Sarımsaklı Plajı

Adını bölgedeki mimari yapılan yapımında kullanılan küçük ve sarı renkli çakıl taşlarından alan Sarımsaklı Balıkesir Ayvalık’ta bulunmaktadır. Muhteşem manzarası eşliğinde Ege’nin serin sularına kendinizi bırakmak isterseniz eğer Sarımsaklı plajı tamda sizin aradığınız yerdir. Uçsuz bucaksız denizi, üzerinde yapılan su sporları ile sizleri fazlasıyla kendisine hayran bırakacaktır. Yaz sezonunda adım atılacak yer bulunmayan bu muhteşem plajın içerisinde birbirinden güzel kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Sahil boyunca upuzun uzanan plaj, otellerden sadece bir cadde ile ayrılmaktadır.

Sarımsaklı etrafında yaşamın 15. yüzyılda başladığı gün yüzüne çıkan eserlerden anlaşılmaktadır. Osmanlı’ya ödedikleri vergiyi sürekli olarak geciktiren Midilli adası krallığına kızan Fatih Sultan Mehmet donanmayı bu adaya gönderir ve adayı kısa sürede ele geçirir. Daha sonra korsanların falan işgal etmesini engellemek için Sarımsaklı bölgesine yeniçeriler yerleştirilir. Bölgenin güvenliğini de sağlayan bu yeniçeriler, bu güzel yerde uzun bir süre konaklamışlardır.

SARIMSAKLI PLAJISarımsaklı, Sarımsaklı Plajı, Ayvalık Sarımsaklı Plajı, Sarımsaklı Plajı Ayvalık, Sarımsaklı Plajı hakkında bilgi, Sarımsaklı Plajı nerede, Sarımsaklı Plajı bilgi, Sarımsaklı Beach
Ege bölgesinin iklimini hissedeceğiniz bu güzel yerde sezona mayıs ayının itibari ile start verilir. Haziran ayı geldiğinde ise bölge tamamen turistlerle kaplanmakta ve adım atacak yer dahi bulmakta güçlük çekilir. Halkın büyük oranda geçim kaynağı turizm olsa da özellikle hayvancılığın ve tarımında geliştiğini söyleyebiliriz. Sarımsaklı plajı etrafında irili ufaklı 22 tane daha plaj bulunmaktadır ve bunlar dünya sağlık örgütü tarafından listelenmiştir.

Ege’nin gözde mekânlarından bir tanesi olan Ayvalık’ta denize girebileceğiniz ve deniz sporları yapabileceğiniz en güzel yer bu plajdır. Toplam 7 km uzunluğa sahip olan bu plaja gitmek istediğinizde sizleri yan tarafında bulunan kafelerde dinlenmeye ve tabi ki birer ayvalık tostu yemeye davet ediyoruz.

SARIMSAKLI PLAJI NEREDE?

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy mevkisinde bulunan plajın denizi berrak ve kumludur. 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğe sahip olan plaj Ayvalık ilçesine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sarımsaklı plajı nerede sorusunu biraz daha irdelersek eğer Balıkesir ilçesine olan uzaklığı 130 km olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’dan gelenler için ise bu uzaklık miktarı 520 km olmaktadır. Tabi ki, aracınızla İstanbul’dan gelmek isterseniz deniz otobüsleri ile ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bu eşsiz yere gelirken dahi eğlenceli bir yolculuk sizleri bekliyor olacaktır.

SARIMSAKLI PLAJI NASIL GİDİLİR?Sarımsaklı, Sarımsaklı Plajı, Ayvalık Sarımsaklı Plajı, Sarımsaklı Plajı Ayvalık, Sarımsaklı Plajı hakkında bilgi, Sarımsaklı Plajı nerede, Sarımsaklı Plajı bilgi, Sarımsaklı Beach
Balıkesir yazları çok hareketli geçen illerimizin başında gelmektedir. Deniz turizmi ve tarih turizminin yaygın olarak yapıldığı bu şirin yere ilk ulaşım için tabi ki hava yolu tercih edilmelidir. Balıkesir sivil ve askeri hava yolu taşımacılığı ile Balıkesir’e ulaşarak buradan Sarımsaklı’ya taksilerle veya Vip taşımacılık ile ulaşabilirsiniz.

Sarımsaklı plajı nasıl gidilir alternatifleri olarak otobüslerle ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz yerden Balıkesir’e giden otobüslerle Balıkesir otobüs terminaline ulaşabilir, buradan da Ayvalık ve Sarımsaklı’ya direkt giden minibüslerle hareket edebilirsiniz.

Bu şirin beldemizi ziyaret ederek yaz tatilinizi güzel bir şekilde değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Her türlü tatil ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz atmosferi ile Sarımsaklı plajı sizleri beklemektedir.