Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık küçük bir ilçe olmasına rağmen Ayvalık merkezi ve Ayvalık çevresin de Balıkesir Ayvalık gezilecek yerler, görülecek birçok yer bulunmaktadır. Eski Rumlara ait olan bir yerleşke olan Ayvalık tam bir tatil beldesidir. Huzur dolu havası, bol oksijeni, güzel manzaralı ile mutluluk, enerji depolayabileceğiniz bir cennettir adeta. Ayvalık taraflarına yolunuz düştüyse muhakkak 2-3 gününü bu cennet yerde geçirmenizi öneririz.

Hele ki yoğun bir iş temponuz var ise, kendinize pek vakit ayıramıyor iseniz bir tatil hakkınız deriz. Unutmayın sevgili okurlar bu hayata sadece bir defa geliyoruz. Balıkesir Gezilecek Yerler Ne yazık ki bir daha bu dünyaya gelme fırsatını kimse bizlere tanımayacak. Bu yüzden vakit varken, hala eliniz, ayağınız tutuyorken, imkânlarınız buna el veriyorken gezip, görün. Hayatın sizlere verdiği negatif enerjiyi, gezerek, yeni yerler görerek, yeni kültürleri tanıyarak atın. Hayat kalitenizi hep yüksek tutun, kendinize değer verin. Böylece göreceksiniz ki birçok hastalık ve bunun gibi negatif durumlar da sizlerden uzak duracaktır. O zaman gelin haydi sizlere Ayvalık’ta yapabileceğiniz şeyleri listeye dökelim.

Macaron Konağı
Macaron Konağı

Ayvalık’ta yapabilecekleriniz;

– Macaron Konağı :

Macaron caddesi de Ayvalık geziniz de olmazsa olmazlardan birisi diyebiliriz. Barbaros Caddesi ile de bağlantılı olmaktadır. Caddenin birçok kısmı çok uzun yıllardan kalma Eski Rum köşeleri ile doludur. Burayı korumak amaçlı bazen restore edilmektedir böylece yapı bozulmadan, daha sağlıklı bir hale getirilmektedir.
Eski zamanlarda bu köşklerde “Marjorom” adında bir kekik türü de yetişirmiş. Bundan dolayı da cadde ismini bitkiden almış, zamanla insanların kullanımı ile macaron olarak değişmiştir. Balıkesir Ayvalık görülecek yerler Bu caddede eski Rum Evlerini görerek, eski yapıtlara bakarak yürümenin ayrı bir keyfi olduğunu söyleyebiliriz ve burada fotoğraf sever okurlarımızın da çok güzel fotoğraflar çekebileceğini söyleyebiliriz.

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık küçükköy çevresinde olan bu plaj tanınmış ve ayvalığın en iyi plajlarındandır. Sarımsaklı Plajı, Denizi süper kumu da temiz kum olan plaj. Özellikle elit olarak çocuğu olan aileler içinde uygundur, denizi gittikçe derinleşmeyen denizdir. Baya bi uzun sahile sahip olan bu Sarımsaklı Sahili oyüzden şemşiye ve şenzoglar hem fiyatlar uygun hemde bolluk vardır. Sarımsaklı Denizi’nden. Konum için tıklayın.

Çataltepe Plajı

Çataltepe Plajı, Cunda Adası

Cunda merkeze yakın olan Çataltepe denizi, özellikle mavi bayrak olmasından dolayı yoğun ilgi odağı olmuştur. Milli parkın içinde olan burada kamu kullanımlarına açık plaj yoktur, Cunda Adası Gezilecek Yerler genelde ormanın içinde bulunan yerlerde denize giriyor insanlar, Çakaltepe Koyunda tuvalet, duş yeme içme ihtiyaçları karşılamanızda zorluk yaşayabilirsiniz. Çakaltepe Dplajı Daha lüx koylar arıyorsanız Ada Camping tesisini kullanabilirsiniz. Adacamping’de sahilde şemşiye kiralama ücreti 40 TL civarındadır. Konum için tıklayın.

Antikacılar Çarşısı
Antikacılar Çarşısı

– Antikacılar Çarşısı:

Ayvalık gezip, görülecek yerler listemizde bu maddemizin birçok kadın okurlarımızı, eski zamana önem veren okurlarımızı sevindireceğine eminiz! Nedeni ise şudur ki; Antikacılar bize her daim eski zamanı hatırlatır. Yani başka bir deyimle bizleri alıp, çocukluğumuza o unuttuğumuz ama bir türlü unutmak istemediğimiz muhteşem anılara götürür. Yani nostaljiye önem veren, nostalji yaşayınca mutlu olan okurlarımızın severek gidebilecekleri, görmesi gerektiği bir yerdir Ayvalık Antikacılar Çarşısı. Antikacılar Çarşısı Ayvalık’ta Talat Paşa Caddesi’nin girişinde kurulu olmaktadır. Bu çarşı da eski mobilyacılardan, tablolara, kitaplardan birçok takıya kadar her şeyi bulabilmeniz mümkündür.

Antikacılar Çarşısına sadece nostaljik duygular yaşamak için de değil, sokakta bulunan kahve dükkanlarının birine girip, kahvenizi içerken arka planda sizlere muhteşem bir şekilde eşlik edecek müzikleri dinlemek, bu enerjiyi tatmak, depolamak için de uğrayabilirsiniz. Antikacılar Çarşısında zaman geçirmek oldukça keyifli olacaktır tatlı okurlarımız sonra söylemedi demeyin.

