Cunda Adası Gezi Rehberi – Cunda Adası’nda Nerede Kalınır? – Cunda Adası’nda Nerede Denize Girilir?

“Cunda Adası Gezi Rehberi“, Ayvalık‘ın ev sahipliği yaptığı 22 adanın en gözdesi olan Cunda Adası hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir “bilgi hapı” yazısı. Bu yazımızda Cunda Adası hakkında; “Cunda Adası nerede, Cunda’ya nasıl gidilir, Cunda nasıl bir yer, Cunda Adası’nda nerede kalınır, Cunda’da denize girilecek yerler nerelerdir?” sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Durun daha bitmedi! Sadece kendini serin sulara atıp, plajda güneşlenmekle yetinmeyenler, gittiği her yeri doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle, damak tadıyla dibine kadar yaşamak isteyenler için yazımızın içerisinde “Cunda Adası’nın tarihi, Cunda Adası’nda ne yenilir, ne içilir, Cunda Adası’nda ne yapılır, Cunda Adası’nda alışveriş” konularına da değindik. Yazımızın sonuna da kendi gezimizden aklımızda kalan noktalara kısaca değindiğimiz “Cunda Gezisi Notlarını” ekledik. Hey maşallah hey! 🙂

Cunda Adası’na gitmek, harika doğanın tadını çıkarmak, adanın sokaklarında başka dünyalar keşfetmek ülkemizde yaz aylarının en popüler aktivitelerinden. Her ne kadar Cunda Adası’nda tatil yapmanın bu kadar revaçta olması nedeniyle özellikle resmi tatil dönemlerinde buralar hınca hınç dolsa da Cunda gezisi yapmanın herkesin en az bir kere deneyimlemesi gereken bir şey olduğunu düşünüyoruz. Ve İşte o an geldiğinde “Cunda Adası Gezi Rehberi” ihtiyacınız olan cevapları bulabilmeniz için burada bekliyor olacak. 🙂

“Cunda Adası Gezi Rehberi” yazısı biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Cunda Adası hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını tek bir yerde bulabilmeniz için editörlerimiz tarafından ince eleyip sık dokuyarak hazırlandı. 😎 Cunda Adası Gezi Rehberi’ni okurken ve Cunda gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için içeriği aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Cunda Adası’nı gezerken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için Cunda gezi rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️ Ayrıca Facebook 🔗hesabımızdan da yazılarımıza ulaşabilirsiniz!

Yazıda Bulabilecekleriniz
1 ⒈ Cunda Adası’nda Konaklama 🏨1.1 ➽ Cunda Adası Butik Otelleri

2 ⒉ Cunda Adası Nerede? 📌2.1 ➽ Cunda Adası Haritası
2.2 ➽ Şehirler Arası Mesafeler
2.3 ➽ Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

3 ⒊ Cunda Adası’nda Denize Girilecek Yerler 🏖️3.1 ➽ Cunda Adası Plajları3.1.1 ➼ Patriça Koyu
3.1.2 ➼ Çataltepe Plajı
3.1.3 ➼ Arkadeniz Plajı
3.1.4 ➼ Ortunç Plajı

4 ⒋ Cunda Adası’nın Tarihi 🏛️
5 ⒌ Cunda Adası Nasıl Bir Yer? 🏙️
6 ⒍ Cunda Adası’nda Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴6.1 ➽ Başka Dünyalar Menüsü
6.2 ➽ Cunda Adası’nda Balık Nerede Yenir?
6.3 ➽ Cunda Adası’nda Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nerede İçilir?
6.4 ➽ Cunda Adası’nda Lokma Tatlısı Nerede Yenir?

7 ⒎ Cunda Adası’nda Ne Yapılır? 🚶🏻
8 ⒏ Cunda Adası’nda Alışveriş 🛍️
9 ⒐ Cunda Adası Gezi Notları 📝9.1 ➽ Cunda Adası’na Ne Zaman Gidilir?
9.2 ➽ Cunda Adası’nı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

⒈ Cunda Adası’nda Konaklama 🏨

cunda adasında konaklama

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ayvalık ve Cunda Adası yaz aylarında tatilcilerin gözde mekanlarından. Hal böyle olunca “Cunda Adası’nda Nerede Kalınır” ve “Ayvalık’ta Nerede Kalınır” soruları da Ayvalık ve Cunda Adası hakkında en sık sorulan sorulardan oluyor.

