Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık gezilecek yerler açısından oldukça zengin öncelikle. 22 adet küçük adayı barındıran Ayvalık Koyu, Ayvalık’ın doğal güzellikleri, Sarmısaklı Plajı, Cunda Adası, Tımarhane Adası, Ayvalık Şeytan Sofrası ve meşhur Patrice Köyü ile birlikte pek çok tatil aktivitesine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Ayvalık, Ege mutfağının eşsiz tatlarına sahip ve Türkiye’nin en iyi zeytinyağı üretim merkezlerinden birisi. Ayvalık’ta yeme içme aktiviteleri olarak, Ayvalık Tenekeciler Sokak, Sarmısaklı sahili ve Cunda Adası sahilinde sıra sıra dizilmiş restoranlar ve meyhanelere uğramanızı tavsiye ederiz. Özellikle akşam yemeği için Cunda Adası çok ideal bir yer konumunda. Bu yerleri ayrıntılı olarak aşağıda anlatacağız ve favorilemizi söyleyeceğiz hiç merak etmeyin.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

#1 Ayvalık Kurşun Tepesi

Bir doğa harikası ve tatil merkezi olan Ayvalık’ta aktivite ve gezilecek yerler sınırsız. Ayvalık’a ilk defa gelenler için öncelikle “İlk Kurşun Tepesine” çıkarak Ayvalık’ın muhteşem doğal güzelliklerini kuşbakışı seyretmenizi tavsiye ederiz. Bu Ayvalık gezi rehberi için hafif bir başlangıç gibi gelebilir size. Çünkü Ayvalık’ta gezilecek yerler arasında çok daha güzelleri var.

#2 Ayvalık Şeytan Sofrası

Tepe ile başladık bir başka tepe ile devam edelim. Şeytan Sofrası, Ayvalık’ın en meşhur yerlerinden. Buraya kesinlikle ama kesinlikle gün batımında gitmenizi tavsiye ederiz. Sadece Ayvalık’ın değil Türkiye’nin en güzel gün batımını buradan izlemeniz çok olası. Hani yukarıda demiştik ya Ayvalık koyunda 22 ada bulunuyor diye, işte Ayvalık Şeytan Sofrasında bu 22 adanın 19’unu görebilir ve şahane bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Bu şeytan Sofrasının bir de hikayesi var.

Şeytan Sofrası Efsanesi

Şeytan Sofrası tepesinin en ucunda, dilek çaputlarıyla dolu demir parmaklıklarla çevrili dev bir ayak izi şeklinde bir çukur var. Hikayeye ya da efsaneye göre bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılıyor. Malumunuz üzere Kaz Dağları mitolojide İda Dağları olarak geçer. Ayvalık da İda Dağları eteklerinde bir bölge ve Yunan Mitolojisinde bulunan birçok efsane burada geçiyor. İşte Yunan Tanrısı Zeus’un süt annesi İda, Zeus’a zarar verir düşüncesi ile Şeytanı kovuyor. Şeytan da üç ayaklı olduğuna inanılan bir varlık. Şeytan kaçarken ayak izinin birini Kazdağı eteklerine, birini Midilli Adası’na, birini de Şeytan Sofrası’na bırakarak kaçıyor. Şeytan Sofrası denmesinin sebebi bu işte. Anadolu’nun her yanının bu denli fantastik hikayeler ile dolu olması bizim çok hoşumuza gidiyor açıkçası. Gerçek olmadığını bilmemize rağmen hem de.

#3 Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde tarihi eser olarak 6 adet kilise ve 2 adet manastır kalıntısı bulunmaktadır. Zamanında Ayvalık, Rumların çok yoğun yaşadığı bir bölge olduğu için bu tür eserlerle karşılaşmanız oldukça doğal. İşte bu kiliselerin en önemlilerinden biri is Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi. Sahilden yalnızca 5 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz kilise günümüzde müze olarak kullanılıyor. Müze kartınız var ise giriş ücretsiz. Yoksa biz gittiğimizde 6 liraydı giriş ücreti.

#4 Ayvalık Saatli Camii

Tarihi Taksiyarhis Kilisesine yalnızca birkaç dakika uzaklıkta bulunan şahane bir camii de bulunuyor: Ayvalık Saatli Camii. Bu camii aslında kilise olarak inşa edilmiş Rumlar tarafından ama mübadele sonrasında camiiye çevrilmiş. Zaten mimarisine baktığınızda klasik bir Rum Kilise mimarisi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Ayvalık’ın merkezinde görülmeye değer yerlerden biri kesinlikle.