva anlamına gelmektedir. Bu bölgeye ilk yerleşimin Midilli’nin Kydona köyü ile Girit’in Kydonies bölgesinden geldiklerini tahmin edilmektedir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık ne kadar küçük bir ilçe olsa da merkez ve çevre illerinde gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Tarih izlerini taşıyan Ayvalık’da, Eski Rum evlerinden tutun bir çok eski yapıya rastlamanız mümkündür. Ayvalığı keşfetmeniz için sadece 2-3 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Ayvalığı gezmeye ilk başta zeytin kokan sokaklarından, tarih evlerinden başlamanızı tavsiye ederiz. Ayvalık Çarşısında girerek güzel bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Tarih evlerini gezebilir ayrıca karnınızı doyuracak çok yöresel yemekler yiyebileceğiniz restoranları bulunmaktadır.

Ayvalık’da gezmek için hiç şüphesiz listenize Cunda Adasını da eklemelisiniz. Ayvalıktan özel aracınız veya Ayvalık merkezden kalkan minibüsler ile ulaşmanız mümkündür. Cunda adasına sadece taşıtlar ile değil bisiklet ile ulaşmanız mümkündür. Tarih kokan Taksiyarhis Kilisesi Cundan adasında ziyaret edebileceğiniz noktalardan biridir.

Ayvalık ve Cunda Adasında Gezmeniz Gereken Diğer Yerler

  • Saatli Camii
  • Ayazma Kilisesi
  • Aya Nikola Kilisesi
  • Şeytan Sofrası
  • Cennet Tepesi
  • Sarımsaklı Plajı
  • Badavut Sahili
  • Ortunç Koyu

Ayvalık Nerededir?

Ayvalık, Marmara Bölgemizin Balıkesir ilinde yer almaktadır. Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Ayvalık çok şirin bir ilçedir. Batısında Ege Denizi yer alırken, kuzeyinde Burhaniye, güneyinde Dikili ve son olarak doğusunda Bergama yer almaktadır. Ayvalık, İstanbul’a 424 kilometre uzaklıkta yer alırken Ankara 681, Bursa 281 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ayvalık’ın tam karşısında yer alan Midilli Adasına ise ilçeden kalkan feribotlar sayesinde 2 saatle ulaşmanız mümkündür. Ayvalık’a bağlı olarak 22 ada vardır. Bunlardan en büyüğü Cunda Adasıdır. Diğer adalar ise milli park ilan edilmesinden kaynaklı yerleşim yasaklanmıştır.

Ayvalık Ne Zaman Gidilmelidir?

Ayvalık’da Akdeniz iklimi hakim olmasından kaynaklı yaz ayları sıcak geçmektedir. Kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Ayvalık’da yaz aylarında ortalama sıcaklık 25-35 derece arasında değişmektedir. Ama İmbat ve meltem rüzgarlarının nedeni ile yaz aylarında serin hava ile karşılaşmanız mümkündür.

Ayvalık’da en kurak ayı Temmuz ayı olurken en yağışlı ayı ise Aralık ayı olmaktadır. Eğer denize girmek ve güzel güneşin tadını sonuna kadar çıkarmak istiyorsanız, en güzel ay ise Haziran ve Temmuzdur.

Ayvalık Nerede Kalınmalıdır?

Ege Bölgesinin sakin tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, yaz sezonunun açılması ile birlikte yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenden dolayı Ayvalık’da konaklama imkanları oldukça fazladır. Her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan Ayvalık’da sizlere sadece konaklamak istediğinizi yeri seçerek rezervasyon yaptırmak kalıyor. Ayvalık’da konaklamak için en çok tercih edilen noktalar ise Cunda Adası ve Sarımsaklı bölgeleridir. Bölgelerin birbirine yakın olmasından kaynaklı ister özel aracınız ile ister toplu taşıma ile rahatça gezebilirsiniz.