İşte biz de “Cunda Adası Gezi Rehberi“nin bu ilk bölümünü, “Cunda Adası Konaklama Rehberi” olarak planladık. Konaklama rehberi diyoruz çünkü yazımızın bu bölümü hangi otelde kalınırdan daha çok “Cunda Adası’nda otel rezervasyonu yaparken nelere dikkat etmeli?” sorusuna cevap veriyor. Gönül isterdi ki Cunda Adası’nda günlerce kalalım, her gece farklı bir butik otelde konaklayalım ama haftanın 5 günü 9-5 çalışan insanlar olunca böyle bir şeyin pek oluru yok maalesef. 🙁

Neyse sizi kendi dertlerimizle fazla sıkmadan sadede gelelim. Aşağıda “Cunda Adası Butik Otelleri” hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları toparladık.

➽ Cunda Adası Butik Otelleri

Cunda Adası’nda her köşe başında, eski evlerden restore edilerek özel işletmelere çevrilmiş bir butik otel bulmanız işten bile değil. Adada 80’e yakın butik otel tarzında konaklama yeri bulunuyor ve bunların bir çoğu eski taş konaklar. Fiyat konusunda da her keseye uydurulabilecek seçenekler mevcut. Ancak otel rezervasyonunuzu yaparken sadece fiyat konusuna takılmamanızı tavsiye ederiz. Bunun için de bir kaç geçerli sebebimiz var.

☞ Uyarı 1

Bunlardan birincisi eğer özel aracınızla seyahat edecekseniz Cunda Adası’nda karşılaşabileceğiniz park sorunu. Özellikle resmi tatil dönemleri ve haftasonlarında Cunda Adası hınca hınç dolu oluyor ve aracınızı park edebileceğiniz bir yer bulmak bazen sizi canınızdan bezdirebiliyor. Bu yüzden biraz daha fazla ödeyip otopark konusunda sorun yaşamayacağınız bir butik otel tercih etmeniz cebiniz için değil belki ama akıl sağlığınız için çok doğru bir seçim olabilir.

☞ Uyarı 2

İkinci uyarımız çocuklarınız konusunda olacak. Ne alakası var şimdi demeyin. Cunda Adası’nda butik otellerin bazıları çocuk misafirleri kabul etmiyor ne yazık ki. Bunun da geçerli bir sebebi var. Tamam Cunda Adası geceleri belli bir saate kadar cıvıl cıvıl ve gürültülü olabiliyor belki ama buranın asıl olayı, sessizlik ve sakinlik. Herkes sokaklardan elini eteğini çekince Cunda Adası tam bir kafa dinleme yeri oluyor. İşte bu konseptin bozulmaması için Cunda Adası’nda bulunan butik otellerden bazıları 14 yaşından küçük çocuklarınızı kabul etmiyor. Rezervasyonunuzu yaparken bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ne olur ne olmaz, tatsız bir sürprizle karşılaşmayın.

☞ Uyarı 3

Son olarak erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle uzun bayram tatillerinden önce. Televizyonlardan sık sık duyarsınız “tatil bölgelerinde otellerde doluluk oranı %100’e ulaştı” diye. İşte bu tatil bölgelerinden biri de Cunda Adası. Hatta biz bir kaç bayram önce Ayvalık ve Cunda Adası’nın aşırı dolu olmasından dolayı araç giriş çıkışlarına kapatıldığını duymuştuk. Şehir efsanesi de olabilir tabi. 🙂 Yine de erken rezervasyon yapıp, akıldaki soru işaretlerinden birini temizlemekte fayda var. Yani “basıp gidelim kalacak bir yer buluruz elbet” kafası Ayvalık ve Cunda Adası için pek geçerli bir konsept değil.

