Ayvalık’ta Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Ayvalık konaklama rehberi

Ege Bölgesi’nin en turistik bölgelerinden olan Ayvalık, ülkemizin en popüler yerlerinden. Her yıl yüz binlerce tatilci buraya akın ediyor. Belki siz de buraya bir tatil düşünüyorsunuz ama kafanızda bir soru var: Ayvalık’ta Nerede Kalınır? İşte bu sorununun cevabını, Ayvalık konaklama konusundaki detayları ve tüm Ayvalık otel tavsiyelerimi, yaptığım detaylı araştırmalara kendi tecrübelerimi de ekleyerek bu yazı boyunca anlatmaya çalışacağım.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Son yılların en dikkat çeken turistik ilçelerimizden Ayvalık, Balıkesir‘e bağlı. Doğası ve tarihi yapıları ile ünlü olan Ayvalık hem deniz hem de kültür tatili bakımından çok zengin bir yer. Mübadele öncesindeki dönemden kalan birçok kilise ve manastır yer alıyor. Bunların bir kısmı ilerleyen yıllarda cami ve müzeye çevrilmiş durumda.

Ayvalık’ta nerede kalınır

Bugün Ayvalık; tarihi evleri, camileri, birbirinden lezzetli mezeleri, papalina balığı ve bu balıktan yapılan yemekleri, sakızlı dondurması, zeytini, çam ormanları, birbirinden güzel plajları ve meşhur tostu ile ünlü.

Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı ve Cunda Adası bölgede gezip görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor. (Ayvalık ve Cunda Adası’nda yer alan tüm önemli gezi noktalarını incelemek için tıklayın: Ayvalık Gezilecek Yerler, Cunda Adası Gezilecek Yerler)

Ayvalık ve çevresi çok güzel peki ama Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

Ayvalık Konaklama Rehberi

Bölgeler: Ayvalık’ta nerede kalınır konusuna Ayvalık ve çevresinde yer alan bölgeleri anlatarak başlayalım. Ayvalık ve çevresini bana göre 3 ana bölgeye ayırabiliriz.

Bunlar: Ayvalık merkezi, Cunda Adası ve Sarımsaklı. Bu 3 bölge de birbirine çok yakın konumda. Aracınız varsa ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız yoksa da bölgede sürekli sefer yapan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Ayvalık otel tavsiyesi
Ayvalık’ta konaklama yapabileceğiniz bölgeleri harita üzerinde işaretli olarak bulabilirsiniz.

Taş Konaklar: Ayvalık ve çevresinde toplam 200’e yakın tesis var fakat bunlardan yalnızca 10 tane 2 ve üzeri yıldıza sahip otel. Kalan kısmı eskiden konak olarak kullanılan fakat daha sonra restore edilerek konaklama tesisi olarak hizmet veren butik oteller.

Bu otellerin çoğunda 5 ile 15 arasında oda sayısı var. Otellerin çoğunu ev sahipleri işletiyor. Bunlar Ayvalık’ın eski yerlilerinden. Kimi Türk kimi Rum ama oldukça misafirperverler. Oteller butik olsa da konaklama imkanları oldukça lüks. Zaten bunlardan bazıları 5 yıldızlı otelden bile pahalı olabiliyor.

Ayvalık otelleri
Ayvalık’ta yer alan otellerin birçoğu bu şekilde tasarıma sahip. Görselde gözüken yer Macaron Konağı. Oteli incelemek için tıklayın.

Otopark: Ayvalık ve çevresinde yer alan butik otellerin birçoğu dar ara sokakların içinde yer alıyor. Bu yüzden Ayvalık seyahatine arabaları ile gitmeyi planlayan gezginler otellerin konumlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Sarımsaklı’da yer alan otellerde genel olarak park sıkıntısı yok. Fakat Ayvalık ve Cunda merkezde otopark ciddi sorun. Bu yüzden aracınızı hemen yanı başınızda görmek istiyorsanız otel konumuna dikkat edin. Mümkünse harita üzerinden bölgede cadde ve sokakları inceleyin.

