Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

İçindekiler

1. Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek
2. Üzüm Koruğu Suyu
3. Macaron Çayı
4. Karadut Suyu
5. Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ege’nin en nadide tatil yörelerinden biri olan Ayvalık, huzurlu, kaygısız ve zamanın durduğu güzeller güzeli bir Ege kasabası… Şeytan Sofrası’nın eşsiz gün batımı manzarası, Sarımsaklı Plajı‘nın berrak denizi, Kozak Yaylası’nın çam fıstığı ormanları, Cunda’nın muhteşem doğası, nefis mezeleri, tembel kedileri ve kendine has tarihi taş dokusuyla benzersiz bir yöre.

Ayvalık, pek çok bakımdan ünlü olduğu kadar, çeşit çeşit otlarıyla yapılan kendine özgü içecekleriyle de tanınmayı hak eden Kuzey Ege İncisi. Ayvalık’a geldiyseniz, üreten yerleriyle de özel olan bu içecekleri tatmadan dönmeyin. Yöreye has üzüm, macaron, karadut gibi çeşitli meyve ve bitkilerden yapılan bu içecekler yazın serinlettiği kadar, kışın da şifa dağıtıyor.

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

Üzüm Koruğu Suyu

“Koruk” adı verilen, henüz tam olgunlaşmamış ve ekşi üzümden yapılan Koruk Suyu, antioksidan ve C vitamini bakımından zengin, hafif ekşimsi ve ferahlatan serinliğiyle Ayvalık’ın şahsına münhasır içeceklerinden biri. Ege başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde de yaygın olarak tüketilen koruk suyu, Ayvalık’ın kafeleri, pastaneleri ve kahvehanelerde satılıyor. İçeriğindeki pek çok mineralle sayısız faydası bulunan koruk suyunu, Ayvalık ilçe merkezinde yer alan Şeytanın Kahvesi, Kvcii Coffe House ve Cafe Caramel şirin olduğu kadar şahsına münhasır lezzetleri ve konseptleriyle en iyi soluklanma duraklarında tadabilirsiniz.

Macaron Çayı

Ayvalık yöresinde hemen her yerde yetişen “macaron” bitkisi, “mercan köşk” olarak da biliniyor. Soğuk algınlığına ve sindirim sistemine iyi gelen macaron çayını sıklıkla tüketen Ayvalık sakinleri, yaz kış sofralarından eksik etmiyorlar. Ayvalık merkezinde tarihi bir Rum konağı olan ve günümüzde şirin bir butik otel olarak hizmet veren Macaron Konağı’nın sabah kahvaltıları macaron çayı ile taçlanıyor. Sıcak veya soğuk olarak da demledikleri çayı misafirlerine ikram eden hemen hemen her hafta resim sergilerinin de düzenlendiği Macaron Otel civarına yolunuz düşerse, işletmecisi Serap Hanım’a uğrayıp macaron çayının tadına bakabilirsiniz.

Karadut Suyu

Bahar sonu yaz başında olgunlaşmaya başlayan karadutların meyve verdiği dönemde toplanarak, taze taze sıkılmasıyla hazırlanan karadut suyu, mayhoş tadı ve yüksek mineral ve vitamin oranıyla şifa da dağıtıyor. Ayvalık’ın dört bir köşesinde bulabileceğiniz ve yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden biri olan karadut suyu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği kadar enfes tadıyla da vazgeçilmez. Pekmezi, şerbeti, reçeli ve çayı da yapılan karadut suyunu Ayvalık’ın cafe ve pastanelerinde içebilirsiniz.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Borajet ve Pegasus Havayolları’nın İstanbul ve Ankara’dan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’na haftanın yedi günü direkt uçuşlar bulunuyor. Havaalanından araba uçuş seferleri bulunuyor. Diğer illerden de aktarmalı seferlerin bulunduğu havalimanından, Ayvalık’a Borajet’in transfer hizmetlerini kullanarak, araç kiralayarak, toplu taşıma otobüsleri veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Ayvalık’ın eşsiz güzelliklerini deneyimlemek ve enfes mutfağı ile içeceklerini tatmak için bir Edremit uçak bileti almanız yeterli.