Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

“Ayvalık’ta nereler gezilir ? ” sorusu, benim de bu güzel coğrafyaya gitmeden önce ilk sorduğum soru oldu. Nereden başlayacağımı bilemedim. Günlerce araştırdım. Hiç bir şeyi kaçırmak istemiyordum. O yüzden sizlere de yardımcı olması için, kendimce Ayvalık’ta gezilecek yerler noktalarını tek tek listeledim. Hatta bu güzel şehre gitmeden önce kafanızda biraz şekillensin diye, küçük bir kılip hazırladım ve aşağıya ekledim. HD olarak izlemeyi unutmayın.

İçerik Listesi
Ayvalık’ta Gezilecek Yerler
1. Eski şehir bölgesi
2. Ayvalık kordonu
3. Sarımsaklı plajı
4. Şeytan Sofrası
5. Ayvalık adalar turu
6. Küçükköy (Yeniçeri köyü)
7. Yukarıbey Bucağı Köyü
8. Bağyüzü Köyü

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta gezilecek 8 yerden bahsedeceğim. Bu 8 noktayı de tek tek anlatacağım.
◾Eski şehir bölgesi
◾Ayvalık kordonu
◾Sarımsaklı plajı
◾Şeytan Sofrası

ayvalık_gezilecek_yerler
Ayvalık’ta Gezilecek Yerler
◾Ayvalık adalar turu
◾Küçükköy (Yeniçeri köyü)
◾Yukarıbey Bucağı Köyü
◾Bağyüzü Köyü

Bu arada yukarıda saydığım yerleri araç kiralayarak gezerseniz, çok rahat edersiniz. Zamandan tasarruf edince aha çok yer keşfedebilme imkanı oluyor.

Hatta şu linkten aracınızı önceden seçip oraya gittiğinizde alabilirsiniz. Erken rezervasyon yaparsanız, aracı uyguna getirmiş olursunuz.

1. Eski şehir bölgesi

Sabah Ayvalık’ın tarihi sokaklarına kendimi atmadan önce, şehrin tam kalbinde bulunan Macaron Konağı Otel‘de, kuş seslerinin beni uyandırmasıyla, güne tebessüm ederek merhaba diyorum. Bu sesi insan bu kadar özler, bu ana bu kadar hasret duyar mı hiç ! Duyuyormuş işte. Ne yazık ki öyle !

Ayvalık ve Cunda’ya gitmeyi planlıyor ve otel arıyorsanız : İlgili otel önerilerimi görmek için tıklayın

Derken, hemen otelin bahçesinde harika bir kahvaltı ile başlayıp, otel sahibinin sevimli köpeği ile oynayarak afyonu patlatıyorum. Küçük daypack sırt çantamı aldığım gib atıyorum kendimi tarihi sokaklara.

ayvalık_gezilecek_yerler
Ayvalık Bit Pazarı

Derken, öncelikle cumartesi günleri kurulan bit pazarına uğruyorum. Envai çeşit hediyelik eşyalara baka baka tezgahları inceliyorum. İnsanların samimiyeti o kadar güzel, muhabbetleri o kadar neşe dolu ki “Yahu ben neden burada yaşamıyorum ki !” diyerek kendime kızıyorum.

2. Ayvalık kordonu

Tatil Dükkanı

Tarihi sokaklarda harika fotoğraflar çektikten sonra, bir sonraki durağım Ege denizi ile kavuşacağım Ayvalık kordonu oluyor. Onlarca teknenin sabah tur hazırlıkları yaptıklarını gördükten sonra, güzel bir çay içip, yoluma devam ediyorum.

ayvalik_kordon_gezilecek_yerler
Ayvalık Kordonu

Bu arada ben tekne turuna katılmadım. Ama sizin vaktiniz olursa, bölgedeki adalara giden onlarca günübirlik tekneler ile bu maceraya ortak olabilirsiniz.

Bir de akşam üzeri yine bu kordona gelip mutlaka gün batımına eşlik edin derim. Ege’nin o ılık rüzgarı, sizin de tebessüm etmenizi sağlayacaktır.

