Ayvalık Gezi Rehberi ve Yol Haritamız

Bu yıl da her yıl olduğu gibi tatile doymak isteyenler için gezi planlarımızı önceden yapmaya başladık. Gitmediğimiz şehir kalmasın, şurayı da görmedik demeyelim diye gezip görmüşlüğümüzle takipçilerimize birinci ağızdan deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram tatili yaklaşmaya başladıkça içimizdeki gezgin taraflar ağır basmaya başladı bile. Üzgünüz ki hafta sonundan gün çalan bu seneki Ramazan Bayram’ında uzun uzun tatil yapma şansımız olmayacak.

Ailemize katılan minik kızımızla ilk bayram tatilimiz olması sebebi ile seçeceğimiz yerin ulaşımı rahat, gezmesi kolay ve tabi ki konaklamasının konforlu olması önceliğimiz oldu. Tabi eskide kaldı sırtımızda çanta plansız geziler, estiği gibi evden kaçıp kendimizi başka bir şehrin atmosferinde kaybetmeler. 🙂

Plan program yapmaya başlayalım

Düşündük ki vaktimiz az ama tatile ihtiyaç çok; gördüğümüz fakat gezmeye doyamadığımız o tatlı yere bir kere daha kızımızla da gidelim. Rota belirlendiğine göre hedefimiz: Ayvalık 🙂

Öncelikle bayram demek yoğun trafik demek olan yurdumuzda yola çıkacağımız tarihi önceden net belirlememiz gerekiyor. 25 haziran bayramın birinci günü olması sebebiyle 23’ünde yola çıkma kararı aldık.

Hemen araç kiralamayla işe başlıyoruz. garajyeri bizim için uzun yolculuklarda rahat edebileceğimiz araç seçmenin ilk adresi. Aracımızı önden rezerve ediyoruz ki araç kalmama ihtimali ile karşılaşmayalım.

Biz İnternetten hallettiğimiz satın alma işlemlerimizi Artıway üzerinden yapıyoruz. Her şeyi online ödemeye alıştığımız bu günlerde bize geri dönen bonus paralarımız ile yeni harcamalarda kolaylık yaşadığımız bir gerçek.

Sizlere kısaca Artıway’a nasıl üye olunur, alışveriş yaparken nasıl bonus para kazanılır anlatayım;
İlk önce sitesine giriyoruz. Burada “Ücretsiz Kayıt Ol” butonuna tıklayarak mail adresinizi yazarak yada facebook ile otomatik kayıt olabilirsiniz. Sol tarafta Mağazalar – Fırsatlar ve Markalar olarak 3 seçenek çıkıyor. Biz araç kiralama bölümüne en kısa yoldan gitmek için Mağazalar -> Seyahat kategorisine tıklayıp en çok bonusu veren araç kiralama servisine yöneliyoruz ve siteden alış verişimizi yaptığımızda bonuslar hesabımıza otomatik geçiyor. Aşağıya adım adım fotoğrafladım ve şu ana kadar ne kadar bonus kazandığımın resmini de ekledim sizler için. Bir çok alışverişimi buradan yaptığımı göreceksiniz.

Artıway AnaSayfa
Artıway Üyelik Ekranı
Artıway Bonus Para Kazanma
Artıway İle Biriktirdiğim Bonuslar
Erkenden yollara düşeceğiz. Geze geze dura dura mola vererek rahat bir yolculuk yapacağız. Tahminlerimize göre öğleden sonra olmamız gereken yerde Ayvalık sokaklarında olacağız.

Nereleri gezmeyi planlıyoruz

Zeytin cenneti olan Balıkesir’in en tatlı tatil beldesi olan Ayvalık, plajları, mezeleri, balıkları, tarihi köşeleri, camileri ve kiliseleri ile hem gezilecek hem de dinlenilecek benzersiz bir tatil yöresi. Tostunu da unutmamak lazım tabi.

Tatilimize varır varmaz ufak bir merkez turu yaparak başlamayı planlıyoruz. Ayvalık’ta 1500 ün üzerinde tarihi ev bulunduğunu biliyor muydunuz? Tarihi Ayvalık Evleri eski zamanların yetenekli Rum ustalarının el işçiliği ile bölgenin ünlü sarımsak taşının birleşiminin enfes bir sonucu. Yıllara meydan okuyan bu güzel evleri görmeden dönmek olmaz dedik ve ilk sıraya tarihi evleri ekledik.