⒉ Cunda Adası Nerede? 📌

Ege Denizi’nin kuzey kıyılarında bulunan Ayvalık’ın hemen yanıbaşında kendine yer edinmiş, anakara ile bağlantısı Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile sağlanan Cunda Adası ülkemizin en gözde tatil beldelerinden biri. Cunda Adası’nın komşuları ise geriye kalan 21 tane ada ve bağlı olduğu Ayvalık.

➽ Cunda Adası Haritası

cunda adası haritası

➽ Şehirler Arası Mesafeler

☞ Ayvalık – Cunda Adası arası kaç km? 🚗 9 kilometre kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 15 dakika
☞ Balıkesir – Cunda Adası arası kaç km? 🚗 136 kilometre kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1.5 saat
☞ İzmir – Cunda Adası arası kaç km? 🚗 160 kilometre kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3.5 saat
☞ İstanbul – Cunda Adası arası kaç km? 🚗 519 kilometre kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 8 saat
☞ Ankara – Cunda Adası arası kaç km? 🚗 680 kilometre kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 10 saat

➽ Cunda Adası’na Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na gidebilmek için öncelikle Ayvalık’a ulaşmanız gerekiyor. Ayvalık’tan Cunda Adası’na ise hem kara yolu ile hem de deniz yolu ile kısa bir sürede ulaşım sağlamanız mümkün. Ayvalık’a ulaşım nasıl sağlanır sorusunun cevabını “Ayvalık Gezi Rehberi’nde” detaylı olarak paylaştık.

⒊ Cunda Adası’nda Denize Girilecek Yerler 🏖️

Ayvalık Gezi Rehberi’nin “Ayvalık’ta Denize Girilecek Yerler” bölümünde buraların denizinin biraz soğuk olduğundan bahsetmiştik. Cunda Adası’nda ise bu durumun geçerli olmadığı plajlar mevcut aslında. Özellikle Patriçya Koyu gibi suyun sığ olduğu yerlerde denize girerseniz, kısmen daha sıcak bir su sizi bekliyor olacak. Aşağıda Cunda Adası’nda denize girebileceğiniz plajlardan gözümüze kestirdiğimiz bir kaç tanesini adres bilgileri ve konumlarıyla birlikte paylaştık.

➽ Cunda Adası Plajları

➼ Patriça Koyu

Cunda Adası’nda denize girilecek en gözde mekanlarda birisi Patriça Koyu. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi buranın denizi oldukça sığ ve su sıcaklığı Ayvalık’ta denize girilecek diğer yerlere göre biraz daha kabul edilebilir bir seviyede. Patriça Koyu’nun girişinde özel işletmeler sizi karşılıyor olacak. Giriş araç başına 30 ₺. Bu ücretin içerisine şezlong ve şemsiyeler de dahil. Ancak ben daha sakin ve el değmemiş yerler isterim derseniz ve aracınıza da güveniyorsanız, bu plajları es geçipyolun devamında kendinize denize girecek uygun bir yer de bulabilirisiniz.

Adres 📍 Namık Kemal Mahallesi, 10405
Konum📌

➼ Çataltepe Plajı

Adını hemen yanında bulunan tepenin üzerindeki çatala benzeyen kayalardan alan Cunda Adası Çataltepe Plajı buranın en popüler plajlarından biri. Temiz ve berrak suyuyla ünlü olan Çataltepe Plajı Cunda Adası’nda denize girilebilecek noktalardan bir diğeri.

Adres 📍 Namık Kemal Mahallesi, Poyraz Cd. 2. Sk. No:111
Konum📌

➼ Arkadeniz Plajı

Cunda Adası’nın en sessiz ve sakin yerlerinden birisi olan Arkadeniz Plajı “deniz keyfi yaparken kafanızı da dinleyebileceğiniz plajlar” kategorisine giriyor. Ulaşımı özel aracınızla veya Cunda Adası’ndan kalkan dolmuşlar ile sağlayabilirsiniz.

