Ayvalık’ta Yapmadan Dönmeyin Listesi

Bu listede sıralanacak o kadar çok şey var ki! Gelin neleri yapmadan dönmemek gerekiyormuş, birlikte göz atalım!
◾Ayvalık’ın hemen karşısında bulunan Midilli Yunan Adasını mutlaka görün! Ayvalık- Midilli arasında her gün feribot seferleri yapılıyor ve eğer Schengen vizeniz yoksa kapı vizesi ile adaya girebiliyorsunuz! Deniz otobüsleri 45 dakika, arabalı feribotlar ise 90 dakika sürüyor!

Midilli demişken en güzel Yunan Adaları rehberimizi okumak için de aşağıda linke tıklayabilirsiniz! ☺

◾Ayvalık demek zeytin ağaçları demek! Arabayla seyahat ediyorsanız bagajınızı Özgün’ün zeytin ve zeytinyağları ile doldurmadan dönmeyin.

Ayvalık Gezisi
Ayvalık Gezi Rehberi
◾Ege mutfağının birbirinden güzel mezelerini her öğün yemeden dönmeyin! Benim tavsiyem bilindik mezelerin dışında otlu her mezeyi ve lakerdayı denemeniz yönünde! ☺
◾Ayvalık’tan kalkan tekne turları bir yaz klasiği! Farklı koylarda denizin keyfine varmak istiyorsanız tekne turu yapmadan dönmeyin!
◾Ayvalık ve Cunda’yı birbirine bağlayan köprüden yani Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçerken bu minik bilgiyi arkadaşlarınız ve dostlarınızla paylaşmayı unutmayın!
◾Ayvalık’ın en bilindik simgesi olan Ayvalık Tostunun tadına bakmadan geri dönmeyin! Bu klasik lezzet için merkezdeki Tostçular Sokağına gitmeniz yeterli.

Ayvalık tostu yemeden dönmeyin
◾“Geleceğin Alaçatısı” olarak anılan Küçükköy’ü (Yeniçarahori Köyü) keşfe çıkmadan dönmeyin! Küçükköy sanat galerilerini sevenler ve taş evlerle dolu köy sokaklarında dolaşmayı sevenler için birebir!
◾Perşembe günleri kurulan Ayvalık pazarında dolaşmadan dönmeyin! Barbaros Caddesine kurulan pazarda hem meyve-sebze hem de incik boncuk ve kıyafet bulmak mümkün.
◾Pazarın kurulu olmadığı bir gün, yani Perşembe günleri hariç, Ayvalık’ın Barbaros ve Macaron Caddesini turlamayı ve taş evlere göz atmayı unutmayın.
◾Ayvalık’ın en popüler yaz içeceği olan Koruk suyunun yani olgunlaşmamış üzüm suyunun tadına bakmadan dönmeyin.
◾Ayvalık’a 8km uzaklıkta olan Şeytan Sofrasında günü batırıp manzaranın güzelliği içinize çekmeden dönmeyin!

Şeytan Sofrası – Ayvalık Gezi Rehberi
Şeytan Sofrası – Ayvalık Gezi Rehberi
◾Seyahat için yaz aylarını tercih ediyorsanız Altınova ve Sarımsaklı Plajlarında denize girmeden dönmeyin!

Yapmadan Dönmeyin Listemizin de sonuna geldiğimize göre Ayvalık Gezi Rehberi’miz burada sona eriyor! Umarız en kısa sürede Ayvalık’a uğrar, rehberimizde listelediğimiz her yere uğrama şansı bulursunuz! Ayvalık ve Ege’nin her daim kendini özletme gibi bir huyu var, bunu biliyoruz!

Bu yüzden bu yazıyı sonlandırmadan önce Ayvalık’ın dışında başka Ege köylerine de gitmek isterseniz sizi En Güzel Ege Köyleri yazımıza (Linke tık tık! https://www.filgezi.com/en-guzel-ege-koyleri/) veya “Türkiye’de başka nerede tatile gidebilirim?” sorusuna yanıt arıyorsanız da sizleri Yurtiçinde En Güzel Tatil Yerleri yazımıza alabiliriz! (Linke tık tık! https://www.filgezi.com/turkiye-tatil-yerleri-gezilecek-yerler/ )