Çocuk Misafirler: Ayvalık hem deniz tatili için hem de kültür tatili için çok güzel bir yer. Ben kendi otel araştırmamı yaparken bir konuda çok şaşırdım o da çocukla konaklama. Ben Ayvalık seyahatimi 2,5 yaşındaki kızımla ailecek yaptım fakat otel bulurken “çocuk misafir kabul edilmez” gibi ibareleri görünce çok şaşırdım. İşin özeti, otellerin hemen hemen yarısı belli yaş grubunun altındaki (bu yaş 14′ kadar çıkabiliyor) çocuk misafirleri hiçbir şekilde tesise kabul etmiyor.

Sanırım diğer misafirleri rahatsız etmemek? adına. Bir diğer grup, eğer odada ekstra yatak kullanılmayacaksa belli yaşa kadar olan çocuklardan hiçbir ilave ücret almıyor ki normali bu. Bazıları ise ekstra yatak kullanılmayacak bile olsa çocuk başına gecelik 25 Euro’lara kadar ücret talep edebiliyor.

Otelinizi mümkün olduğunca Booking.com üzerinden ayarlayın ve “Çocuk ve ilave yatak” koşullarını dikkatlice okuyun.

Ayvalık Otel Tavsiyesi: Hotel Musho

Ayvalık’ta nerede kalınır
Ayvalık seyahatimde konakladığım 4 yıldızlı Hotel Musho‘dan ben memnun ayrıldım.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır? sorusuna önce genel bilgilerle başladık, gelelim Ayvalık otel tavsiyesine. Ben kendi yaptığım Ayvalık seyahatimde yoğun araştırmalar sonucunda seçtiğim ve yeni açılan Hotel Musho‘da konakladım.

İşin aslı bu otel Ayvalık merkezinde değil, Sarımsaklı‘da yer alıyor. Eğer denize girmeyi planlıyorsanız mutlaka bu oteli tercih edin. Henüz yeni açılan bu otel 4 yıldızlı ve ünlü Sarımsaklı Plajı‘nın hemen önünde yer alıyor. Ben her şey dahil sistemde konakladım. Kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalıklar, akşam yemeği, açık havuz, plajda şezlong vb gibi tüm imkanları ile otel deniz tatili için bölgeye gidenler için oldukça güzel.

Otel önünde aracımızı rahatça park edebildik ve seyahat boyunca Ayvalık merkeze ve Cunda Adası‘na çok kolay ulaşım sağladık. Otel fiyatı çok ucuz olmasa da benim konakladığım dönemde orta şeker butik otellerden bile ucuzdu.

Ayvalık’a yeniden gitsem ilk göz atacağım tesis burası olur. Hotel Musho‘yu incelemek ve otelde rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ayvalık’ta Diğer Otel Tavsiyelerim

Ayvalık’ta nerede kalınır konusunda yaptığım araştırmalarda Htel Musho dışında dikkatimi çeken diğer tesisler şunlar:
•Bacacan Otel: 4 yıldızlı Bacacan Otel yeni açılmış bir tesis. Üstelik hemen Ayvalık sahilinde yer alıyor. Booking.com’da yapılan oylamalar sonucunda ziyaretçiler tarafından 10 üzerinden 8,9 gibi yüksek bir puana sahip. Çocuklar yaşına göre ekstra ücretlendiriliyor, dikkat edin.
•Kidalyo Hotel: Ayvalık sahilinde yer alan otel 10 üzerinden 9,4 gibi yüksek bir puana sahip. Benim araştırma yaptığım dönemde oldukça uygun fiyatlara sahipti.
•Egesade Hotel: Merkezde yer alan otelin değerlendirme puanı 10 üzerinden 9,2. Konaklama fiyatı ben baktığım oldukça uygundu yalnız çocuk misafir kabul etmiyorlar dikkat edin.
•Butik Sizmahan: 10 üzerinden 9,1 puana sahip. Merkezde ve ekonomik bir otel. Çocuk kabul edilmiyor.
•Elisa Hotel: 6 yaş altı çocukların ücretsiz konaklayabildiği bu 3 yıldızlı otel benim araştırma yaptığım dönemde oldukça uygun fiyatlara sahipti.