Adres 📍 Namık Kemal Mahallesi, Poyraz Cd.
Konum📌

➼ Ortunç Plajı

Cunda Adası’nda denize girilebilecek en güzel noktalardan birisi olarak her yerde Ortunç Plajı’nın ismini duyabilir, okuyabilirsiniz. Ancak insanların buradan uzak durmasının nedeni diğer plajlara göre birazcık daha pahalı olması. Biz Cunda Adası’na gitmeden önce sıkı bir araştırma yaptık ve bu detaylı araştırma sonucu fiyatından dolayı Ortunç Plajı’na gitmekten vazgeçtik. Özel bir işletmeye ait olan Ortunç Plajı’na giriş 80 ₺. Bir de otel müşterisi olmayanların plaja girmesine pek sıcak bakmıyorlarmış, o yüzden eğer gitmeye karar verirseniz arayıp sormakta fayda var.

Adres 📍 Kırmızıkuyu Cd., Namık Kemal Mahallesi, 10405
Konum📌

⒋ Cunda Adası’nın Tarihi 🏛️

cunda adasının tarihi

Adını bir denizcilik terimi olan “yunt” veya “yunta”dan (yelkenlerin rüzgarla şişmesi) alan Cunda Adası’nın tarihte bilenen bir diğer adı Moshonisia yani Kokuluada. Piri Reis’in Kitab-ı Bayriyesi’nde de adı geçen Cunda Adası’nın gelişimi 1770’li yıllara denk geliyormuş. Çeşme’de Ruslarla yapılan savaştan yenilgiyle ayrılan Hasan Paşa Ayvalık’a sığındıktan sonra Ayvalık’ın papazının ve bölge halkının bu süreçte onlara çok iyi davranması sonucu buraya belli imtiyazlar verilmiş. Alınan bu imtiyazlarla birlikte bölgenin gelişimi hızlanmış.

Cunda Adası’nın bugünkü ismi ise -yoldaki tabelalardan da dikkatinizi çekeceği üzere- Alibey Adası. Bu isim Cunda Adası’nın Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir role sahip olmasından geliyor. Savaş sırasında padişahın “düşmana teslim olun” emrine karşı gelen ve mücadeleye başlayan ilk birlik Cunda Adası’nda bulunuyormuş. İşte bu birliğin kumandanı olan Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithafen Cunda Adası’nın ismi Alibey Adası olarak değiştirilmiş.

⒌ Cunda Adası Nasıl Bir Yer? 🏙️

cunda adası nasıl bir yer

Yazımızın “Cunda Adası’nda Konaklama” kısmında da belirttiğimiz gibi burası, ülkemizin en gözde tatil mekanlarından biri. İçerisinde barındırdığı sessiz sakin koyları, tarih kokan sokakları, canlı gece hayatı, insanlar sokaklardan elini eteğini çektiğinde huzur dolan havası ve daha bir çok unsuru ile “gözde mekan” olmayı fazlasıyla hakeden yerlerden birisi Cunda Adası.

Ayvalık koyunda bulunan ve Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adadan biri olan Cunda Adası (Alibey Adası), bu adalar içerisinde yerleşime açık olan tek yer. Cunda’nın gezmesine doyum olmaz sokakları da bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Özellikle geçmiş dönemlerde burada yaşayan halkın çoğunluğunu oluşturan Rumların bizlere miras bıraktığı kiliseler Cunda Adası’nı gezerken gözlerimizin pasını siliyor.

“Cunda Adası Nasıl Bir Yer?“diyenler için yazdıklarımızı kısaca toparlayalım: Cunda Adası, insana nefes aldıran doğası ve kafaları tertemiz yapma imkanı sunan sakin yapısı ile anlatanlara “övdüğünüz kadar varmış” diyeceğiniz harika bir yer.

⒍ Cunda Adası’nda Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

cunda adasında ne yenir ne içilir

➽ Başka Dünyalar Menüsü

🍽 Balık ve Mezenin Her Türlüsü
🍽 Lokma Tatlısı
🍽 Damla Sakızlı Türk Kahvesi

➽ Cunda Adası’nda Balık Nerede Yenir?

Ege bölgesinin kıyı kesiminde bulunan yerlerde mutfaklarında deniz ürünleri önemli bir yer tutar ve elbette Cunda Adası için de bu durum geçerli. Ayvalık merkezde deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir çok restoran olsa da özellikle rakı balık severlerin tercihi Cunda Adası’nda bulunan mekanlar. Adada bulunan Bay Nihat, Günay Restoran ve Nesos Restoran Ayvalık’ta balık nerede yenir denildiğinde akla ilk gelen adreslerden.

