Ayvalık’ta Ne Yenilir, Ne İçilir?

Ayvalık gezi rehberinin en leziz kısmına geldik. Öyle ki bu yöreye insanlar sırf gurme gezileri bile düzenliyor. Ege mutfağı denince akan sular durur biliriz. Ege mutfağından ne çıkarsa çıksın o lezzetin beğenilmeme gibi bir seçeneği yoktur zaten. Gelin Ayvalık’ta neler yenir, nerede yenip içilir beraber bakalım!

Ne Yenir? Nerede Yenir?
◾Tik Mustafa’nın Yeri: Bizce rakı-balık-meze üçlüsünün en güzel adresi, yediğimiz en lezzetli, en güzel mezeler burada! Hani bir rakı-balıkçıdan içeri adım atar ve karşısına dolapta duran 30-40 meze çıkar ya, o anki mutluluğu mezeleri yerken de, şarkılarla mest olurken de yaşamak mümkün! Spesifik olarak şunları deneyin diyemeyeceğiz, çünkü her lezzeti mükemmel ama sıcak otlu mezesi bir enfes! Eğer yaz aylarında gidecekseniz 2-3 gün öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda var, çünkü sezonda tıklım tıklım oluyor! Buraya gelmek için sadece şu duvarı bile yeter, öyle değil mi?

Ayvalik gezi rehberi – tik mustafanin yeri
Ayvalik gezi rehberi – tik mustafanin yeri
◾Tamam Meyhane: Ayvalık’ta gidebileceğiniz başka güzel bir rakı-balıkçı ise Tamam meyhane! Salaş ortamları seven ama lezzeti de güzel olsun diyenler not alsınlar!
◾Vino Şarap Evi: Cunda’da yer alan Vino Şarap Evi şarap keyfi yapmayı sevenler için birebir! Zaten şarap-peynir her zaman güzeldir, öyle değil mi?
◾Macaron Muhallebicisi: Meze meze nereye kadar? Bize biraz da tatlıdan bahset diyenler için en güzel tatlıların adresi Macaron Muhallebicisi! Rafları her zaman tatlılarla dolu olan bu muhallebiciden memnun ayrılmamak imkansız!
◾Ayvalık Tostçular Sokağı: Ayvalık’a kadar gelip bir Ayvalık tostu yemeden buradan gitmek olmaz herhalde. Ayvalık Merkez’de yer alan Tostçular Sokağı’nda neredeyse 10 tane tostçu bulmak mümkün. Her birinin “en iyi tost bizde” laf kapışması arasında rahatlıkla söyleyebiliriz ki hepsi aynı derecede güzel 🙂 İstediğinize oturup, tostunuzun keyfini sürebilirsiniz.
◾Uno: Cunda da yer alan Uno son zamanların en popüler mekanlarından bir tanesi! Eğer canınız her gün meze yemek istemezse sizi tadına doyamayacağınız İtalyan restoranı Uno’ya alalım! Makarna ve pizza denince de akan sular duruyor nasılsa. ☺
◾Cunda Karadeniz Pastanesi: Cunda’dan konuyu açmışken Cunda ziyaretiniz sırasında olmazsa olmazlardan bir tanesi de Cunda Karadeniz Pastanesi! Dışarıya yayılan o enfes kokudan anlarsınız zaten pastaneye yaklaştığınızı! Cunda Karadeniz Pastanesi’ne gittiğinizde bademli keşküllerini, sakızlı ve lorlu kurabiyelerini denemeyi unutmayın! Lorlu kurabiye bence enfes, onu ayrıca not alın! ☺

Ayvalık Gezi Rehberi – Cunda Karadeniz Pastanesi
Ayvalık Gezi Rehberi – Cunda Karadeniz Pastanesi
◾Altınova Ege Lokantası: Eğer konaklamayı Altınova’da yapacaksanız Altınova merkezde yer alan Ege Lokantası enfes bir esnaf lokantası! Canınız olur da ev yemeği çekerse isim belli ☺ Yalnız öğleden sonra 4 gibi tüm yemekler tükenmiş oluyor, aklınızda bulunsun!

Ne İçilir? Nerede İçilir?

Ayvalık’ın sokakları bir sürü yeni nesil kahvecilerle dolu!
◾Kafedemia: Barbaros Caddesinde yer alan Kafedemia’yı dışarıdan gördüğünüz zaman içeri girmemek mümkün değil zaten! Eski bir Ayvalık köşkü içinde enfes kahveler içmek, sakin müziğin keyfini çıkarmak isteyenler için en iyi adres! Kapısından içeri girerken karşılaşacağınız pasta ve tatlı masası da akıllarda “Acaba kahvemin yanında tatlı mı söylesem?” düşüncesi yaratmıyor değil. ☺
◾Taş Kahve: Cunda’yı Cunda yapan kahvelerden biri Taş Kahve! Sadece denizi ve yoldan geçen insanları izlemek için bile oturulabilir! Benim tavsiyem Cunda Karadeniz Pastanesi’nden kapacağınız lor ve sakız kurabiyeleriyle burada o meşhur taşta öğütülmüş türk kahvesinden içmeniz!

ayvalik gezi rehberi-taş kahve (gulayki)
◾Che Bar: Ayvalık’ta kendinizi adeta İspanya veya Güney Amerika’daymış gibi hissetmek isterseniz kokteylleri ve müzikleri çok güzel. Livin’ la vida loca o zaman!
◾Macaron Muhallebici: İçme kısmında tekrar yer verdiğimiz Macaron Muhallebicisi’nde sipariş verdiğiniz muhallebilerin yanında bir de Koruk suyu söylemeyi unutmayın! Olgunlaşmamış üzümün suyundan yapılan Koruk suyu sıcak yaz günlerinde serinlemek için birebir!