Ayvalık’ta Ne Yapılır? Nereler Gezilir?

Ayvalık Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Ayvalık gezi rehberinde gezilecek-görülecek yerler kısmını yazıyorum ancak ayrıca bir Ayvalık listesi hazırlayacağım. Ayvalık’ta her zevke hitap eden bir aktivite bulmak mümkün! Denizcisinden sokakta dolaşmayı sevenlere, alışveriş meraklısından gurme lezzet arayışında olanlara kadar bir çok seçenek var!
◾Barbaros Caddesi: Barbaros Caddesi bizce Ayvalık’ın en güzel caddelerinden bir tanesi! Bu sokakta sanata, eğlenceye ve güzel kahvecilere kadar her şeyi bulmak mümkün! Barbaros Caddesi sanatsal ürünlerin yapıldığı atölyelerle, butik dükkanlarla, lezzetli kahveciler ve meyhanecilerle dolu!
◾Macaron Caddesi: Barbaros Caddesinin bağlandığı başka güzel bir cadde ise Macaron! Macaron Caddesi kimisi restore edilmiş eski Rum köşkleriyle dolu! Zamanında bu köşklerde “Marjorom” isimli ve bir kekik çeşidi olan bir bitki yetişirmiş, dolayısıyla da bu bitki caddeye ismini vermiş. Zamanla bu isim “Macaron” olarak değişmiş ve şimdi bu caddede eski evlerin güzelliğine bakarak salına salına yürümek çok keyifli!

Ayvalık Gezi Rehberi – Macaron
Ayvalık Gezi Rehberi – Macaron
◾Antikacılar Çarşısı: Antikacı gezmeyi hangi birimiz sevmeyiz ki? Satın almasak bile eski zamanlardan kalma eşyalara göz gezdirmek bence hepimizin çok hoşuna gider. Talat Paşa Caddesi’nin girişine kurulu olan Antikacılar Çarşısında mobilyadan bibloya, biblodan kitap ve seramiklere kadar her şeyi bulmak mümkün! Bazı dükkanların içlerine masa ve sandalyeler atılmış, kahveciye çevrilmişler bile! Plakta çalan müzikleri dinlerken kahve yudumlamak çok keyifli oluyor, bizden söylemesi. ☺
◾Perşembe Pazarı: Ayvalık’ın olmazsa olmazlarından bir başka aktivite ise tabii ki Perşembe Pazarı! Perşembe günleri Barbaros Caddesi üzerinde kurulan bu pazarda da gezinmek oldukça keyifli! ☺
◾Saatli Camii: Tarih severler için adres Saatli Camii! Zamanında kilise olan bu camii II. Abdülhamit zamanında camiye çevrilmiş. Eski ismi Agai İanni olan zamanın kilisesi şimdi ismini tepesindeki çan kulesinden alıyor.
◾Şeytan Sofrası: Ayvalık’a gelip görülmeden dönülmemesi gereken başka bir nokta ise tabii ki Şeytan Sofrası! Rivayetlere göre şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan bu yerde hem etrafı demirliklerle çevrilmiş ayak izini görebilir hem de gün batımında muazzam bir manzaraya karşı günü batırabilirsiniz!
◾Tekne Turu: “Ben her koya gitmekle uğraşmayayım, keyfime bakayım.” diyenlerdenseniz Ayvalık kalkışlı günübirlik tekne turu mevcut. Yaklaşık 40 TL olan bu tekne turları ile Ayvalık yakınlarındaki koylarda denizin keyfini sürmek mümkün!