Ayvalık Gezi Rehberi:Balıkesir Gezilecek En Güzel Yerler

Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında, imbat ve meltem rüzgarlarının keyifle dolaştığı, yüzlerce yıllık tarihi Rum evlerinin bugüne taşıdığı bir yerdir. Bir gidenin bir daha unutmadığı huzur dolu bir yerdir… Balıkesir’in bu şirin ilçesinde neler yapılır, gezilecek yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın:

Şeytan Sofrası: Muhteşem bir günbatımını seyretmek istiyorsanız Ege’deki belki de en güzel gün batımının izlendiği yerdir. Şeytanın efsaneye göre ayak izini bıraktığı bu eşsiz güzellikteki yer Ayvalık Merkez’e sadece 2 km uzaklıkta bulunur ve mutlaka tatiliniz sırasında görmeniz gereken yerlerin başında yer alır.

Cunda Adası: Cunda Adası, Ayvalık’ın en gözde yerlerinden biridir. Balık lokantaları, tarihi evleri, sevimli mekanları ile Ayvalık’ın gezilecek yerleri arasında bulunur. Kısa bir araç yolculuğu ile Ayvalık’tan Cunda’ya ulaşmanız mümkündür. Cennet Ada Koyu, Taksivarhis Kilisesi, Cunda Adası Aşıklar Tepesi’ni Cunda’yı gezerken gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Ayvalık Taksiyarhiş Kilisesi: Ayvalık’ın merkezinde yer alan ve en ünlü Ayvalık tarihi yapılarından olan Taksivarhis Kilisesi, 1844 yılında yapılmıştır. Kentin dokusu ile uyum sağlayan mimari yapısı ve freskleriyle görülmeye değer yapılar arasındadır. Yanı sıra Ayvalık ayazma Kilisesi, Aya Athanasiu, Profit İliyas Kilisesi, Agia Paraskevi Manastırı da diğer gezebileceğiniz tarihi yapılar arasındadır.

Ayvalık Evleri: Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın tarihi dokusu ve ruhunu en yakından hissedebileceğiniz yerlerdir. Arnavut kaldırımlı ve dar sokaklarda yürürken tarihi Ayvalık evleri gezinize eşlik edecektir. Orijinal hali bozulmamış olan ve çoğu Rumlar’dan kalma Ayvalık evleri, gezinizin en güzel anlarına dahil olacaktır.

Ayvalıkta Gezilecek Yerler: Camiler: Ayvalık’ın tarihi camileri, Ayvalık’ta gezilecek yerler listenizde olması gereken tarihi yapılardan biridir. Hacı Bayram Camii, Saatli Camii, Ayvalık Hamidiye Camii bu yapılardan en önemlileridir.

Sarımsaklı Plajları: Denize girmek için Balıkesir Ayvalık’ta en çok tercih edilen yerdir Sarımsaklı Plajları’dır. Uzun kumsallar, tertemiz deniz, şirin mekanlar… Sarımsaklı Ayvalık tatilinizde en keyifli duraklarınızdan biri olacaktır.

Kozak Yaylası: Kozak Yaylası, Ege’nin en muhteşem doğal varlıklarından biridir. 5 milyona yakın ağaca ev sahipliği etmektedir. Bu Balıkesir’den İzmir’e uzanan yayla Ayvalık’ta doğayla bütünleşerek isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olacaktır.

Cunda Adası Pateriça Köyleri: Pateriça Köyleri, Cunda Adası’na ziyarete gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerden biridir. Mübadeleden önce Rumların yaşadığı köylerdir, Pateriça Köyleri. İki kısımdan oluşur köy. Balıkçılık ile yaşamını birinci kısmında sürdüren köylüler, zeytincilik ile geçimini sağlayan köylüler de ikinci kısmında yaşamıştır. Eski kilise de köyün içinde yer almaktadır. Köy bakir bir alandadır. Denize girmek için köyün bulunduğu koyun sahili mükemmel olmasa da deniz mükemmeldir.

Ayvalık Ayazma Kilisesi: Ayvalık merkezdeki Kemalpaşa mahallesinde Ayvalık Ayazma Kilisesi, yer almaktadır. Kilise içerisinde su kutsal kabul edildiğinden dolayı Faneromeni Kilisesi diye adlandırılmaktadır. Küçük bir kız çocuğu rivayete göre sürekli rüyasında Meryem Ana’yı görmüştür. Kız çocuğuna Meryem Ana kilisenin şu anki yerini işaret edip fışkıran sudan içmiştir. Daha sonra kilise bu alanda yaptırılmıştır.

Ayvalık Körfezi: Tatili Akdeniz, Marmara ve Ege kıyılarında yapmak, birbirinden güzel körfezlerine şahit olmak, birbirinden muhteşem plajlar ve koylarda yılınızın yorgunluğunu atmak…

Ayvalık Körfezi, Balıkesir’in içinde konumlanmıştır. Her şeyi şahane doğası ile unutturuverir. Tatil günlerinin en güzel anlarına tanık olan Ayvalık Körfezi çevresinde görülesi yerlerle hala popülerliliğini koruyor. Sıcak ve samimi insanları ile Ayvalık Körfezi, gelen tatilcilere kendilerinden biri gibi davranıyor. Kendine görenleri hayran bırakan bu körfez sizin de ziyaretinizi bekliyor.

