Patriça Koyu, Cunda Adası | Ayvalık Gezi Rehberi – yoldaolmak.com

Balıkesir‘in Ayvalık ilçesine bağlı Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası‘nın kuzey ucunda yer alan bölge Pateriça olarak biliniyor. Pateriça aslında terk edilmiş durumdaki eski bir Rum köyü. Burada yer alan Patriça Koyu (Patricia Koyu), tertemiz denizi, sakinliği ve huzurlu atmosferiyle tam bir kaçamak yeri. Adanın en özel bölgelerinden biri.

Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Cunda Adası’nda gezilecek yerler listesinin başına yerleştirin. Patriça Koyu, yapılaşmadan uzak bir yerde doğal bir koy.

Patriça Koyu
Patriça Koyu

İçerik Listesi [ göster ]

Patriça Koyu, Cunda Adası

Şekil olarak koltuk değneğine benzediği için, Yunanca ‘koltuk değneği’ anlamına gelen Patriça gündüzü başka, akşamı başka yaşanan ender kalmış huzur sığınaklarından.

Zamanında zeytin toplamak için gelenlerin konakladığı Birinci ve İkinci Köy olarak anılan ve 25-30 evden oluşan yerleşimler dışında, yazlıklar, siteler bulunmuyor. 1922’de Giritlilerin, tarım ve zeytincilikle uğraştığı Patriça daha sonra terk edilmiş. Çünkü Giritlilerin hemen hepsi Cunda’nın Ayvalık’a bakan ön yakasına taşınmışlar.

Patriça Burnu olarak bilinen yerde yer alan Patriça Plajı, bozulmamış doğası ve sakin denizi ile ünlü. Sit alanı olduğundan yapılaşmaya izin verilmeyen Patriça Koyu’na ulaşımın nispeten güç oluşu, bölgenin fazla kalabalık olmamasını ve doğal huzuru muhafaza etmesini sağlamış.

Ayvalık’ta denize girilecek yerler arasında fazla bilinmeyen bir doğal güzellik olan Patriça Koyu’nun sığ denizi ve kum plajı oldukça ideal. Girişi hafif taşlı olsa da 5-6 m sonrası tamamen kum olan koyda, hoş beach clublar ve restoranlar bulunuyor.

Pateriça Plajı
Ormanlık alan ve zeytinliklerin çevrelediği Patriça Koyu’nun tam karşısında ise Güvercinlik Adası var. Güvercinlik’te yer alan Agios Yorgis Manastırı’nın yıkık duvarları ve kulesi halen ayakta.

Patriça’nın arkasında bulunan Ay Işığı Manastırı, Ayvalık’tan kalkan günübirlik motor turlarının da deniz banyosu molası verdikleri duraklardan. Rumların yaşadığı dönemlerde Ay Işığı Manastırı, evlenmek isteyen kızların dilek dilediği bir dini mekanmış.

Patriça Koyu Bıyıklı Plajı

paterica koyu
Patriça Koyu Bıyıklı Plajı

Patriça tarafındaki bir kaç beach’den biri. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir kumsala sahip. Suyun temizliği ve sakinliği Cunda’nın başka sahilinde yok. Oldukça sığ, hemen derinleşmiyor. Ancak bazen kıyıda yerler ot ve yosunlu olabiliyor. Deniz ayakkabısı, palet kullanırsanız iyi olabilir.

Mekanda ihtiyacınız olan her şeyi yeterince sağlanıyor. Restoranda uygun fiyatlı atıştırmak mümkün. Patriça Koyu Bıyıklı Plajı giriş ücreti kişi başı 20TL. Kendine ait denize uzayan iskele ve yine deniz üzerinde yer alan localar var (50TL/kişi). 2 tane duş, 2’şer tane orta halli WC’si var.

Servis yoğun saatlerde aksayabiliyor. Alkol servisi de var. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde. Rezervasyon yaptırmazsanız yoğun günlerde yer bulmanız güç olabilir. Gece konaklamanız için pek tavsiye etmiyorum, çünkü odalar çok eski, belli bir saatten sonra elektrik kesintisi oluyor diye biliyorum.

Pateriça Zeytin Beach

Denizin en sığ olduğu yerde yer alan bir beach. Havuz gibi dalgasız bir denize sahip burası da. Çbuk derinleşmiyor ve kumu da oldukça ince. Denizin içindeki hamaklarlarıyla ilgi çekiyor. Yemekler ve servis çok güzel, hizmet güler yüzlü. Çalışanların ilgisi ve kibarlığı memnun edici.

Mola Beach

Peteriça Koyu’nda beğenilen beachlerden biri. Cunda Mola Otel’e ait bir işletme. Giriş ücreti kişi başı 40 TL. 12 yaş altı çocuk alınmıyor. Büyük çam ağaçlarının gölgesinde ve büyük şemsiyelerin altında diğer insanlarla çok iç içe gelmeden çimenler üzerinde şezlongunuzda keyif yapabiliyorsunuz.

Mutfağı lezzetli, denizi gayet ideal. Hizmet ve lezzet kalitesi oldukça iyi, ancak fiyatların ortalamanın çok üstünde olduğu aklınızda bulunsun. Şık ve konforlu bir mekan. Mutlaka rezervasyon yaptırarak gitmekte fayda var.

Cunda’da yer alan bir başka gidebileceğiniz plaj ise Ortunç Beach.

Patrica plaji
Patriça Koyu’na nasıl gidilir

Patriça Koyu, harita üzerinde Ayvalık’a bağlı Cunda Adası’nın kuzey ucundaki İğdeli Koy’un batısında yer alıyor. Koya ulaşım için Ayvalık’tan önce Lale Adası’na gelmeniz, daha sonra Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçerek Alibey Adası’na geçmeniz gerekiyor. Buradan sonra Eski Yol’u takip ederek, Patriça Burnu tabelaları izliyorsunuz.

Çataltepe mevkiini geçtikten sonra Patriça’ya gelmiş oluyorsunuz. Aracınızla gidiyorsanız maalesef topraktan, çukurlarla dolu, kasisli, tozlu bir yolculuk sizi bekliyor. Yolun büyük kısmı toprak olduğundan Cunda’dan koya ulaşım yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Doğayla kucaklaşmış Patriça Koyu, Ayvalık ve Cunda’nın en hareketli yaz günlerinde dahi sakinliğini koruyan bir plaj. Mor, mavi, turuncu, pembe tonlarına bürünerek veda eden güneş harika bir günbatımı şöleni sunabiliyor, eğer şanslıysanız. Cunda’da sakin ve romantik bir yerde denize girmek isteyenler için nefis bir tercih olur.