Şeytan Sofrası Ayvalık

Ayvalık, hiç şüphesiz özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen tatil yerlerinden bir tanesi olmaktadır. Gerek sahip olduğu adalar gerek deniz ve kumsallarının güzelliği gerekse de doğal güzellikleri sayesinde birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelmektedir. Ayvalık denildiğinde akla gelen, en çok dikkat çeken ve en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi de Ayvalık Şeytan Sofrası olmaktadır. Şeytan sofrası, hem hikayesi hem de muhteşem manzarasıyla ziyarete gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Yazı Başlıkları
Şeytan Sofrası Hakkında Bilgi
Şeytan Sofrası Şeytanın Ayak İzi
Şeytan Sofrası Hikayesi
Şeytan Sofrası Gün Batımı
Şeytan Sofrası Konaklama TavsiyeleriŞeytan Sofrası Otelleri

Şeytan Sofrası Nerede ve Nasıl Gidilir?Harita ve Konumu

Şeytan Sofrası Hakkında Bilgi

Şeytan Sofrası AyvalıkŞeytan Sofrası Ayvalık

Ayvalık Şeytan Sofrası, Ayvalık Merkezinden yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan bir tepedir. Bu tepe, orada bulunan Şeytanın Ayak İzi isimli çukur ve Şeytan Sofrası Efsanesi sayesinde ünlenmiştir. Aynı zamanda çok güzel bir manzaraya ve gün batımı görüntüsüne de sahiptir. Yüksek tepelerin üzerinde bulunan Şeytan Sofrasının diğer bir özelliği ise tüm Ayvalık Adalarının ayrıca Midilli Adasının net olarak görülebilmektedir. Bu tepe, yuvarlak bir görüntüye sahip olan eski bir lav birikintisidir ve görünümünün bir sofrayı andırdığı söylenmektedir.

Şeytan Sofrası Şeytanın Ayak İzi

Ayvalık Şeytan Sofrasında bulunan en önemli yerlerden bir tanesi de ayak izi şeklindeki çukurdur.Buraya gelen kişiler mutlaka bu bölümü de ziyaret ederek dilek dileyip para atmaktadır. “Şeytanın ayak izi” olarak bilinen bu çukurun aynı zamanda mitolojik bir hikayesi vardır.

Şeytan Sofrası Şeytanın Ayak İziŞeytan Sofrası Şeytanın Ayak İzi

Bu hikayeye göre, Zeus’un bir sütannesi vardır. Zeus’un, İda ismindeki sütannesi, Zeus’a zarar vermesinden korkarak bir gün şeytanı kovar. Bu şeytanın 3 ayaklı olduğuna inanılır ve kaçarken bıraktığı ayak izlerinden bir tanesi İda dağının eteklerinde, bir tanesi Midilli Adasında ve bir diğeri de Şeytan Sofrasındadır. Burayı ziyarete gelen kişilerin ilgisini çeken bu hikaye tepenin bu ismi almasını sağlamıştır.

Şeytan Sofrası Hikayesi

Şeytan Sofrası HikayesiŞeytan Sofrası Hikayesi

Ayvalık Şeytan Sofrası, manzarası ve orada bulunan Şeytanın Ayak İzi denilen çukurla olduğu kadar kendi efsanesiyle de ünlü bir yerdir. En az şeytan sofrasının görüntüsü kadar ilgi çeken bu efsane şöyle gelişmektedir.

1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde bulunan Ayvalık yöresinde genellikle Rumlar yaşamaktadır. Bu Rumlardan bir tanesi, kilise tarafından kovulur. Pelenelope adındaki bu Rum, kovulduktan sonra Ayvalık’ta bulunan ve şu an Şeytan Sofrası olarak adlandırılan bu tepeye yerleşir ve burada yaşamaya başlar. Bir sene, çok şiddetli bir kuraklık yaşanır ve halk, bu durumun kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğunu düşünerek onu öldürmek için bu tepeye gelirler. Pelenelope ise bu durumu haber alınca, gelen bu halka çok zengin bir sofra hazırlayarak ziyafet çekmelerini sağlar. Zaten kuraklık yüzünden aç olan halk, bu çok zengin sofrayı görünce Pelenelope’yi öldürmeyi unutarak yiyecekleri yemeye başlarlar ve Pelenelope de bu durumu fırsat bilerek oradan kaçar ve ölümden kurtulur. Böylelikle oraya Şeytan Sofrası adı verilir.

Şeytan Sofrası Gün Batımı

Şeytan Sofrası Gün BatımıŞeytan Sofrası Gün Batımı

Burayı görülmeye değer kılan özelliklerinden bir tanesi de sahip olduğu gün batımı manzarasıdır. Sahip olduğu seyir terası, 20’den fazla ada ve adacığı, koyları ve denizi panaromik olarak izleme imkanı sunmaktadır. Bu nedenle bu alanda güneşin batımı da ayrı bir keyif vermekte ve bu keyfi yaşayabilmek için ziyaretin, gün batımına yakın saatlerde yapılması da yararlı olmaktadır.Aynı zamanda burası gün batımı saatlerinde oldukça yoğun olmaktadır.

Şeytan Sofrası Konaklama Tavsiyeleri

Bulunduğu bölge olan Sarımsaklı’da konaklama için birçok tesis bulunuyor.Ayrıca Ayvalık merkeze yakın olduğundan tercihinizi bu bölgeden yanada kullanabilirisiniz.Ayvalık düşünenler için Cunda Adası ise butik otelleri ile konaklama yapabileceğiniz harika bir yer.

Şeytan Sofrası Otelleri

Bölgede yer alan en iyi puan ve yorumlara sahip otellerden bazılarını sizler için listeledik.