Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listesi

Ege’nin biricik sahil kasabalarından biri olan Ayvalık hakkında Ayvalık’a seyahat edeceklerin mutlaka okuması gereken bir gezi rehberi yazmıştık hatırlarsanız. Nasıl gidilir, ne zaman gidilir, nerede konaklanır, nereden denize girilir, nerede yenip içilir gibi 5N1K sorularının hatta daha bile fazlalarının cevaplarına ulaşmak için Ayvalık Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayvalık Gezi Rehberimizi okuyup hap bilgileri öğrendikten sonra gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi alma arayışında iseniz şuan tam da doğru sayfaya parmak bastınız! ☺ O zaman siz gezginlerimizi daha fazla bekletmeden Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listemize başlayalım!

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık şehri merkezinde gezilecek yerler o kadar fazla ki! Ayvalık herkesin zevkine hitap edebilen bir şehir desek yalan olmaz. Keyifçisi için tekne turları ve rakı-balıkçılar bol olduğu gibi tarih severler için II. Abdülhamit zamanından kalma camii ve eski Rum evler de mevcut. Gelin Ayvalık’ta gezilecek yerler listesine beraber bakalım!

1. Barbaros Caddesi

Ayvalık merkezinin en uzun ve en popüler caddelerinden biri olan Barbaros Caddesinde en az 10 kere turlamadan Ayvalık’tan dönmenizin imkanı yok. Ayvalık’ın en işlek caddelerinden biri olan Barbaros Caddesinde sanata ve kahveye doymak mümkün! Yeni nesil kahvecilerle dolmaya başlayan caddede aynı zamanda bir sürü sanat atölyesi ve butik dükkanlar bulunuyor. Evinize özgün Ayvalık hatıraları ile dönmek isterseniz sanat galerilerine ve butiklere uğramayı unutmayın! ☺

2. Macaron Caddesi

Ayvalık Gezilecek Yerler – Macaron
Ayvalık Gezilecek Yerler – Macaron

Macaron caddesi de Ayvalık gezisinin olmazsa olmazlarından biri diyebiliriz. Barbaros Caddesinin bir ucunun bağlandığı bu cadde kimisi restore edilmiş eski Rum köşkleriyle dolu! Zamanında bu köşklerde “Marjorom” isimli bir kekik çeşidi yetişirmiş, dolayısıyla da cadde ismini bu bitkiden almış. Zamanla bu isim “Macaron” olarak değişmiş ve şimdi bu caddede eski Rum evlerine bakarak yavaş bir yürüyüş yapmak çok keyifli.

Macaron Caddesinde, Barbaros Caddesinde olduğu gibi kahve dükkanları, sanat atölyeleri ve butik dükkanlar bulunmuyor. Eski köşkler o muhteşem varlıklarını hala koruyorlar ve köşklerin çoğu restore edildikleri için içlerinde yaşayanlar oldukça fazla! Bu cadde daha çok gözlerimizi mest etmek ve sokakta keyifli bir yürüyüş yapmak için uğramanız gereken bir nokta!

3. Antikacılar Çarşısı

Ayvalık gezilecek yerler listesinde bu maddenin bir çoğunuzu sevindireceğine eminiz! Çünkü antikacı gezmek bize her zaman eskileri çağrıştırır, eskilere döneriz. Nostaljik bir an yaşamak isteyenler için Antikacılar Çarşısı Talat Paşa Caddesi’nin girişine kurulu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu çarşıda eski mobilyalardan tablolara, kitaplardan takılara kadar her şeyi bulmak mümkün!

Antikacılar Çarşısına sadece nostaljik bir an yaşamak için değil, aynı zamanda sokakta yer alan kahve dükkanlarından birinde kahvenizi yudumlayıp arka fonda plakta çalan müzikleri dinlemek için de gidebilirsiniz! Antikacılar Çarşısı oldukça keyifli, bizden söylemesi. ☺

4. Perşembe Pazarı

Ayvalık demek Perşembe Pazarı demek! Ayvalık’ta oldukça uzun zaman geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki Ayvalık halkı için bu pazar oldukça kıymetli! Öyle değerli ki sadece bu pazar için Midilli adasından Ayvalık’a geçen Yunanlar bile var! ☺

Perşembe günleri Barbaros Caddesi üzerine boylu boyunca kurulan bu pazarı görmeden dönmeyin! Pazarda Ege’nin o leziz meyve sebzelerinin yanı sıra bir yığın kıyafet ve takı bulmakta mümkün!

5. Saatli Camii

Ayvalık Saatli Camii
Ayvalık Saatli Camii

Tarih severler sizleri buraya alalım! Eskiden kilise olup II. Abdülhamit zamanında camiye dönüştürülen bu bina dışarıdan oldukça estetik görünüyor. Eski yapısının ve görüntüsünün değiştirilmemesi de bu yapıtı ayrıca değerli kılıyor! Eski ismi Agai İanni olan şimdiki Saatli Cami’ye tepesinde bulunan çan kulesinden dolayı böyle bir isim verilmiş! Ayvalık’a gidince burayı görmeden geçmeyin! Dışarıdan olduğu kadar iç mimarisi de oldukça güzel!

6. Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık Gezilecek Yerler
Taksiyarhis Kilisesi – Ayvalık Gezilecek Yerler

İsmet Paşa Mahallesinde yer alan Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık’ın ilk kilisesidir. Cunda da aynı isimli bir başka kilise gördüğünüzde şaşırmayın! Kardeş iki kasabaya kardeş iki kilise! 1873 yılında inşa edilen bu kilisenin içi kesinlikle görmeye değer!

Rahmi Koç Müzesi’ne ve Taksiyarhis Kilisesi’ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.rmk-museum.org.tr/taksiyarhis/tarihce.html

7. Şeytan Sofrası

Dillere destan manzarasıyla Ayvalık’a gelen herkesi en az bir kere kendine çeken Şeytan Sofrası gerçekten de görülmeye değer noktalardan bir tanesi! Ayvalık merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası Midilli Adasına kuşbakışı bakabileceğiniz noktalardan da biri. Şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan bir çukurdan dolayı ismi Şeytan Sofrası’dır.

Bizce Ayvalık seyahatiniz boyunca bir akşamüstü gün batımı saatleri yaklaşırken buraya gelebilir ve Midilli Adasının tamamına tepeden bakabilirsiniz!

8. Tekne Turu

Bahar ve yaz aylarında seyahat etmeyi düşünenler için iyi bir alternatif olan tekne turları hem günübirlik deniz sefası sürmenizi hem de Ayvalık yakınlarındaki farklı koyları keşfetmenizi sağlayabilir. Ayvalık ve yakınlarında bulunan yerleri gezmek için geldiyseniz bile 6-7 saatlik bir deniz turu ruhen arınmanıza yardımcı olacaktır, eminiz.

Ayvalık merkezden her gün kalkan tekne turlarına yaklaşık 40 TL ödeyerek huzurlu bir gün geçirmek mümkün. Gelsin cup cup yüzmeler, gitsin stresler!

Not: Eğer nerede ne yenir, nereden denize girilebilir derseniz aşağıdaki yazımızı okuyun:

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Yakınlarında Gezilecek Yerler Listesi