Ayvalık’a Ne Zaman Gidilmeli?

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir
Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir

Bu sorunun cevabı için Haziran-Temmuz-Ağustos ayları dememizi bekliyorsanız yanılıyorsunuz sevgili FilGezi okurları… Deniz tatili tercih edecekler için yaz ayları daha seçilesi bir zaman olsa da Ayvalık yaz ayları, neredeyse her tatil beldesi gibi, tıklım tıklım oluyor.

Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarında seyahat etmeyi düşünürseniz hem Ayvalık’ın tenha sokaklarının keyfine varabilir, doyasıya gezebilir hem de o güzel denizinde biraz serin de olsa yüzebilirsiniz. Kavurucu sıcaklarda gezmekten kurtulmak, boş ve huzurlu bir Ayvalık’ın tadına varmak isteyenler için tabii ki en güzel seçenek bahar ayları!

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Ayvalık gezi rehberinde konaklama kısmını 3′ e ayırdım. Konaklama söz konusu olunca ilk önce Ayvalık’ın neresinde kalmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Şehir merkezinde mi, Cunda Adasında mı yoksa şehre 17 km uzaklıkta olan Altınova’da mı kalmak istersiniz seçim sizin!

Ayvalık Gezi Rehberi – Sokaklar
Ayvalık Gezi Rehberi – Sokaklar

◾Ayvalık Merkez – Konaklama

Eğer Ayvalık merkezde kalmak isterseniz seçenekler bol ve her bütçeye uygun. Ayvalık civarında son zamanların en popüler otellerinden olan Macaron Konağı veya Pera Ayvalık Tarihi Konuk Evi’nde konaklayabilir, daha lüks bir seçenek olan Murat Reyis Otel’i tercih edebilir veya eğer kalabalık grup olarak seyahat ediyorsanız bölgedeki Airbnb seçeneklerine de göz atabilirsiniz!

Cunda – Konaklama

Son zamanların en popüler noktalarından biri olan Cunda Adası Ayvalık’a sadece 8 km uzaklıktadır. Cunda’nın göbeğinde bir tatil isteyenler için Cunda Adasında da birçok butik otel, apart ve pansiyon bulmak mümkündür. Adadaki eski taş evlerin çoğu restorasyondan geçmiş ve şimdi butik otel olarak hizmete sunulmaktadır.

◾Altınova – Konaklama

Ayvalık taraflarına ziyaret edenler için bir başka seçenek ise Ayvalık’a 17 km uzaklıkta olan Altınova’da konaklamaktadır. Bu seçenek daha çok deniz tatili planlayanların ilgisini çekebilir. Altınova’nın boylu boyunca uzanan plajlarında tüm gün denizin keyfini çıkartabilir akşamları da gezmek, dolaşmak ve enfes Ege mezelerinin tadını çıkartmak için Ayvalık ya da Cunda’ya varsa kendi aracınızla yoksa toplu taşımalarla ulaşabilirsiniz. Altınova’da da birçok butik otel ve pansiyon seçenekleri mevcuttur.