Ayvalık’ta Lüks Konaklama Arayanlara

Ayvalık otelleri
Murat Reis Ayvalık tesisi, seyahat boyunca lüks bir konaklama tesisi arayanlar için çok ideal. Oteli incelemek için tıklayın.

Yazı başında da belirttiğim gibi Ayvalık ve çevresinde tatil köyü tarzında otel pek yok. Ama Ayvalık’ta nerede kalınır, özellikle lüks tesis neler diyenler olabilir bu yüzden bu noktada da bilgi vermek istedim. Şeytan Sofrası yolu üzerinde, çok güzel bir koy var burada yer alan Murat Reis Ayvalık adlı 5 yıldızlı otel geçtiğimiz yıllarda yenilerek kapılarını tekrar ziyaretçilere açtı.

Eğer Ayvalık seyahatiniz boyunca güzel bir tesiste konaklama yapmak, deniz ve doğanın da tadına varmak isterseniz bu otele mutlaka göz atın. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sarımsaklı’da Nerede Kalınır?

Sarımsaklı’da nerede kalınır
Sarımsaklı, özellikle deniz tatili için Ayvalık civarına gidenler için çok ideal bir bölge.

Ayvalık’a özellikle deniz tatili için gelmişseniz Sarımsaklı bölgesini tercih edebilirsiniz. Burası özellikle 7 km uzunluktaki denizi ile ünlü. Bölgede 30‘a yakın otel var yalnız hemen hemen hepsi ortalama ziyaretçi puanına sahip. Daha doğrusu benim kriterlerime göre pek tatmin edici seviyede değiller.

Benim kendi seyahatimde kaldığım ve tavsiye ettiğim Hotel Musho burada, hemen sahil kıyısında yer alıyor. Sarımsaklı, Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta yer alıyor. Sahili ve lunaparkı akşamları oldukça hareketli. Arabanız varsa otellerin otoparkı konusunda da sıkıntı çekmezsiniz.

Ayvalık merkeze ve Cunda Adası’na 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Bu bölgede tavsiye edebileceğim bir diğer otel ise 3 yıldızlı Hotel Marine.

Cunda’da Nerede Kalınır?

Cunda’da nerede kalınır
Cunda Adası, hem deniz hem de kültür turizmi bakımından son yılların en popüler yerlerinden.

Ayvalık ve Sarımsaklı’dan sonra konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer ünlü yer Cunda Adası. Burası özellikle son yılların en popüler yerlerinden. Tarihi kilise ve manastırları, müzeleri, evleri ve restoranları ile meşhur olan Cunda’da konaklama hakkında detaylı bilgileri Cunda’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda detaylıca okuyabilirsiniz.

Burada kalmak isteyenler önce yazıdaki detayları mutlaka okumalı. Ben Ayvalık’ta nerede kalınır yazısı içinde de kısaca birkaç Cunda otel tavsiyesi vermek istedim. Cunda Adası konaklama için tercihiniz olursa şu tesislere göz atabilirsiniz:
•Cunda Hotel: 2 yıldızlı, sahilde, puanı 8,5, çocuk kabul edilmiyor.
•Cunda Fora Hotel: Puanı 9,4. Çocuk için ekstra ücret uygulanıyor.
•Fikretbey Konağı: Puanı 9,4. Cunda Adası’nda ilgi çeken butik otellerden.
•Mola Cunda Hotel: Sahilde yer alan otelin puanı 9. Çocuk için ekstra ücret uygulanıyor.

Ayvalık’ta nerede kalınır sorusunu elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım Ayvalık seyahatiniz için faydalı bir yazı olur.