3. Sarımsaklı plajı

Türkiye’nin en uzun plajlarından birisi olan, yumuşacık kumu ile herkesi mest eden Sarımsaklı plajına gidiyorum. Burası, Ayvalık’ta olmazsa olmazlardan.

sarimsakli_ayvalik
Sarımsaklı plajı

Eğer siz de, deniz-kum-güneş sevenlerdenseniz, mutlaka bu plaja gelip, deniz keyfi yapabilirsiniz. Ben şahsen bu sahile 4-5 kez geldim. Ama her gelişimde yine ilk gelişim kadar mutlu oluyorum. Seviyorum bu coğrafyayı.

4. Şeytan Sofrası

Akşam üzeri ise, gün batımına eşlik etmek için gittiğim adres, malumunuz Şeytan sofrası. Burası, Ayvalık’ı tepeden izlemek için enfes bir yer. Hangi ülkeye gitsem, mutlaka gün batımı anına tanık olurum. Bir nevi hastalık benimkisi.

Ama hayatımın en güzel hastalığı. O yüzden sizlere de mutlaka bu tepeye gelip, hemen etraftaki kafelerden bir bardak çay aldıktan sonra manzaranın keyfini sürmenizi öneririm.

seytan_sofrasi
Şeytan Sofrası’nın enfes günbatımı

Günbatımındaki o rengarenk görsel şov her gelişimde beni büyülüyor. Karşımda Midilli adası, sağ çaprazımda Cunda ve en sağda ise Ayvalık manzarası enfes.

Bu arada, buraya kendi aracınız ile gelebilirsiniz. Otopark hizmeti de mevcut. Ama her daim kalabalık. O yüzden, günbatımını kaçırmamak adına biraz erken gelmek lazım.

5. Ayvalık adalar turu

Dediğim gibi ben bu turu yapmadım. Sırf size rehber olması adına anlatıyorum. Eğer vaktiniz olursa, bölgedeki 22 adaya tur düzenleyen firmalar ile günü birlik turlara katılabilirsiniz. Genelde 35-40 TL civarında fiyatları var.

ayvalik_cunda_ulasim
Ayvalık Adalar Manzarası

Ayvalık sahilden kalkan teknelerde biletinizi alabilirsiniz. Ama özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çok yoğun oluyormuş. O yüzden, eğer ki Ayvalık’ta tekne turu yapmayı düşünüyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

6. Küçükköy (Yeniçeri köyü)

Ertesi gün sanat galerileri ile zenginliği nam salmış olan bir yere gidiyorum. Ağzımın açık kaldığı, takdir etmekten kendimi alamadığım bir yer burası. Dinlerken gurur duyduğum, gözlerimin dolduğu bir yer. Adı Yeniçarohori yani Yeniçeri Köyü.

Bir çok ülkede sanat galerileri, ressamların açtıkları atolyeleri ziyaret etmişimdir. Ama inanın bana, birisi Ayvalık’a gelmeden önce böyle bir yeri önerse “Bakarız.” der geçerdim doğrusu. Taki kendim bizzat gidip görünceye kadar!

Burası, ülkemizdeki azimli ve kararlı insanların neler yapabileceklerinin bir göstergesi oldu benim için. Neden mi ? Anlatayım :

ayvalik_gezilecek_yerler
Yeniçeri Köyü Sokakları : Ayvalık’ta gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan

Fatih Sultan Mehmet, 1462 yılında Middili adasını alabilmek ve bölgedeki güvenliği sağlamak adına, buraya 200’den fazla yeniçeri göndermiş.

Mübadele sonrasında ise göçmenler, özellikle Boşnaklar yerleştirilmiş. Zamanla köydeki herkes Sarımsaklı civarına yerleşmişler. Ama bir türlü buradan kopamamışlar.

İşte şimdilerde köyü yeniden ayağa kaldırmak ve 400’den fazla taş evin bulunduğu bu küçük kasabayı sapasağlam yaşatmak adına girişimler başlamış.

Bir çok galeri ve sanat atölyeleri kurulmuş. Ama öyle böyle güzel değiller. Bayıldığım, hayran kaldığım eserlerden bahsediyorum.

yeniceri_koyu_ayvalik
Yeniçeri Köyü Sanat Galerileri

Ama güzel olan ne biliyor musunuz ? Her şey orjial. Yıllar önce yaşayan köylülerin torunları gelip, dedelerinin evlerini hiç bozmadan tamir etmişler. Sanat galerileri, binanın aslı neyse onu bozmadan, yeniden inşa edilmiş.

