Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir

Ayvalık, doğal ve mimari güzelliklerin, eşsiz görsellikte sunulduğu bir ilçe olmasının yanı sıra mutfağı ile de oldukça ünlü. Ayvalık’a özgü en önemli yiyecek kuşkusuz Ayvalık tostu. Ayvalık Tostu, lezzetini büyük olarak kesilen özel ekmeğinden alan bir yiyecek. Diğer büyük şehirlerde bu ad ile satılıyor ancak ekmeğinin Ayvalık’ta üretilmiş nohut mayası ile yapılmış olması gerek çünkü tadını özel olarak yapılan unundan alıyor. Ayvalık ilçesinde her köşe başında bulunan büfelerden Ayvalık tostu yemeniz mümkün.

Ayvalık‘a özgü yemekler genel yapısı itibariyle Akdeniz mutfağının detaylarına sahip. Zeytinyağı ve zeytin, Ayvalık yemek kültürünün temelini oluşturuyor. Ayvalık’ta tatil yapıp da tadına bakmadan dönmemeniz gereken başlıca yemekler: Ada köftesi, kabak çiçeği dolması, balıklı bamya, nohutlu bakalaros ve kuzu etli arapsaçı.

Dünya üzerinde bulunan en lezzetli zeytinyağı ve zeytin Ayvalık’ta bulunuyor. Eski tarihlerde tapınakların ve evlerin ışıklandırılmasında kullanılan zeytinyağının sağlık açısından faydaları son dönemlerde yapılan araştırmalarla ortaya çıkmış durumda.

Bölgesel yemekler arasında bulunan keşkek ve saçaklı mantıyı da mutlaka tatmalısınız. Yöreye has başka bir yemek ise deniz börülcesi. Genellikle rakı yanında meze olarak tercih ediliyor. Sarımsak soslu radika da rakı ile birlikte tüketilen diğer mezelerden. Ayvalık’taki restoranların menülerinde arapsaçı, kuzu etiyle yapılan marasa, turp otu, kurutulmuş ahtapot ızgara, lor tatlısı, buzlu badem gibi zengin içerikli seçenekler mevcut. Ahtapot köftesi ise Ayvalık’ta tadına bakabileceğiniz en ilginç tatlardan biri. Kıyma makinesi yardımı ile çekilen ahtapot, kaşar peyniri, maydanoz, sarımsak, baharat ve dere otu ile karıştırılarak hazırlanıyor.

Cunda Adası ve Ayvalık sahillerinde denizin kenarında bulunan balık lokantalarında yörenin meşhur balığı papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve Ege’nin ün salmış zeytinyağlı ot yemekleri mutlak olarak tadılmalı.

Eğer yemeğin yanında alkol tüketebilmek için Cunda yerine Ayvalık’ı tercih ederseniz, Tenekeciler Sokağı’na da uğramalısınız.