Ayvalık ve Cunda Gezi Rehberi

Kuzey Ege’nin kalbi Ayvalık.. Rezervasyon yapmadan kaçabileceğin tüm samimiyetiyle seni bekleyen bir belde..

Rezervasyon yapmadan plansız bir şekilde hadi gidiyoruz deyince nereye gidilir diye sorsalar herhalde ilk üç seçeneğimden birisi Ayvalık olurdu. Belki çocukluktan gelen alışkanlık belki de samimiyeti. Ayvalık kimine göre yaşlıların tatil beldesi gibi gözükse de, bence her yaşa hitab eden keyifli bir dinlenme noktası.

Kuzey Ege’nin kalbi olarak bilinen Ayvalık, zeytin başkenti olmasının yanı sıra girintili çıkıntılı koyları, meşhur Cunda Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı plajı, sabunuyla, komşu olduğu Midilli (Lesvos) Adası manzarasıyla da meşhurdur. İlçe çevresinde bulunan küçük büyük 22 ada var.

Bu arada, Ayvalık’ta her cuma ve pazar günü 17.00’de bir gelenek olarak İstiklal Marşı okunur. Bu bir gelenektir. Ayvalık Meydanı’nda bulunmanızı öneririm bu saatlerde..

Peki bu tatil beldesinde neler yapabilirim ? Neleri görebilirim ?

Taksiyarhis Kilisesi – Cunda

Ayvalık’ta iki tane Taksiyarhis Kilisesi var. Cunda’daki gibi burası da Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi. Taksiyarhis’in anlamı Baş Melek olduğu için kilise isimlerinde tercih edilen bir sebepmiş. Hatta komşu Yunanistan’da da bu isimde çok fazla kilise bulunurmuş. Ayvalık’ın en eski kiliseleri olarak geçiyor bu iki kilise. 1927 yılından tekel deposu olarak kullanılmış, 2012 yılında ise restore edilerek 1 yıl sonrasında ziyaretçilere açılmış.

Taksiyarhis Kilisesi – Ayvalık Merkez

Bu kiliseden bir tane de Ayvalık ara sokaklarında bulunuyor. Müze kartın geçerli olduğu bu müzede 3 farklı bölüm var. Ayvalık’ın ilk kilisesi olarak geçiyor merkezdeki. Aynı zamanda harika bir restorasyon geçirmiş ve uzmanlara göre aslına uygun yapılan nadir güzelliklerden. Buralara yolunuz düşerse ve ne yapsam diye düşündüğünüz bir an olursa aklınızda olsun efendim.

Sarımsaklı Plajı

Altın kumlu Sarımsaklı diye ün salmış bir plaj. Ayvalık’ın Küçükköy beldesinde bulunan ve 7km lik kumsalıyla bilinen yer. Ayvalık merkezine 8 km mesafede. Otopark ve şezlong için hiç telaşlanmayın her şey fazlasıyla mevcut.

Şeytan Sofrası

Gün batımını Türkiye’de izleyebileceğin en güzel lokasyonlardan birisi. Gerçekten küçüklü büyüklü bir çok ada ve deniz inanılmaz bir manzara sunuyor sana. Ayvalık’a gelip buraya çıkmadıysan çok şey kaçırmışsın diyebilirim. Bu beldenin en önemli simgelerinden birisi.

Ayvalık’a hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi.

Çamlık Orman Kampının yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benziyor. Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Kafes içine bozuk para atarak dilekler dileniyor ve belalardan kurtulacağına inanılıyor.

Cunda Adası

Ada ismi sizi düşündürmesin. Cunda’ya 1995 yılında inşa edilen bir köprü ile karayolu ile ulaşmak mümkün. Ayvalık Adaları grubuna dahil olan ve yerleşime açık olan tek adadır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada, Alibey Adası ile Ayvalık arasında inşaa edilmiş.

Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesinde sergileniyor. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzellikleri dalıp gitmeye ve fotoğraflamaya müsait. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.

Yeniçarohori (Küçükköy )

Son 3 4 yıldır Ayvalık merkeze 6 7 km uzaklıkta Küçükköy’de bir hareketlenme var. Butik mekanlar sırasıyla açılıyor, bir cazibe merkezi oluşturulmaya çalışılıyor. Hatta benzetmek doğru mudur bilmem ama Ayvalık’ta bu oluşuma Alaçatı gibi olacak deniliyor. Aslında fena de olmadı ! Daha çok dinlenme yeri olarak geçen Cunda, Ayvalık’a belki bir miktar hareket getirir Küçükköy. Bölgeye farklı bir dinamizm katacaktır mutlaka. Sanat galerileri, konsept mekanlar ve rum mimarisi ile dolu keyifli sokaklar. Biraz kendisine vakit vermeli, henüz öyle aman aman bir oluşum yok ama gelecek senelerde ismini daha çok duyabiliriz.

