Ayvalık’ta Neler Yapılır? Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta neler yapılır? Gezilip görülmesi gereken yerler nerelerdir? Bu yazımızda siz değerli takipçilerimiz için Ayvalık’dan bahsetmeye gezilecek yerlerini anlatmaya çalıştık.

Ayvalık’da en güzel sokaklarında kaybolarak gezilir, her sokağında size anlam katacak başka şeyler bulmanız mümkündür. Merkezde bulunan kiliseden dönme camileri hem tarih hem de değişik şeyler görmek isteyenler için oldukça güzel bir noktadır.

Vaktiniz varsa ve yürümeyi seviyorsanız, yukarda gördüğünüz bayrağa doğru yürümenizi öneririm, göreceğiz o güzel sokaklar ve Rum evleri çok keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak. Zamanında harabe olan, güzel bir restorasyon ardından insanı büyüleyen Ayazma’yı da görmeden dönmeyin. Yorgunluğunuzu Şeytanın Kahvesi’nde koruk suyu içerek ve büyük kavak ağacı altında atabilirsiniz.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/cunda-adasi-76106074.jpg

Öte yandan Cunda (Alibey) Adası, Ayvalık’a gelenlerin uğramadan dönmediği yerlerden biri. Tekne ile geldiğiniz zamanki görüntü Midilli’yi oldukça fazla andırıyor. Kara yoluyla da ulaşım mevcut, hem de yol üzerinde Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü’nden geçiyorsunuz. Balık yemek veya hediyelik bir şeyler arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Fakat bunlardan önce yukarıdaki değirmene çıkmanızı öneririm. Şu an değirmen küçük bir kafe işletmesi ile Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı; yukardan Cunda Adası’nı görmek isteyenlere de güzel bir manzara. Öte yandan kitaplığa çıkarken harabe bir halde kilise yapısı göreceksiniz, Panaya Kilisesi.

Küçük bir mola ardından aşağıya doğru inmeye devam edebilirsiniz. Aşağı doğru inerken Rahmi Koç Müzesini göreceksiniz. Eski bir kilise olan bu müzenin içinde geçmişinizi tazeleyecek oyuncak koleksiyonu bulunuyor, ziyaret etmeniz önerimdir.

https://www.izbilir.com/uploads/images/2018/07/ayvalik-sarimsakli-13432060.jpg

Yüzmek isteyenler için genel öneri genelde Sarımsaklı oluyor. Kalabalığı ve kumsalı seviyorsanız doğru tercih. Fakat çok kalabalık olmasını istemeyenler için Şirinkent-Yörük Mehmet’in Yeri daha uygun olacaktır. Diğer yerlerden farklı olarak burada şezlong parası vermeden dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Önerim sabah erkenden gidip serpme kahvaltısından yemeniz. Fazla mı fazla, güzel mi güzel, az yerde yiyebileceğiniz uygun fiyatlı bir serpme kahvaltısı mevcut.

Güzel Ayvalık’ta gün batımı çok özel, bunun için Şeytanın Sofrası’na da gidebilirsiniz veyahut merkezden izleyebilirsiniz. İnsanı büyüleyici bir görüntü karşınızda oluyor. Huzur ve sessizlik isteyenlerin uğrak yeri olan Ayvalık, Türkiye’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.