AYVALIK’TA GEZİLECEK YERLER

Ben burada bir sayfa dil döküp size Ayvalık’ı şöyle böyle diye anlatırdım ama “Rakı-balık Ayvalık” anlatımı kadar Ayvalık’ı iyi özetleyen daha iyi iki kelime henüz yan yana gelmedi. Yanında ne desem kelime israfı. 🙂

Evet, Ayvalık daha çok deniz tatili için tercih edilen bir sayfiye kasabası ve bir sürü plajları var ama Ayvalıklıların denizle ilişkisi daha çok içinden çıkan yemekler ile desek yerinde olur. Hele bi de yanında rakı varsa!

 

Gençlerin İstanbul ve İzmir’e yerleşmesi ve büyük şehirlerden bıkıp sakin bir hayat arayanların yerleşmesi ile Ayvalık biraz biraz emekli yerleşimine dönüşmekte. Gerçekten sezon dışında gittiğinizde Ayvalık cilingir sofralarına oturmuş tatlı tatlı muhabbet eden beyaz saçlı amcalar ve masadan artanları mahalledeki kedilere getirmesini tembihleyen eşlerinin yaşadığı sakin sessiz bir yer. Ancak okulların kapanmasının ardından turist akını ile İstanbul’dan beter bir hal alıyor. Bir trafik oluyor, insana bileklerini kestirir.

Ayvalık’ta gezilecek yerleri anlatmadan bir iki tüyo vermek isteriz:
– Bizce Ayvalık’ın en güzel zamanı okulların açıldığı ilk haftasonu.
– Cunda’da konaklayıp, arabayla günübirlik geziler de düşünebilirsiniz. Deniz tatili yapmak isteyenler daha çok Sarımsaklı’da kalıyor ama biz tercih etmezdik.
– Mutlaka gidin dediğimiz yerler: Cunda, her gün tatsız bir izdiham yaşanmasına rağmen günbatımını izlemek için Şeytan Sofrası, Taksiyarhis ve Yeniçarohori Sanat Köyü (Küçükköy).

AYVALIK’TA NEREDE KALINIR

Fotoğraf Kaynak: cavlihane.com

Cavlıhane 1885 Butik Otel

Cavlıhane zevkli sahipleri tarafından gerçekten büyük özenle dizayn edilip eski taş bir evden çevrilen şeker bir butik otel. Açık büfe kahvaltısı var. Otel 5 odalı olduğu için biraz önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Beyaz Yalı Hotel

Ayvalık’taki birçok butik otel gibi Beyaz Yalı da taş evden otele dönüştürülmüş ve oldukça otantik. Ekstra bir ücret karşılığında havalimanından otele servis talep edebiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Egesade Hotel

Denize 100 metre uzaklıkta. 10 odalı sempatik bir otel. Kahvaltıları da güzel. Arabayla gidecekler için otoparkları yok ama çok yakındaki bir otoparkla anlaşmışlar, indirimli park edebiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Macaron Konağı

Çok güzel dizayn edilmiş, her odası birbirinden şeker bir taş konak. Kahvaltıları konusunda iddialılar. Kalmasanız bile önünden geçerken bir girip görün deriz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kidalyo Hotel

Yüz yılını aşmış bir Rum binasını restore edip otele dönüştürmüşler. Sarımsaklı Plajı’na arabayla 10 dakika uzaklıkta. Temizliği, konumu ve her şeyiyle çok yüksek puanlar almış. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sızmahan Otel

Denizin üstüne kurulmuş harika bir manzarası var. Bu otel de eski taş bir binaya yapılmış ve konumu iyi. Oteli incelemek ve rezervasyon için tıklayın.