Güzel Ayvalık’ta Yapılacak Güzel Şeyler

Güzel Ayvalık’ta Yapılacak Güzel Şeyler

Ayvalık, Kuzey Ege’nin şirin bir ilçesi. Türkiye‘nin tescilli en fazla tarihi evlerinin bulunduğu Ayvalık tarihi dokusu, yüz elliden fazla mezeyi içeren leziz mi leziz mutfağı, Ege Denizi’ne yeşil bir inci gibi serpilmiş 22 adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve Şeytan Sofrası’ndan izlenebilen şahane gün batımları ile tatilde ilk gidilmesi gereken bir yer. Üstelik bu saydıklarımızın dışında Ayvalık’ta keşfedilecek, yaşanacak, hissedilecek öyle çok şey var ki…

Ayvalık’ta Yapılması Gereken Şeyler

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Taksiyaris-Kilisesi
Ayvalık’ın ilk kilisesi olan ve restore edilerek görkemli bir müze haline getirilen Taksiyarhis Kilisesi’nin fresklerini inceleyin, diğer bir göz alıcı yer olan kiliseden çevrilmiş Saatli Cami’yi gezin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler
Tarihi rum evlerinin arasında dolaşın. Arnavut kaldırımlı dar Ayvalık sokaklarını dolaşıp, tarihi cumbalı taş evleri görün.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Alisveris
Dönüşte sevdiklerinize götürmek için, Ayvalık sokaklarında kurulan zengin ve neşeli Perşembe pazarından el işi bez bebekler, oyalı yazmalar ve hediyelikler alın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Antika-Pazari
Ayvalık Gümrük Meydanı’nda bulunan Antikacılar Çarşısı’ndaki dükkanları ziyaret edin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Bit-Pazari
Cumartesi günleri, Cafe Karamel’in önünde kuruluna bit pazarını ziyaret edip, ilginç ve hikayesini hissedebileceğiniz antika eşyalardan alın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Cafe
Kvcii Coffee House’da üzüm koruğunun kaynatılması ile yapılan “Angelos” ve malt viski ile yapılan tiramisuyu mutlaka deneyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Pasa-Corba
Öğle yemeğini birbirinden lezzetli Ayvalık yemekleri yapan esnaf lokantalarında yiyin, Paşa Çorba’da zeytin ağacından çıkan küllerin suyu ile yapılan “küllü kalburabastı”yı tadın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Cennet-Tepesi

Ayvalık’ın sırtlarında yer alan Cennet Tepesi’ne çıkın ve özellikle gün batımlarında Ayvalık’ın meşhur imbat rüzgârına şahit olun.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ada-Camping
Patriça Koyu, Ortunç, Çataltepe ve Sarımsaklı plajlarında denize girin. 2015 yılının en iyi camping yeri seçilen Ada Camping’de deniz keyfi yaşayın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Tekne-Turlari
22 adadan oluşan Ayvalık Takımadaları’nı düzenlenen günlük tekne turlarına çıkın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Kutuphane
Cunda Adası‘nın en iyi manzarasına sahip Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyaret edip Muhtar Kent’in bağışladığı babasından kalma kitapları inceleyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Taksiyaris-Kilisesi-Cunda
Rahmi M. Koç Müzesi’ne dönüştürülmüş Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret edin. Teknelerden, arabalara, buharlı modellerden, bebek arabalarına kadar geniş bir yelpazeye sahip çok zengin oyuncak koleksiyonunu görün.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Tas-Kahve
Taş Kahve’de kahve ve limonlu adaçayı; sahilde Ayvalık tostu, lokma, buzlu badem, damla sakızlı ve karadutlu dondurma yiyin.

Ayvalık’ın en şahane manzarasına sahip Şeytan Sofrası’nda Ayvalık Adalarına ve Midilli Adası’na karşı gün batımını izleyin.

Hem çeşit çeşit Ayvalık mezelerini de tadabileceğiniz hem de pizza yiyip şarabınızı içebileceğiniz Cunda’daki Cafe Uno’da romantik bir akşam yemeği yiyin, kekikli sepet peyniri ve sıcak otun tadına bakın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Cafe-Uno

150’den fazla leziz mezesiyle ünlü Ayvalık’ta Hop Cunda Restoran’da rakı-balık-Ayvalık keyfi yapın, isli midye ve sübye salatası tadın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Mezeleri
Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Kucukkoy-Ayvalik
Eski adı Yeniçarohori olan ve mübadele öncesi Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Küçükköy’ü gezin. Tarihi evlerinin dönüştürüldüğü sanat atölyelerini görün, Zet Cafe’de Boşnak Böreği yiyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Kozk-Yaylasi

Dünyanın en iyi fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği Kozak Yaylası Çınar Restoran’da çam fıstığı tatlısı yiyin. Yol boyunca fıstık çamlarının arasındaki doğa harikası andezit taşlarını fotoğraflayın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Murat-Reis-Ayvalik

Murat Reis Ayvalık Otel’in beyaz kumlu mavi bayrak ödüllü plajından denize girin ve su sporlarını deneyimleyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Tabia-Parki

Cunda sokaklarındaki bisiklet yolunu izleyerek Tabiat Parkı’nda doğaya karışın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Macaron-Ayvalik
Nefis butik otellerinde kalın. Tavsiyem Macaron Konağı. Murat Reis Ayvalık Otel ise konforundan ödün vermeyenlere keyifli bir tatil sunuyor.