Ayvalık Gezi Rehberi

Ege denilince akla ilk gelen sahil kasabalarından biridir Ayvalık! Her mevsim güzel olan, buram buram tarih kokan, samimi ve hiç bozulmamış Rum evleriyle Ege’nin biricik kasabası Ayvalık hakkında detaylı bir gezi rehberi yazmanın zamanı geldi de geçiyor.

Balıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık hakkında ne desek, nereden başlasak bilemiyoruz, sanki hiçbir kelime Ayvalık’ın güzelliğini anlatmaya yetmezmiş gibi! Meze cenneti oluşundan tutun da, bin bir tane zeytin ağacını barındıran verimli topraklarından denizine ve insanına kadar her özelliğiyle mükemmel! Biz iyisi mi bir yerden başlayalım, sizde aylardan en olursa olsun en kısa zamanda, 2-3 günlüğüne de olsa, sakinliği ve huzuru hissetmek için Ayvalık’ı rotanıza ekleyin!

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

ayvalık nerede – ulaşım
ayvalık nerede – ulaşım

Ayvalık’a ulaşmak için hem karadan hem de havadan birçok seçenek mevcut! İzmir’e de İstanbul’a da Bursa’ya da yakın bir yer.

◾Uçak ile Ulaşım

Bana sorarsanız en kolay ve en pratik ulaşım aracı tabii ki de uçak. Eğer biletlerinizi önceden aldıysanız ya da Ayvalık’a seyahat için yaz aylarını tercih etmeyenlerdenseniz ucuza bilet bulmak mümkün! Ayvalık’ın kuzeyinde bulunan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanına haftanın her günü hem İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından hem de Ankara Esenboğa Havalimanından uçak kalkıyor. Uçak 1 saat sürüyor ve Koca Seyit Havalimanından toplu taşıma araçları veya havaalanının shuttle servisleri ile Ayvalık’a varmak çok kolay oluyor.

Koca Seyit Havalimanının özel shuttle servisleri ve iletişim bilgileri hakkında daha detaylı bir bilgi almak isterseniz sizi havalimanının kendi internet sitesi olan sayfaya alalım! Linke tık tık!

http://www.edremithavaalani.com/duyurular/edremit-kocaseyit-havalimani-airport-havayollari-servis-bilgileri.html

◾Araba ile Ulaşım

Uzun araba yolcuklarını, istediği zaman istediği yerde durup mola vermeyi, yol kenarlarındaki seyyar satıcılardan kavun, karpuz almayı sevenler için bir başka seçenek ise araba yolculuğu! Sizlere bir bilgi vermesi açısından büyükşehirlerden Ayvalık’a yolculuğun detaylarını derledik:
◾İstanbul- Ayvalık arası: 425 km, yaklaşık 5 saat
◾İzmir- Ayvalık arası: 125 km, yaklaşık 1.5 saat
◾Ankara – Ayvalık arası: 680 km, yaklaşık 7 saat

Yolculuğa İstanbul’dan başlayacaksanız varış süresini biraz hızlandırmak adına İDO’nun Yenikapı-Bandırma, Yenikapı-Bursa, Yenikapı-Yalova veya Pendik-Yalova vapur seferlerini de tercih edebilirsiniz.

◾Otobüs ile Ulaşım

Hemen hemen her ilden, saat başları Ayvalık’a otobüs seferleri bulmak mümkün. Sadece otobüslerin yolcu indirme ve bindirme işlemleri için sık sık durduklarını dolayısıyla yolculuk süresinin bir nebze daha uzun olacağını aklınızda bulundurmanızda fayda var.