İnsanlar samimi, güler yüzlü ve gelecekte buranın tüm köylere örnek olacağı düşüncesi ve motivasyonu ile yanıp tutuşuyorlar. Peki olur mu dersiniz?

Öyle bir olur ki, önümüzdeki 5 sene içerisinde Küçükköy, sanatın ve saygının Ayvalık’daki adresi olacaktır. Bundan hiç şüphem yok.

yeniceri_koyu_ayvalik
Suna Tüfekçibaşı Eserleri

Eğer bu köye yolunuz düşerse, ki mutlaka ama mutlaka uğrayın derim, sokakları gezin. Karşınıza çıkacak olan sanat galerini ziyaret edin.

Özellikle; Kıraathane, müze, camii ve hele ki Suna Tüfekçibaşı’nın atölyesine mutlaka uğrayın derim.

Ayrıca, bölgeye has Boşnak böreğini Zet Kafe’de yemeden ve yanında buz gibi ayranı içmeden dönmeyin. Özellikle patatesli börek, hayatımda yediğim en iyi böreklerden birisi oldu.

Boşnak Böreği_Zet Kafe_ayvalik
Boşnak Böreği-Zet Kafe

Bölgede otel de var. Otelin adı : Yeni Çarohori Butik Oteli. Bilin bakalım sahibi kim? Bir resim öğretmenimiz. Düşünün. Köy tamamen sanat üzerine kurulu. İlk defa otelin sahibinin resim öğretmeni olduğu bir durumla karşılaştım. (Oteli isminin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz)

Hal böyle olunca, otelin girişi bile bizzat öğretmenimizin çizdiği harika eserler ile süslü. Hatta gün içerisinde sizlere resim eğitimi bile verebiliyor. Çok sevdim çokkk. Mutlaka listenizde olsun demeden kendimi alamıyorum.

Ayvalık’taki diğer otel önerilerimi görmek için : TIKLAYINIZ

7. Yukarıbey Bucağı Köyü

Yeniçeri köyünden çıktıktan sonra, Bölgedeki köyleri keşfedelim diyerekten düşüyoruz yollara. 1 saat uzaklıktaki meşhur Yukarıbey Bucağı köyü bir sonraki adresim oluyor. Çam fıstığı ağaçlarının yemyeşil güzelliklerine şahit olarak kendimden geçtikten sonra köye varıyorum.

ayvalik_koyleri
Yukarıbey Bucağı Köyü: Çam Fıstığı Tatlısı

Ülkemizin en kaliteli çam fıstığı burada üretiliyor. Gelmişken yöreye has çam fıstığı tatlısını yedikten sonra, bir sonraki durağım olan Bağyüzü köyüne gidiyorum.

8. Bağyüzü Köyü

Köye vardıktan sonra şirin bir meydan karşılıyor beni. Köy meydanındaki amcalar ile iki falın belini kırdıktan sonra, kahvehanenin önünde çaylarımızı yudumluyoruz.

İnsanların samimiyeti, sıcak kanlılığı ve senden hiç bir şey beklemeden sadece muhabbet etmeleri, beni yine benden alıyor. Neyse!

ayvalik_koyleri
Ayvalık Köylerine giderken göreceğiniz çam ağaçları

Siz zaten benim ne demek istediğimi anladınız. Biraz köyde dolaştıktan sonra, bir sonraki gün gezeceğim Cunda adası planlarını yapmak üzere, çam ağaçlarına hayran kalarak Ayvalık’a dönüyorum.

Ayvalık’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ayvalık ve Cunda hakkında yazdığım diğer yazılarıma da bir göz atın derim.
1. Ayvalık Cunda gezi rehberi
2. Cunda’da gezilecek yerler
3. Ayvalık Cunda ulaşım rehberi
4. Ayvalık Cunda’da nerede kalınır ?

Benim, Ayvalık’ta gezilecek yerler konusunda anlatacaklarım bu kadar. Ege’nin en sevimli şehirlerinden birisi olan Ayvalık, şöyle 2-3 gün gidip, huzur arayanların, dönünce çok mutlu olacağı güzel yerlerden birisi bence. Olur da, daha fazla detay isterseniz, Ayvalık Cunda gezi rehberi yazımdan devam edebilirsiniz.