Buraya tatile geldiğinizde Cunda Adası’na kesinlikle uğramadan tatilinizi sonlandırmayın. Çünkü burası tam bir cennettir.

Sarımsaklı Badavut: Sarımsaklı sınırları içerisinde Bedavut, Sarımsaklı tatilinizde ziyaret edebileceğiniz keyifli bir yerdir. Sarımsaklı merkeze gelmeden önce Ayvalık üzerinden sağa doğru devam ettiğinizde yolun sonu Bedavut’tur. Eşsiz kumsalı, masmavi denizi ile bu cennet köşe özellikle dinlendirici, huzurlu bir tatil için ideal bir yerdir. Ayvalık ve Sarımsaklı bölgesindeki gibi Bedavut’ta keyifle konaklayabileceğiniz oteller yer almaktadır.

Ayvalık Adaları: Coğrafik yapısı ile Ayvalık, irili ufaklı bir adaya sahiptir. Bu adaya Ayvalık’tan yapılan tekne turları ile katılıp, keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Cunda Adası, Ayvalık Adaları içerisinde en büyük adadır. Kara ile bağlantısı 1966 yılında yapılan ada artık yarımadadır. Tımarhane adası ise bir diğer tarihi özellikleri olan adadır.

Cennet Ada Koyu: Cennet Ada Koyu, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer alır. Cunda’nın en güzel yerlerinden biridir.

Cennet Ada Koyu, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile göz doldurur. Cennet Ada Koyu’nu fazla duymamış olabilirsiniz. Ancak bu adaya ilgi oldukça yoğundur. Cunda cenneti arındırır, fazlasıyla gezilecek yerleri olduğunu gittiğinizde fark edeceksiniz.

Cunda’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri de Aşıklar Tepesi’dir. Cennet Ada Koyu’nda huzurlu bir tatil yaparken, Cunda’nın tarihini ve doğal güzelliğini merak edip durmadan gezeceksiniz. Ada adı gibi bir cennettir. Sizi fantastik görüntüsü ile de etkisi altına alacaktır.

Cunda Adası Kız Okulu: 1873 yılında Cunda Adası, inşa edilmiş okul, eğitime 49 yıl boyunca eğitime devam etmiştir. Kaderine ardından terk edilen bina Ayvalık Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezi haline gelmiştir.

 

Ortunç Koyu: Ortunç Koyu, Ayvalık-Cunda Adası’nın en güzel ve sakin köşelerinden biridir. koy, Balıkesir’in en temiz denizlerinden birine sahiptir ve adanın batısında yer alır.

Mavi bayrak ödülüne Ortunç Koyu’nun plajı sahiptir. Koyun çevresinde aynı zamanda 35 dalış noktası olup, dalış eğitimi veren okullar bulunur. Pek fazla Ortunç Koyu’nun keşfedilmeyi bekleyen doğası bilinmese de bölgenin oldukça fazla müdavimleri vardır.

Ayvalık’ta bu yaz tatilinizde bulunacaksanız eğer Ortunç Koyu’nun benzersiz atmosferini yaşamanızı tavsiye ederiz. Hem sakinliği hem de dalış imkanları ile yeni ziyaretçilerini Ortunç Koyu ağırlamaya hazırdır.

Ayvalık Kiliseleri: Her yıl Ayvalık kiliseleri birçok yabancı misafirin ilgisini çekmektedir. Daha çok Ayvalık yaz aylarında deniz ve güneş turizmi açısından tercih edilse de tarihi yerler ve kiliselerini gezmeye mutlaka zaman ayırmalısınız.

Tımarhane Adası: Yolunuz eğer Sarımsaklı’ya düşerse Sarımsaklı’nın altın sarısı kumlarla kaplı uzun plajı ve masmavi denizinden vakit kalırsa, görülesi yerleri çevrede keşfe çıkarsanız kesinlikle Tımarhane Adası ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Ayvalık, doğal güzelliği ile birlikte tarihi öneme de sahiptir. Bir süreliğine Ayvalık, Sarımsaklı ve çevresinde huzuru bozanlar doğal yöntemlerle psikoterapi görmüşlerdir. Ayvalık, Cunda Adası gibi konumu ile güzelliklerin tam ortasındadır.

Sarımsaklı Kurugöl: Sarımsaklı’da bulunan ve ağustos sıcağında kuruyup, daha sonra tekrar dolan göl hüzünlü bir efsaneye sahiptir. Bu birbirlerine kavuşamayan iki gencin efsanesi ve olayın yaşandığı Kurugöl, birçok turist tarafından yıl içerisinde ziyaret edilmektedir.