➽ Cunda Adası’nda Damla Sakızlı Türk Kahvesi Nerede İçilir?

Aslında bu konuda fazla söze gerek yok. Cunda Adası’na gelipte Taş Kahve’ye gitmemek, burada en köpüklüsünden damla sakızlı Türk kahvesi içmeden dönmek olmaz. Yani Taş Kahve’de damla sakızlı Türk kahvesi içmek Cunda gezisinin 5 şartından biri. 🙂 Son zamanlarda, özellikle yaz aylarında aşırı kalabalık olması nedeniyle biraz bozuldu evet ama ne kadar kalabalık olursa olsun o kahvenin içinde sadece oturmak ve koşuşturmacayı izlemek bile insana güzel duygular yaşatmaya yetiyor.

Adres 📍 Alibey Adası, Sahil Boyu No:20
Konum📌

➽ Cunda Adası’nda Lokma Tatlısı Nerede Yenir?

Cunda Adası’nda lokma tatlısı yemek denilince akla ilk gelen yer Lokma İmparatoru olarak ün yapan Saki & Mustafa’nın yeri. Cunda’da gezerken önünde uzunca bir kuyruk olan dükkan görürseniz eğer bilin ki orası Lokma İmparatoru’nun yeri. E bi tadına bakarsınız artık. 🙂

Adres 📍 Namık Kemal Mahallesi, Mevlana Cd.
Konum📌

⒎ Cunda Adası’nda Ne Yapılır? 🚶🏻

cunda adasında ne yapılır

✓ Cunda Adası’nın renkli sokaklarında yürüyüşün tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Cilveli Bar’ın önünde fotoğraf çektirin. 📸

✓ Kendinizi Cunda Adası’nın meşhur plajlarına atıp bol bol yüzün. 🏊🏻

✓ Cunda Taş Kahvede damla sakızlı Türk Kahvesi için. ☕

✓ Cunda Adası’nda rakı-balık yapın. Alkol kullamıyorsanız ya da balık sevmiyorsanız bile oranın havasını mutlaka soluyun. 🍽️

✓ Lokma İmparatoru’na gidip lokma tatlısını mideye indirin. 🍪

⒏ Cunda Adası’nda Alışveriş 🛍️

Cunda Adası’nda alışveriş yapmak denilince akla ilk gelen şey rengarenk hediye eşya dükkanları oluyor. Ortam öyle cıvıl cıvıl ki ufacıkta olsa bir şey almadan dönerseniz bir şeyler eksik kalacakmış gibi hissediyorsunuz. Ayrıca sadece hediyelik eşya değil, kadın gezginler için de envai çeşit takı ve aksesuar mevcut. Hadi yine iyisiniz! 🙂

Bunun yanında Ayvalık’ta olduğu gibi Cunda Adası’nda da zeytin ve zeytinden elde edilmiş ürünleri almanız mümkün. Kısacası, pamuk eller cebe. 🙂

⒐ Cunda Adası Gezi Notları 📝

cunda adası gezi notları

➽ Cunda Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Cunda Adası yaz aylarının en gözde mekanlarından birisi olduğu için “Cunda Adası’na Ne Zaman Gidilir?“sorusunun cevabı tahmin edilmesi zor olmayacak bir şekilde yaz mevsimi oluyor. Yazın en sıcak aylarında oralarda pişeriz biz diye de düşünmeyin hiç. Biz Ağustos ayının başında yani yazın en sıcak olduğu günlerde gittik ancak bu bölgede her daim esen ve insanı serinleten rüzgar bu konuda imdadınıza yetişiyor.

➽ Cunda Adası’nı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Cunda Adası’nı gezmek için 1 gün fazlasıyla yeterli. Ancak o plajdan bu plaja atlamayı, Cunda gecelerinin tadını çıkarmayı ve yakın yerleri de gezmeyi Cunda gezisi planlarınıza eklemek istiyorsanız en az 4-5 günlük bir süreye ihtiyacınız olacaktır.