Notlar
•Şeytan Sofrasında günbatımı izlemeden dönmeyin
•Zeytinyağı ve zeytin denemelisiniz.
•Cunda Adasını ziyaret etmeli balık yenmeli.
•Altın kumlu Sarımsaklı’da denize girmelisiniz.
•Ada çevresindeki yat turlarına katılmalısınız.
•Sezonda gidiyorsanız restoranlara önceden rezevasyon yaptırmalısınız.
•Ayvalık Tostçuları çarşısına girmelisiniz. Burada önerim Avşar Tost.
•Çamlık mevkiinde çayınızı içmelisiniz.
•Fırınlardan simit alıp bir kahveye oturmalısınız.

Ayvalık’ta denize girilecek plajlar ?

Ayvalık’ta denize girilebilecek yerler konusunda bir liste oluşturdum. Size bırakıyorum nereyi isterseniz, neresi ilginizi çeker veya yakınsa oradan hoop denize girebilirsiniz elbette ama bana kalırsa en güzel neresi derseniz Ortunç ve Patriça benim sevdiğim plajlar. Ayrıca Sarımsaklı Plajı da altın kumu ve güzel halk plajı olarak zihinlerde yerini aldı valla..
•Altınova Plajı
•Ortunç Koyu
•Patriça Koyu
•Çataltepe Koyu
•Gemiyatağı Koyu
•Şirinket Koyu
•Duba plajı
•Badavut
•Paşa Koyu
•Gemiyatağı Plajı
•Güvercin Koyu
•Sarımsaklı Plajı

Nerelerde Kahve İçebilirim ?

Şeytanın Kahvesi

Şeytan Kahvesi, 1865 yılından beri faaliyette. 1950’den beri de Suat Abinin ailesi tarafından işletiliyor. Kuruluş 1865 olunca, haliyle Ayvalık tarihine dair bir çok detay da bulunuyor duvarlarda. Hatıralar bazen eşya bazen fotoğraflar üzerinden mesaj veriyor sana. Vay be dedirtiyor. Mesela, burası eskiden Palio Bahçeleri olarak geçermiş.

Ha neden Şeytan deniliyor dersen onun da hikayesi şöyle, Şeytan Halil yaramaz bir çocukmuş. Rum kadınlar çalı ateşinde gözleme pişirirken küçük taşlar atarmış kendini göstermeden. Sonrasında kadınlar taşın nerden geldiğini farkediyor ve “Seni şeytan seni” derler.. O günden bugüne kadar nesilden nesile gitmiş bu lakab..

İsterseniz koruk suyu deneyebilirsiniz. Ya da yan fırından simitinizi alarak kahveye oturabilirsiniz. Çaylar Suat Abi’den..

Çamlı Kahve

Ayvalık ruhunu hissedebileceğin bir mekan da Çamlı Kahve. Ara sokakta kendini esnaf gibi hissedebilirsin. Koruk suyu ve kahvesi önerilir.

Kvcii Coffee House

Karaköy ve Balat’da görmeye alışkın olduğumuz bir cafe açılmış Ayvalık’a. Gayet şık dekore edilmiş ve Ayvalık’a da yakışmış bir ortamı var. Tiramisu ve çilekli limonatası önerilir. Kahve konusunda ise, Ayvalık’ta iddaalı mekanlardan birisi.

Atölye Kafe

Şeytanın Kahvesi’ne yakın mesafede hem minyatür derslerinin verildiği hem güzelce vakit geçirebileceğiniz güzel bir mola noktası.

Cunda Taş Kahve

Taş Kahve Cunda yapıldığı tarihe ilişkin kesin bir bilgi yok, fakat 1800’lü yılların sonları ile 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş olması gerekir. Bu bina kahvehane, gazino (Eskiden ailelerde gidiyordu, içki servisi yapılıyordu.) olarak inşa edilmiştir. Eskiden Taş Kahve ve sahildeki bütün kahvehanelerde çalgı meheli vardı ve akşamları canlı müzik yapılıyordu. Şimdi ise adanın ruhunu hissedebileceğiniz bir yapı olarak hizmet veriyor.

Başka Nerelere Gitmeli ?

Cafe Caramel

Demia Coffee

•Saule Coffee
•Antikahve 22
•Sade Coffee
•mesut ve avsar
•piu rome
•artizan bakkal
•mor salkım
•bıstro che
•orman
•norm

Nerelerde Yemek Yiyebilirim ?

