Ayvalık Gezi Rehberi:Balıkesir Gezilecek En Güzel Yerler

Ayvalık, Ege Denizi’nin kıyısında, imbat ve meltem rüzgarlarının keyifle dolaştığı, yüzlerce yıllık tarihi Rum evlerinin bugüne taşıdığı bir yerdir. Bir gidenin bir daha unutmadığı huzur dolu bir yerdir… Balıkesir’in bu şirin ilçesinde neler yapılır, gezilecek yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız listeye bir göz atın:

Balıkesir Ayvalıkta Gezilecek Yerler: Ayvalık Gezi Rehberi

seytan-sofrasi-resimleri-1
seytan-sofrasi-resimleri-1

Şeytan Sofrası: Muhteşem bir günbatımını seyretmek istiyorsanız Ege’deki belki de en güzel gün batımının izlendiği yerdir. Şeytanın efsaneye göre ayak izini bıraktığı bu eşsiz güzellikteki yer Ayvalık Merkez’e sadece 2 km uzaklıkta bulunur ve mutlaka tatiliniz sırasında görmeniz gereken yerlerin başında yer alır.

Cunda Adası: Cunda Adası, Ayvalık’ın en gözde yerlerinden biridir. Balık lokantaları, tarihi evleri, sevimli mekanları ile Ayvalık’ın gezilecek yerleri arasında bulunur. Kısa bir araç yolculuğu ile Ayvalık’tan Cunda’ya ulaşmanız mümkündür. Cennet Ada Koyu, Taksivarhis Kilisesi, Cunda Adası Aşıklar Tepesi’ni Cunda’yı gezerken gezilecek yerler listesine eklemelisiniz. – escort bodrum

Ayvalık Taksiyarhiş Kilisesi: Ayvalık’ın merkezinde yer alan ve en ünlü Ayvalık tarihi yapılarından olan Taksivarhis Kilisesi, 1844 yılında yapılmıştır. Kentin dokusu ile uyum sağlayan mimari yapısı ve freskleriyle görülmeye değer yapılar arasındadır. Yanı sıra Ayvalık ayazma Kilisesi, Aya Athanasiu, Profit İliyas Kilisesi, Agia Paraskevi Manastırı da diğer gezebileceğiniz tarihi yapılar arasındadır.

ayvalik evleri
ayvalik evleri

Ayvalık Evleri: Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın tarihi dokusu ve ruhunu en yakından hissedebileceğiniz yerlerdir. Arnavut kaldırımlı ve dar sokaklarda yürürken tarihi Ayvalık evleri gezinize eşlik edecektir. Orijinal hali bozulmamış olan ve çoğu Rumlar’dan kalma Ayvalık evleri, gezinizin en güzel anlarına dahil olacaktır.

Ayvalıkta Gezilecek Yerler: Camiler: Ayvalık’ın tarihi camileri, Ayvalık’ta gezilecek yerler listenizde olması gereken tarihi yapılardan biridir. Hacı Bayram Camii, Saatli Camii, Ayvalık Hamidiye Camii bu yapılardan en önemlileridir.

Sarımsaklı Plajları: Denize girmek için Balıkesir Ayvalık’ta en çok tercih edilen yerdir Sarımsaklı Plajları’dır. Uzun kumsallar, tertemiz deniz, şirin mekanlar… Sarımsaklı Ayvalık tatilinizde en keyifli duraklarınızdan biri olacaktır.

Kozak Yaylası: Kozak Yaylası, Ege’nin en muhteşem doğal varlıklarından biridir. 5 milyona yakın ağaca ev sahipliği etmektedir. Bu Balıkesir’den İzmir’e uzanan yayla Ayvalık’ta doğayla bütünleşerek isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olacaktır.