Bu birbirine âşık olan bir çoban ve sarışın güzeller güzeli bir kızın efsanesidir. Derler ki; birbirlerine çoban ve sarışın kız âşık olmuşlar. Ancak o dönemlerde ağanın oğlu da kıza aşık olup, sevdiğine kavuşmak için kızı kaçırıp, büyük bir tepe üzerine çıkarır. Sarışın kızı ikna etmek adına elinden geleni yapar. Kurtulamayacağını anlayan kız bir fırsatını bulur ve kayalıklardan kendini atar.

Sevdiği kızın kaçırıldığını duyan çoban ise hemen tepeye çıkar. Ancak artık çok geçtir. Sevdiği kızın cesedi ile karşılaşır. Çoban öyle ağıtlar yakar ki bulunduğu toprağın zemini çatlamaya başlar. Zemin sonrasında çobanın gözyaşları ile dolup taşar. Genç kız ve çobanın cesedi sular altında kalır. Sürekli yöre halkı tarafından gölün suyu aranır ancak bulunamazlar.

Kurugöl olarak günümüzde adlandırılan nokta ağustos aylarında kurur, daha sonra kendiliğinden tekrar dolar. Bu iki gencin ruhlarının şimdiki yöre halkı hala Kurugöl’de olduğuna inanır.

Deliklitaş: Deliklitaş, Sarımsaklı tatilinizde görebileceğiniz doğal güzelliklerden biridir. kendisi de sarımsaklı sınırları içerisindeki ayrı güzelliğe sahip dalyan boğazındaki taşın adı ortasında bulunan delikten gelmektedir.

Cunda Adası Aşıklar Tepesi: Manzara olarak Cunda Adası Aşıklar Tepesi Cunda Adası’nın en güzel konumundadır. Burada adanın ilk değirmeni de yer almaktadır.

Cunda Adası’nın 2007 yılında müdavimlerinden olan Rahmi Koç tarafından restore ettirilen yel değirmeni şu anda cafe ve kütüphane olarak hizmet vermektedir.

Adayı kuşbaşı Cunda Adası ziyaretlerinde izleyip, kitabınıza sıcak bir çay eşliğinde göz gezdirebileceğiniz mükemmel bir yerdir.

Sarımsaklı Gelinkaya: Birbirlerine geçmişte çok aşık olan ancak bir araya bir türlü gelip evlenemeyen her çiftin hikayesinden gelmektedir adı. Sarımsaklı tatilinde de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Hikaye içte şöyledir; Aileleri evlenmelerini istemediği için birbirlerini seven iki genç kaçarlar. Tabi aileler o dönemdeki toplum kurallarına göre çocuklarını öldürecektir. Birbirlerine kavuşmak için kaçan gençler büyük bir kayanın dibinde saklanır. Bu iki genci kaya görünmez kılar.

Sürekli günümüzde ziyaret edilen Gelinkaya’ya gelen turistler kayaya ellerini sürüp kalplerine dokunur. Sevdiklerini bu ritüelleri yapanların kavuşacaklarına inanılır.

Petricia: Resmen Cunda Adası’nın arka tarafı sürprizlerle doludur. Patricia (Patriça) bu sürprizlerden biridir. ismini birçok kişi Patrica Koyu’ndan duymuş olabilir. Patricia aslında adanın kuzey ucunda bulunan ve yarı harap olmuş ve iki Ege koyunun ortak ismidir.

Patricia eski bir Rum köyüdür ve eski günlerdeki gibi hala tüm büyüleyiciliğini korumaktadır. Birkaç tane köyün içerisinde bulunuyor ve Giritliler bu hanelerde oturuyor. İkinci köyde de bir patika bulunuyor. Karşınıza bu patikayı takip ettiğinizde Selina Manastırı çıkıyor. Selina’nın kelime anlamı ise ayışığı imiş.

Patricia ıssız bir sahildir. Denizin dibinde bulunan çakıl taşları sayılabiliyor. Yani suyu bu kadar berraktır. Patricia’nın topraklarını dev incir ağaçları gölgelemektedir. Cunda’da bir zamanlar bulunan Ege’nin en sevimli kasabalarından biridir. O güzelliğini gerçi hala korumaktadır.

Yolunuz eğer Cunda Adası’na düşerse mutlaka Patricia’yı görün.

Cunda Adası Despot Evi: Cunda’nın en görkemli tarihi binalarından biri Despot Evi’dir. Binanın tarihi ile ilgili bilgiler şu şekildedir, Rumların mutluluklarının Yunanistan devlet olduğunda ifade olarak Despot’a bağışta bulundular. Elindeki paralarla Despot Cunda Adası’na o zamanki adı ile Cunda’ya bu muhteşem binayı yaptırdı.

Rahat bir yaşamı olan Despot bir baskın sonucu evinde öldürüldü ve paraları çalındı. Osmanlı Evi ölümünden sonra hükümet binası olarak kullanıldı. İzmir’i Yunanistan’ın işgali ile Cunda Adası’na geri dönen Rumlar geri binayı alarak öksüz evi olarak kullandılar.

Cunda Adası’na Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele ile gelen Türkler hem ilkokul hem de öksüz evi olarak binayı kullandılar. Çocuk yurdu olarak yakın zamana kadar kullanılan bina şu an kaderine terk edilmiş durumdadır.