Tostçular Çarşısı

Ayvalık’a geldiğinde tost yemeden dönersen anla ki bir şeyler eksik. Bu yüzden tostçular çarşısına mutlaka uğramalısın. İçeride nerede yiyeyim dersen, en çok bağıran olur, tabelası ilgini çeken olur, kalabalık olan olur sana kalmış. Çarşıda bence herkes iyi. Ama Mesut isimli tostçu daha iyi kesinlikle.

Teos Meze & Balıkevi

Burayı ne yazsam zor anlatırım da. Deneyeceğim yine de. Karides mantı, kremalı karides ve girit ezmesine hayran kaldım. Sanırım en iyi yediğim kalamar da buradaydı. Fiyatları gayet makul seviyede. Personel ve işyeri sahibi de baya ilgili masa masa dolaşır hatır sorarlar. Samimi bir ortamı var. Önerilir.

Şimdi Rum Meyhanesi

Meyhane ile Rum Meyhanesini karıştırmamak lazım. Burada güzel lezzetler dışında bunu da öğrendim. Keyifli bir ortamda sohbetini eder yemeğini yersin. Sonrasında yan masada tanımadığın kişilerle bir anda sirtaki yapmaya çalışırken bulabilirsin kendini. Bence Ayvalık’ın en iyi meyhanesi.

Lal Girit Mutfağı

Emine Hanım’ın ellerine sağlık valla. Girit lokumu, biberin bahçesi, kekikli kuzu, portakallı sübye, isli midye, yabani semizotu salatası, peynirli patlıcan,lor tatlısı ve daha daha.. İçeride fırtınalar estiriyor Emine Abla sağolsun. Fiyatlar da üzmez. Mutfak performansı açısından da gayet başarılı.

Başka Nerelere Gitmeli ?
•Delicia Beach Restaurant
•Tamam Meyhane
•Ahtaport Restaurant
•Ayna
•Köfteci Ünal
•Bay Nihat Cunda
•Deniz Meyhanesi Cunda
•Uno Pizza Cunda
•Güler Pastahanesi Ayvalık

Neş’e Meyhane

Karadeniz Pastahanesi

Luna Cunda

Orman Kokteyl

Nerede Kalınır ?

Mola Cunda

Benim de deneyimlediğim ve çok çok memnun kaldığım yeni bir tesis Mola. Özellikle odaların ortasında avluda yer alan havuzu görünmeye değerdi. Ege’de akşam olsa da havuzun önünde otursam iki bir şeyler içsem, sohbet etsem dedirten bir yer. Otelin kendi plajı da bölgenin en güzel yerlerinden birinde. Mola Cunda gerçekten çok çok iyi bir tercih olabilir. Mola Cunda tecrübemle ilgili bir de yazı yazmıştım. Detaylı yazıyı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ziyabey Konağı

Cunda Adası’nda yer alan Ziyabey Konağı restore edilmiş bir taş konak. Bu otantik mülk, antik mobilya ve modern olanaklarla geniş odalar sunuyor ziyaretçilere. Tesiste her gün organik kahvaltı servis ediliyor. Fiyat/konfor oranında gayet makul.

Vrodi Hotel

Cunda’nın merkezinde yer alan Cunda Vrodi Hotel cumbalı geleneksel mimariye sahip. Otel düz ekran uydu TV içeren klimalı odalar ve hamaklarla donatılmış yemyeşil bir bahçe sunmakta. Gayet keyifli bir ortamı var. Cunda içinde, Ayvalık’a 7 km mesafede.

Cunda Battalos Kucuk Hotel

Sahile sadece 250 metre mesafedeki Cunda Battalos Küçük Hotel’den Cunda Adası’nın merkezine yürüyerek 5 dakikada erişilebilir. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir bahçede yer alan Küçük Hotel Battalos’un konaklama birimlerinde ısıtma sistemi, minibar, parke zeminler ve bahçe manzaralı bir balkon bulunmakta. Gayet otantik bir havası var memnun kalacağınız bir konaklama noktası.

Macaron Konağı

Ege sahiline sadece 100 metre uzaklıkta yer alan bu taş konak şirin bir bahçeye ve otantik, klimalı odalara sahiptir. Özenle restora edilmiş. Lobi itibariyle sizi büyüleyen bir yapı. Fiyatı da gayet uygundur.

Cunda Esen

Cunda’nın en kaliteli noktalarından birisi. Odaların dekorasyonu başınızı döndürebilir. Hatta otelde birinden duymuştum. Uyuyasım gelmedi odayı izlemekten demişti. Aklınızda bulunsun güzel bir konaklama noktası gerçekten. Ali Bey’in misafirperverliğini görmeniz lazım.