Ayvalık Sarımsaklı Gezilecek Yerler

Daha çok deniz tatili yapmak isteyen tatilcilerin Ayvalık’taki adresi elbette ki Sarımsaklı. Sarımsaklı Plajı bölgenin oldukça popüler yeri. Fakat bununla birlikte yine meşhur olan birkaç plaj ve bölge de var. Başlayalım o halde Ayvalık Sarımsaklı Gezilecek Yerler konusuna.

#1 Ayvalık Sarımsaklı Plajı

Ayvalık Sarımsaklı gezilecek yerler denince tabii ki akla ilk olarak Sarımsaklı Plajı geliyor. 5 kilometre uzunluğundaki Sarımsaklı Plajında onlarca cafe ve bar bulunuyor. Gündüz deniz keyfi yapıp akşam ise mekanlarda eğlenebilirsiniz. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Sarımsaklı Plajı her daim hareketli, her daim kalabalık.

#2 Ayvalık Badavut Plajı

Dedik ya Sarımsaklı Plajı biraz kalabalıktır diye. Eğer kalabalık sevmiyorsanız ve daha sakin bir plaj bakıyorsanız, Ayvalık’taki adresiniz belli: Badavut Plajı. Sarımsaklı Plajının hemen Batısında bulunan plaj harika bir denize sahip ve Sarımsaklı’ya kıyasla suyu daha ılık.

#3 Tımarhane Adası

Tımarhane Adasını, Ayvalık gezilecek yerler listesine mi alsak yoksa Sarımsaklı gezilecek yerler listesine mi alsak başta bilemedik ama Sarımsaklı gezilecek yerler listesi daha uygun geldi. Tımarhane Adasının ismi biraz tuhaf kabul. Zaten adı dolayısıyla merak konusu ama yalnızca adıyla değil, adanın tepesinde bulunan ilginç yapıdaki kayalarıyla da dikkat çekiyor. Girintili, çıkıntılı ve hemen dibindeki manastırın etrafını saran kayalar, rüzgarda uğultu ve sesler çıkarıyorlar ve adaya iyice gizemli bir hal veriyor bu durum.

Bu adaya Tımarhane Adası denmesinin sebebi,  70 yıl öncesine kadar adanın bir psikoterapi merkezi olması. Türkler adaya Taşlı Manastır da diyor. Hatta daha çok bu ismi kullanıyor. Tımarhane Adası, Rumlardan kalma bir isim.

#4 Deliklitaş

Bölgede gezilmesi, görülmesi gereken bir diğer ilginç doğal güzellik ise “Deliklitaş” tır. Ortasındaki delik nedeniyle bu adı alan katran rengindeki Deliklitaş, Çamlık Koyunun sığ bölümünde, kumdan oluşan bir dilin ucunda yer almaktadır. Burası da yine harika bir manzaraya sahip ve binlerce turist ağırlıyor.