Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir şehrine bağlı önemli bir turizm beldesidir. Mavi bayraklı plajları ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Midilli Adası’nın tam karşısında bulunan Ayvalık, tatil için seçilebilecek en ideal yerlerden birisidir.

Ayvalık Nerededir?

Ayvalık, Balıkesir’de yer alan oldukça şirin bir beldedir. Tatilcilerin gözde yerlerinden olan Ayvalık, İstanbul’a 423 km, Ankara’ya 680 km, İzmir’e 158 km ve Bursa’ya 280 km uzaklıktadır. ayvalık2ın tam karşısında Midilli Adası bulunmaktadır. Ayvalık’tan Midilli Adası’na gidiş 2 saat sürmektedir. Ayvalık ilçesine bağlı olan 22 ada bulunmaktadır.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a gitmek için havayolu, denizyolu ve karayolu kullanılabilmektedir. İstanbul üzerinden özel araç ile 5,5 saatte, Ankara’dan 8 saatte, Bursa’dan 3,5 saatte, Balıkesir’den ise 1 saat 50 dakikada gidilebilmektedir.

Ayvalık’a şehirlerarası otobüs ile de ulaşım mümkündür. Ayvalık otogarı üzerinden ilçeye ulaşmak mümkündür. Deniz otobüsleri ile gitmek için İstanbul üzerinden deniz otobüsüne binilebilir. Deniz otobüsü ile 2 saatte Bandırma’ya gittikten sonra Ayvalık için 3 saat daha gitmek gerekir.

Ayvalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balıkesir’e bağlı olan Ayvalık, tatil bölgesi olduğu kadar antik özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Yemyeşil ormanlara sahip olan Ayvalık’ta bulunan plajlar da mavi bayrağa sahiptir. Ayvalık’ta bulunan evler genel olarak taş ev olarak bilinir. Turizm potansiyeli sürekli olarak artan beldelerin başında gelmektedir.

Ayvalık’ta Gidilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Ayvalık’a gelenlerin mutlaka görmeleri gereken yerler vardır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ayvalık Çarşısı
  • Cunda Adası
  • Şeytan Sofrası
  • Sarımsaklı Plajı
  • Ayazma Kilisesi
  • Badavut Sahili

Ayvalık Çarşısı

Ayvalık Çarşısı, ziyaretçilerine tarihi zaman geçirme şansı sunmaktadır. Ayvalık Çarşısı içerisinde çok sayıda hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Gezi hatırası almak için bu dükkânlar gezilebilir. Bununla birlikte Ege’nin yöresel lezzetlerine bakmak isteyenler için doğru adres olacaktır.

Cunda Adası

Ayvalık’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayvalık’ta bulunan 22 adanın içinde tek yerleşim olan adadır. Eşsiz koylara sahip Cunda Adası, tatil severlerin gözdesidir. Ayvalık ve cunda arasında bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinmektedir.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçesinin en güzel manzaraya sahip yerlerinden birisidir. Şehirlerarası otobüsler ve özel araçlarla ulaşım sağlamak mümkündür.

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık’ta bulunan en ünlü plajdır. 7 km uzunluğundaki bu plaj bölgenin en fazla turist çeken plajıdır. Sarımsaklı Plajı’nın suyu biraz serindir ancak oldukça temiz suya sahiptir.

Ayazma Kilisesi

Bölgenin en önemli tarihi yapılarından birisidir. Kilisenin inşasında sarımsak taşı kullanılmıştır. Tarih içerisinde bazı dönemlerde zeytinyağı fabrikası olarak kullanılmıştır.

Badavut Sahili

Ayvalık’ta bulunan en güzel sahillerden birisidir. Sarımsaklı yolu üzerinde bulunmaktadır. Badavut sahilinde muhteşem bir deniz bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tatil için gelenlerin tercihi Badavut sahili olmaktadır.