Ayvalık Perşembe Pazarı
Ayvalık Perşembe Pazarı

-Ayvalık Perşembe Pazarı:

Ayvalık şehrinde Perşembe günleri denilince akla ilk gelen şey Pazar olmaktadır. Ayvalık halkı için bu pazarın oldukça kıymeti bulunmaktadır. Ege`de Gezilecek Yerler Hatta o kadar kıymetli bir Pazar ki bu Pazar için adalardan, birçok farklı kesimlerden bile insanlar gelmektedir.

Perşembe günleri Meşhur Ayvalık Barbaros Caddesi üstünde boylu boyunca kurulan ve tüm caddeyi kaplayan, birbirinden farklı, her türlü çeşit eşyaların bulunduğu, Meyveden sebzeye, giysiden takıya birçok şeyin bulunduğu bu pazara uğramadan Ayvalık’tan gitmemelisiniz.

Saatli Cami
Saatli Cami

– Ünlü Saatli Cami

Tarih severlerin oldukça hoşuna gidecek bir maddeyi şuan sizlere tanıtıyor ve sizlere sunuyoruz. Eskiden kilise olarak bilinen, II. Abdülhamit han zamanında camiye dönüştürülen bu kilise dışarıdan bakıldığı zaman oldukça estetik bir biçimde görünmektedir. Üstelik bu yapının bir diğer kıymetli tarafı ise yapının eski yapısı ve görüntüsüne hiç ellenmemiş olmasıdır. Eski ismi Agai İanni kilisesi olan yapı şuan Ayvalık’ta Saatli Camii olarak hizmet vermektedir. Bu yapının dıştan olduğu kadar bir de içten ayrı bir enerjisi bulunmaktadır. Yani fotoğraf severlerin yine burayı çok seveceğini söyleyebiliriz.

Taksiyarhis Kilisesi
Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık şehrinin ilk kilisesi olarak bilinmekte olan Taksiyarhis kilisesi, İsmet Paşa Mahallesin de yer almaktadır. Yapısı oldukça zengin ve gösterişlidir. Başınızı döndürecek bir şekilde güzelliğe sahip ve eski zamanlardan kalma çok güzel şeylere de ev sahipliği yapmaktadır. Burası da görmeniz gereken yerlerden birisidir diyebiliriz. Fazlasıyla yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır bu kilise. Ayvalık Gezilecek Yerler şehrine yolunuz düştüyse burayı görmeden gitmeyin.

Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Şeytan Sofrası

– Ünlü Ayvalık Şeytan Sofrası

Muhteşem bir manzarası olan, Ayvalık şehrine gelen çoğu insanın ilk gitmek istediği, görmek istediği yerlerden birisidir Ayvalık Şeytan Sofrası. Gerçekten de görülmeye değer bir yer olmaktadır bizden de söylemesi tatlı okurlarımız. Ayvalık merkezine 8km uzaklığı bulunmaktadır. İsmi şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan bir çukurdan dolayı konulmuştur, bundan dolayı buraya Şeytan Sofrası denmektedir.
Ayvalık Gezilecek Yerler Buranın ayrı bir havası olup, Ayvalık ve etrafına kuş bakışı bakabileceğiniz bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı sevdikleriniz ile birlikte buraya güneş batmaya yakın gelirseniz unutamayacağınız çok güzel anılar yaşayabilirsiniz sevdikleriniz ile birlikte. Ve bunları da ölümsüzleştirerek çok güzel kareler çekebilirsiniz. Ayvalık şehrine gelip buraya gelmediyseniz gerçekten çok pişman olursunuz.

Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Tekne Turları

– Tekne Turları

Günü birlik şekilde düzenlenen tekne turları ile de meşhurdur Ayvalık şehri. Ayvalık etrafında bulunan koylara yapılan turlar ile gerçekten ruhunuzu dinlendirebilir, diğer bir deyimle gençleşebilirsiniz. Ayvalık’ta görülecek yerler denildiğinde de bu alternatifimiz hemen akla gelmektedir çünkü gerçekten Ayvalık şehrinin oldukça güzel ve görülmesi gereken koylara sahiplik yaptığı da bilinmektedir. Sevdikleriniz ile birlikte tekne turlarına da katılıp, çok kaliteli vakitler geçirebilir üstelik gittiğiniz koylarda denize de girerek Ayvalık koylarının, temiz suyunun, soğuk ve ruhunuzu dinlendiren sularının da tadına bakabilirsiniz. Yani birçok yönden sizi kendine çekmesi için oldukça yeterlidir diyebiliriz efendim. O halde siz değerli okurlarımıza çok güzel vakitler geçirmenizi temenni eder, iyi tatiller dileriz.

ayvalık
ayvalık

– Ünlü Barbaros Caddesi:

Sevgili okurlarımız Ayvalık’ta ilk yapmanız gereken şey Ayvalık merkezinin en uzun olarak bilinen ve en popüler olan caddelerinden biri olan Barbaros Caddesinde gezmeden, buranın içinde ki o ayrı havayı tatmadan Ayvalık’ta doya doya gezdim diyemezsiniz. Ayvalık Gezilecek Yerler Bundan dolayı burası ilk gelmeniz gereken yerlerden birisidir. Özellikle sanat ve kahve yönünden oldukça zengin olan bir caddeden bahsediyoruz. Yeni nesil kahveler, sanat atölyeleri, birbirinden şık ve uygun butik dükkânlara ev sahipliği yapmakta. Buraya gelip, evinize döndüğünüzde sizlere burayı hatırlatacak ve evinize renk katacak tarzda çok güzel ev dekor eşyaları da götürebilirsiniz.