Tabi bebek ile gezilmesinin zor olacağı dar sokaklarında nasıl dolaşacağımızı düşünmeye başladık bile.

Bu seferki tatilin asıl amacı dinlenme olunca bu birkaç günümüzü belirli noktada geçirmeyi hedefliyoruz. Olmazsa olmaz gidilmezse hatrı kalır yerlerden bir bizim için Cunda Adası. Gezilecek bir çok yeri var. Biz adaya kiraladığımız araba ile geçmeyi düşünüyoruz. Tabi ki ulaşım için gün boyu sefer yapan tekne seçeneği de mevcut.

Adada araba ile gezmenin zorluğunun farkında olduğumuz için arabayı otoparka bırakarak sahil turu ile adayı keşfe çıkacağız.

Önceliğimiz meşhur Taş Kahve’de damla sakızlı kahvelerimizi yudumlamak.

Bilmeyen kalmasın diye üstüne basarak söylüyoruz; adada vereceğiniz en güzel molalardan biri olacak Taş Kahve’nin kahveleri. Mimarisi bölgenin meşhur sarımsak taşından yapılma.

Yüksek pencereleri ile dışarıdan bakıldığında bile dikkati çeken bir atmosfere sahip.

Bir de içeri adım attığınızda içinize dolan o kahve kokusu yok mu. Yer bulursak dışarıda sahil tarafında bir masada oturup içmek isteriz kahvemizi.

Bunun için çabalayacağız.:)
Taş Kahve’de damla sakızlı dondurma yemeyi de yapılacaklar listemize ekledik tabi.
Yola devam…
Bir başımıza kolay ama bebekle nasıl yaparız bilemediğimiz bir tırmanış planlıyoruz.

Rotamızda Aşıklar Tepesi (Taş değirmen). Manzaralar cenneti Cunda’da Ege’ye tepeden bakılacak yerlerden biri de burası.
Adanın ilk yel değirmeni, Rahmi Koç tarafından kafe ve kütüphane olarak restore edilmesiyle ziyaretçilere manzara eşliğinde bişeyler içerek okuma fırsatı da tanıyor.

Biz de soğuk limonatalarımızı içerek gün batımı eşliğinde yorgunluğumuzu atmayı planlıyoruz.

Asıl amacımız olan egenin serin sularına ulaşacağımız kumlara varmayı planladığımız o yer; Sarımsaklı.
Önceleri konaklamada çok da beklenti içerisinde değildik.

Tatili otel odaklı yaşamıyorduk. Ama bu sefer konaklayacağımız yerin de önemli olduğunun farkındayız.

Bu yüzden rezervasyonumuzu hotels adlı siteden yapmaya karar verdik. İndirimli otelleri ile güzel fırsatlar yakalayabiliyoruz. Ayrıca artıway anlaşması olduğu için otel bakmaya karar verdiğimizde ilk tercihimiz burası oluyor açıkçası. Neden harcarken kazanmayalım ki? Bilinçli harcamalar yaparken sadece indirimleri takip etmenin yetmediğini fark ettiğimizde harcadıkça da kazanmaya başladık. Aklımıza yatan bize en uygun otelde 5 gece konaklama ücreti olarak 1250 Tl. ödedik hem de bunun 62,49 lirasını geri kazanarak. 🙂 Kazandığımız bonus’un ekran görüntüsünü de yine sizlerle paylaşıyorum.

Artıway İle Biriktirdiğim Bonuslar
Artıway İle Biriktirdiğim Bonuslar
Gün batımının tadına varmak istediğimiz bir başka yer, manzaraya karşı aşka doyacağımız o güzel tepe; Şeytan Sofrası. Volkanik bir oluşumun sonucunda tepede beliren ayak izninin şeytana ait olduğuna inanılmış. Biz kahvemizi kızımız da sütünü yudumlarken güzel yurdumun eşsiz manzaralarından birinde bir başka akşamı selamlayacağız.

Sarımsaklının incecik kumunun üzerinde yapacağımız kalelerin hayaliyle geçireceğimiz bir ayımız var. Yolculuğumuz ve otelimizden memnun kalacağımızdan da emin olduğumuz için içimiz rahat.

Herşeyi birkaç tıkla ve gayet de kazançlı bir şekilde yaptığımız için de ayrıca mutluyuz. Nasıl mı bu kadar çok geziyoruz? Çünkü biz hem harcamayı hem de biriktirmeyi iyi biliyoruz. Tabi bu tecrübeyle sabit bir durum. Siz de bizim gibi çok gezin gezdikçe biriktirin. 🙂