Cunda Adası Pateriça Köyleri: Pateriça Köyleri, Cunda Adası’na ziyarete gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerden biridir. Mübadeleden önce Rumların yaşadığı köylerdir, Pateriça Köyleri. İki kısımdan oluşur köy. Balıkçılık ile yaşamını birinci kısmında sürdüren köylüler, zeytincilik ile geçimini sağlayan köylüler de ikinci kısmında yaşamıştır. Eski kilise de köyün içinde yer almaktadır. Köy bakir bir alandadır. Denize girmek için köyün bulunduğu koyun sahili mükemmel olmasa da deniz mükemmeldir.

Ayvalık Ayazma Kilisesi: Ayvalık merkezdeki Kemalpaşa mahallesinde Ayvalık Ayazma Kilisesi, yer almaktadır. Kilise içerisinde su kutsal kabul edildiğinden dolayı Faneromeni Kilisesi diye adlandırılmaktadır. Küçük bir kız çocuğu rivayete göre sürekli rüyasında Meryem Ana’yı görmüştür. Kız çocuğuna Meryem Ana kilisenin şu anki yerini işaret edip fışkıran sudan içmiştir. Daha sonra kilise bu alanda yaptırılmıştır.

Ayvalık Körfezi: Tatili Akdeniz, Marmara ve Ege kıyılarında yapmak, birbirinden güzel körfezlerine şahit olmak, birbirinden muhteşem plajlar ve koylarda yılınızın yorgunluğunu atmak…

Ayvalık Körfezi, Balıkesir’in içinde konumlanmıştır. Her şeyi şahane doğası ile unutturuverir. Tatil günlerinin en güzel anlarına tanık olan Ayvalık Körfezi çevresinde görülesi yerlerle hala popülerliliğini koruyor. Sıcak ve samimi insanları ile Ayvalık Körfezi, gelen tatilcilere kendilerinden biri gibi davranıyor. Kendine görenleri hayran bırakan bu körfez sizin de ziyaretinizi bekliyor.

Buraya tatile geldiğinizde Cunda Adası’na kesinlikle uğramadan tatilinizi sonlandırmayın. Çünkü burası tam bir cennettir.

Sarımsaklı Badavut: Sarımsaklı sınırları içerisinde Bedavut, Sarımsaklı tatilinizde ziyaret edebileceğiniz keyifli bir yerdir. Sarımsaklı merkeze gelmeden önce Ayvalık üzerinden sağa doğru devam ettiğinizde yolun sonu Bedavut’tur. Eşsiz kumsalı, masmavi denizi ile bu cennet köşe özellikle dinlendirici, huzurlu bir tatil için ideal bir yerdir. Ayvalık ve Sarımsaklı bölgesindeki gibi Bedavut’ta keyifle konaklayabileceğiniz oteller yer almaktadır.

Ayvalık Adaları: Coğrafik yapısı ile Ayvalık, irili ufaklı bir adaya sahiptir. Bu adaya Ayvalık’tan yapılan tekne turları ile katılıp, keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Cunda Adası, Ayvalık Adaları içerisinde en büyük adadır. Kara ile bağlantısı 1966 yılında yapılan ada artık yarımadadır. Tımarhane adası ise bir diğer tarihi özellikleri olan adadır.

Cennet Ada Koyu: Cennet Ada Koyu, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde yer alır. Cunda’nın en güzel yerlerinden biridir.

Cennet Ada Koyu, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile göz doldurur. Cennet Ada Koyu’nu fazla duymamış olabilirsiniz. Ancak bu adaya ilgi oldukça yoğundur. Cunda cenneti arındırır, fazlasıyla gezilecek yerleri olduğunu gittiğinizde fark edeceksiniz.

Cunda’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri de Aşıklar Tepesi’dir. Cennet Ada Koyu’nda huzurlu bir tatil yaparken, Cunda’nın tarihini ve doğal güzelliğini merak edip durmadan gezeceksiniz. Ada adı gibi bir cennettir. Sizi fantastik görüntüsü ile de etkisi altına alacaktır.