Ayvalık’ta Ne Yenir? – Ayvalık Yeme İçme Rehberi

Ayvalık gezilecek yerler faslını yavaş yavaş kapatıp Ayvalık yeme içme rehberine giriş yapalım. Ayvalık, Ege bölgesinin zengin mutfak çeşidine sahip bir ilçesi. Hem eski Rum yeme içme kültürünü hem de Türk yemek kültürünü sentezleyen mutfağı ile öne çıkıyor bize kalırsa. Şimdi sizlere Ayvalık’ta ne yenir, nerede yenir onu anlatalım kendi deneyimlerimize göre.

#1 Ayvalık Tostu

E konu Ayvalık’ta ne yenir olunca akla ister istemez Ayvalık tostu cevabı geliyor. Ünü Ayvalık’ın sınırlarını da aşmış olan bu tostun orijinalinde tulum peyniri ve dana sucuk var. İstanbul’da İzmir’de falan yapılan Ayvalık tostları genelde daha farklı malzemelerden oluşuyor ama orijinali bu şekilde. Ayvalık’ın en ünlü tostçusu ise Hacıoğlu Aşkın Tost Evi.

📍 Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Atatürk Bulvarı 2. Sokak (İş Bankası Yanı)

#2 Ayvalık Zeytini

Yazının başında Ayvalık’ın Türkiye’nin en önemli zeytin üreticilerinden biri olduğunu söylemiştik. Hem iç pazara hem de dış pazara satılıyr-or bu zeytinler ve oldukça da lezzetliler. Bu yüzden zeytin ya da zeytinyağı almadan Ayvalık’tan dönmeyin bize kalırsa.

#3 Ayvalık Cafe’s

Cafe’s, Ayvalık merkezde en güzel mezeleri yiyeceğiniz mekan. Oldukça da popüler. Mekanı daha cazip kılan noktası ise kendi rakınızı kendinizin getirebiliyor oluşu. Yani rakı sizden mezeler onlardan. Girit mezelerinin tadına mutlaka bakın. Ege’nin o zeytinyağlılarının lezzetini sonuna kadar hissedeceksiniz.

📍 Fevzipaşa-vehbibey, Barbaros Cd. 5. Sk. No:11, 10400 Ayvalık

#4 Ayvalık İmren Pastanesi

Ayvalık’ta ne yenir sorusunun bir diğer adresi ise İmren Pastanesi. Ayvalık’ın sakızlı dondurması ile lor tatlısı oldukça meşhurdur. Bu ikisini en güzel yapan yerlerin başında ise İmren Pastanesi geliyor bize kalırsa. Canınız tatlı çekerse mutlaka uğrayın.

📍 Fevzipaşa Vehbibey Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:45