Enfes Ayvalık Mutfağı

İçindekiler

1. Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Çoğumuz Ayvalık’ı, Ayvalık tostu, Sarımsaklı Plajı ve zeytinyağı ile tanısak da, o aslında Kuzey Ege’nin nadide bir parçası. Tertemiz denizi, upuzun plajları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle olduğu kadar leziz ve sağlıklı mutfağıyla da ülkemiz için başlı başına övünç kaynağı.

Eşsiz Ege mutfağının da öne çıkan bir temsilcisi olan Ayvalık, Türkiye’de üretilen en kaliteli zeytinyağı, çok çeşitli yöresel otları, taptaze deniz ürünleri ve peynir çeşitleriyle olduğu kadar uzun Türk ve Yunan kültürel etkileşiminin de payı var.

Ayvalık mutfağı çoğunlukla mezeleri, deniz ürünleri, zeytinyağı ve yöresel otlarla yapılan yemekleriyle öne çıkıyor. Öyle ki mevsimine göre değişen ot ve deniz ürünü çeşitleriyle sayıları onlarca olan mezeleri saymakla bitmiyor. Cunda Adası’nda ise bistro tadında şarabınızla hem pizza çeşitlerinin hem de Ayvalık mezelerinin tadını çıkarabileceğiniz Cafe Uno ile canlı müzik eşliğinde denize karşı bu yöreye ait yüz elliden fazla mezenin en iyilerini yiyebileceğiniz Hop Cunda Restaurant tavsiye olunur.

Ayvalık’ta yeme-içme konusunda pek çok bilinmeyen var. Tarihi Ayvalık sokaklarında yalnızca öğle yemeği çıkaran esnaf lokantaları öylesine meşhur ki, Ayvalık’a geldiğinizde, Talatpaşa Caddesi’nde çarşı içinde yer alan Paşa Çorba‘da, yöreye has kabak çiçeği dolması ve zeytin ağacı küllerinin suyu ile yapılan küllü kalburabastı tadın.

Yine Ayvalık ilçe merkezinde yer alan Kvcii Coffe House ve Cafe Caramel şirin olduğu kadar kendine özgü lezzetleri ve konseptleriyle en iyi mola adresleri. Bir sanat ve tasarım köyü olan Yeniçarohori’deki Zet Cafe‘de Boşnak böreğinin tadına bakmadan dönmeyin. Kozak Yaylası’na çıkıp Çınar Restoran‘da çam fıstığı tatlısı ise başka hiçbir yerde bulamayacağınız tamamen yaylaya özel bir lezzet.

Konumunun avantajlarıyla ot ve deniz ürünlerini kullanan, Rum ve Türk kültürlerini harmanlayıp kaliteli zeytinyağını da ekleyen Ayvalıklılar, dillere destan sofralarıyla hem ziyaretçilerin, hem tatilcilerin hem de gurme gezginlerin kalbini çalmayı başarıyor.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a ulaşımın en kestirme ve kolay şekli hava yolunu kullanmak. Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor. Haftanın 7 günü İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuş seferlerinin bulunduğu havalimanına aktarma ile de ulaşım mümkün. Havalimanından Ayvalık’a hareket eden ücretsiz yolcu servisleriyle yaklaşık yarım saatte ilçe merkezinde oluyorsunuz.

Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık ve Cunda Adası’nı görmek ve enfes Ege mutfağını deneyimlemek Ayvalık uçak bileti almak kadar kolay!