Ayvalık gezilecek yerler: Ünlü Sarımsaklı plajı ve adaları ile Ayvalık…

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

ŞEYTAN SOFRASI

Adını kayalıkların üstünde yer alan yuvarlak sofra görünümündeki tepeden alıyor. Gün batımını buradan izlemek muhteşem.

CUNDA ADASI (ALİBEY)

Çevresi doğal plajlarlarla kaplı ada, balık lokantalarıyla ünlü. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzelliği seyre değer. Adada çok sayıda kilise ve manastır bulunuyor. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi 18. yüzyıl yapısıdır. Büyük çanı Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Kilise içteki mermer işçiliği, dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatıldığı resimleri, balık derisi üzerine yapılmış azize portreler ile halen ayakta olan yapı gerçekten görülmeye değer. Ayios Dimitri Manastırı, 1795 tarihlidir. Tımarhane Adası olarak ünlenen mevkideki Ayia Paroskevi Manastırı mucizeleriyle ünlü. Buraya Tımarhane Adası denmesinin bir nedeni manastırın psikolojik rahatsızlıklara iyi geldiği inancıdır. Panaya Kilisesi, Ayos Pandeleymonas, Ayos Yannis günümüzde sadece kalıntıları olan kiliseler.

Cunda
Cunda

AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI

Türkiye’nin en büyük tabiat parkıdır. Bozulmamış doğası ve tarihi yapılarıyla Kuzey Ege’nin en değerli bölgesidir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 21 Nisan 1995 tarih 22265 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Akdeniz’de yalnızca iki yerde bulunan Kızıl Mercanlara sahip parklardan birisi bu tabiat parkıdır. Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın 20’sini kapsayan ve deniz dâhil olmak üzere yaklaşık 18 bin hektarlık bir alana yayılıyor. Deniz canlıları ve doğal çeşitlilik kadar doğal, kültürel ve arkeolojik değerler bakımından da burayı eşsiz kılıyor.

HAMİDİYE CAMİİ

İlçe merkezindeki cami, 19. yüzyılın ikinci yarısında Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

TAKSİYARHİS KİLİSESİ

Ayvalık ve yöresinde yaşayan Ortodoks Hristiyanlara hizmet eden Cunda Adası’ndaki Taksiyarhis Kilisesi, bugün Rahmi Koç Müzesi adıyla oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine uzanan geniş koleksiyonuyla hizmetine devam ediyor.